Hüquqşünasımızın “Mənzil hüququnun realizə edilməsi” adlı məqaləsi dərc edilib
İnstitutumuzun əməkdaşı Emin Dadaşovun “Mənzil hüququnun realizə edilməsi” adlı məqaləsi AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun “Elm tarixi və elmşünaslıq: fənlərarası tədqiqatlar” mövzusunda keçirtdiyi Beynəlxalq elmi konfransın materiallar toplusunda dərc edilmişdir.
Məqalədə göstərilir ki, müasir dövrdə sosial-iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən problemlərdən biri də mənzil problemidir. 12 noyabr 1995-ci il tarixli Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının "Mənzil hüququ" başlıqlı 43-cü maddəsinə görə, hər kəs yaşadığı mənzildən qanunsuz məhrum edilə bilməz. Dövlət yaşayış binalarının və evlərin tikintisinə rəvac verir, insanların mənzil hüququnu gərçəkləşdirmək üçün xüsusi tədbirlər görür.
Müəllif məqaləsində qeyd edir ki, yaşayış sahələri mənzil hüququnun obyektidir. Yaşayış sahəsi dedikdə, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və vətəndaşların daimi yaşaması üçün yararlı olan (müəyyən edilmiş sanitariya və texniki norma və qaydalara, qanunvericiliyin digər tələblərinə cavab verən) ayrıca sahə başa düşülür.
Məqalədə insanların sağlam və təhlükəsiz yaşayış şəraitində məskunlaşması, həmçinin yaşayış sahələrinin tikintisi zamanı bunun nəzərə alınmasının vacib olduğu da bildirilir.

Опубликована статья нашего юриста "Реализация права на жилище"
Статья сотрудника нашего Института Эмина Дадашева «Реализация права на жилище», была опубликована в сборнике материалов Международной научной конференции на тему: «История науки и науковедение: междисциплинарные исследования», проведенной Институтом истории науки НАНА.
В статье указывается, что на сегодняшнее время жилищная проблема является одной из проблем, имеющей социально-экономическое значение. Согласно статье 43 Конституции Азербайджанской Республики от 12 ноября 1995-го года, под названием "Право на жилище", никто не может быть незаконно лишен жилого помещения . Государство стимулирует жилищное строительство, принимает специальные меры по реализации права людей на жильё.
В своей статье автор отмечает, что жилые помещения являются объектамижилищного права . Под жилым помещением подразумевается изолированное помещение, которое в соответствии с Гражданским кодексом Азербайджанской Республики считается недвижимым имуществом и пригодно для постоянного проживания граждан (отвечающее установленным санитарно-техническим нормам и правилам, а также другим требованиям законодательства).
В статье говорится о важности заселения людей в здоровые и безопасные условия проживания, а также учитывать это при строительстве жилых массивов.