Hüquqşünasımızın “Mənzil hüququnun realizə edilməsi” adlı məqaləsi dərc edilib
İnstitutumuzun əməkdaşı Emin Dadaşovun “Mənzil hüququnun realizə edilməsi” adlı məqaləsi AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun “Elm tarixi və elmşünaslıq: fənlərarası tədqiqatlar” mövzusunda keçirtdiyi Beynəlxalq elmi konfransın materiallar toplusunda dərc edilmişdir.
Məqalədə göstərilir ki, müasir dövrdə sosial-iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən problemlərdən biri də mənzil problemidir. 12 noyabr 1995-ci il tarixli Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının "Mənzil hüququ" başlıqlı 43-cü maddəsinə görə, hər kəs yaşadığı mənzildən qanunsuz məhrum edilə bilməz. Dövlət yaşayış binalarının və evlərin tikintisinə rəvac verir, insanların mənzil hüququnu gərçəkləşdirmək üçün xüsusi tədbirlər görür.
Müəllif məqaləsində qeyd edir ki, yaşayış sahələri mənzil hüququnun obyektidir. Yaşayış sahəsi dedikdə, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və vətəndaşların daimi yaşaması üçün yararlı olan (müəyyən edilmiş sanitariya və texniki norma və qaydalara, qanunvericiliyin digər tələblərinə cavab verən) ayrıca sahə başa düşülür.
Məqalədə insanların sağlam və təhlükəsiz yaşayış şəraitində məskunlaşması, həmçinin yaşayış sahələrinin tikintisi zamanı bunun nəzərə alınmasının vacib olduğu da bildirilir.

An article by our lawyer “Realization of the right to housing” was published
An article by Emin Dadashev, an employee of our Institute, “Realization of the right to housing”, was published in the collection of materials of the International Scientific Conference on the topic: “History of Science and Science Studies: Interdisciplinary Research”, held by the Institute of the History of Science of ANAS.
The article points out that today the housing problem is one of the problems of socio-economic importance. According to Article 43 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan dated November 12, 1995, entitled “The right to housing”, no one can be illegally deprived of housing. The state stimulates housing construction, takes specific measures to realize the right of people to housing.
In his article, the author notes that residential premises are objects of housing law. The premises are meant as the isolated room which according to the Civil Code of the Azerbaijan Republic is considered real estate and is suitable for permanent residence of citizens (answering to the established sanitary and technical standards and rules, other requirements of the legislation).
The article talks about the importance of settling people in healthy and safe living conditions, as well as taking this into account when building residential areas.