Əməkdaşımız İlham Əliyevin yeni məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı İlham Malik oğlu Əliyevin “Hüquq yaradıcılığında əxlaq normalarının nəzərə alınma məsələsi” adlı məqaləsi dərc olunmuşdur. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda keçirtdiyi elmi-nəzəri konfransın materiallarına salınmışdır.
Məqalədə insan mədəniyyətinin ən mühüm elementləri olan hüquq və əxlaqın bir-birinə təsir prosesləri təhlil olunur, hüquq yaradıcılığının daim inkişaf edən cəmiyyətin, dövlətin sosial və hüquqi tələblərinə cavab verməli olduğu qeyd edilir.
Müəllif məqalədə dövlət orqanları tərəfindən dövlət normativ aktlarının hazırlanmasında ictimai əxlaqın tələblərinin nəzərə alınmasının vacibliyini də xüsusi olaraq vurğulayır.

Опубликована статья нашего сотрудника Ильхама Алиева.
Опубликована статья сотрудника нашего институ Ильхама Алиева под названием: «Вопрос учета нравственных норм в правотворчестве». Статья вошла в материалы научно-теоретической конференции на тему «Современные теоретические и практические подходы в сфере защиты прав и свобод человека в XXI веке», проведенной Конституционным Судом Азербайджанской Республики и посвященной 99-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В статье анализируются процессы взаимовлияния права и нравственности, которые являются важнейшими элементами человеческой культуры, и отмечается, что правовое творчество должно отвечать социально-правовым требованиям постоянно развивающегося общества и государства.
В статье автор особо подчеркивает важность учета требований общественной морали при подготовке государственными органами государственных нормативных актов.