Əməkdaşımız İlham Əliyevin yeni məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı İlham Malik oğlu Əliyevin “Hüquq yaradıcılığında əxlaq normalarının nəzərə alınma məsələsi” adlı məqaləsi dərc olunmuşdur. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda keçirtdiyi elmi-nəzəri konfransın materiallarına salınmışdır.
Məqalədə insan mədəniyyətinin ən mühüm elementləri olan hüquq və əxlaqın bir-birinə təsir prosesləri təhlil olunur, hüquq yaradıcılığının daim inkişaf edən cəmiyyətin, dövlətin sosial və hüquqi tələblərinə cavab verməli olduğu qeyd edilir.
Müəllif məqalədə dövlət orqanları tərəfindən dövlət normativ aktlarının hazırlanmasında ictimai əxlaqın tələblərinin nəzərə alınmasının vacibliyini də xüsusi olaraq vurğulayır.

A new article by our colleague, Ilham Aliyev was published
An article by Ilham Malik oglu Aliyev, an employee of our Institute, “Issues of morality in law-making” was published. The article was included into materials of the scientific-theoretical conference on the topic “Modern theoretical and practical approaches to the protection of human rights and freedoms in the 21st century”, organized by the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan and dedicated to the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev.
The article analyzes the processes of interaction between law and morality, which are the most important elements of human culture, and notes that legal creativity must meet the social and legal requirements of a constantly developing society and state.
In the article the author emphasizes the importance of taking into account the requirements of public morality in the preparation of state regulations by authorities.