AMEA-nın strateji əhəmiyyətli innovativ layihələri müzakirə olunub
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev akademiyanın Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) bir qrup alim və mütəxəssisi ilə görüşüb.
Akademik Ramiz Mehdiyev rəhbərlik etdiyi qurumda innovasiyayönümlü tədqiqat və tətbiqi işlərə xüsusi əhəmiyyət verildiyini qeyd edərək, bu istiqamətlərdə görülən işlər və perspektiv vəzifələrdən danışıb. AMEA rəhbəri ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən müdafiə və mülki xarakterli layihələrin hazırlanması və icrasının həyata keçirilməsinin daha da inkişaf etdirilməsi üzrə yeni elmi və tətbiqi istiqamətlərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O, qarşıdakı mərhələdə tədqiqat-layihə işlərinin sürətləndirilməsi və müvafiq dövlət orqanları, sahibkarlıq subyektləri, həmçinin elmi-tədqiqat müəssisələri ilə qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən YT Parkının direktoru, texnika elmləri doktoru Elton Məmmədov verilən tapşırıqların yerinə yetirilməsi vəziyyəti, eyni zamanda nəzərdə tutulan işlərin səmərəliliyini artırmaq məqsədilə qarşıda duran vəzifələr və perspektiv layihələr barədə məlumat verib.
YT Parkın əməkdaşları Samir Süleymanov, Fərid Əhmədov, Yaşar Hüseynəliyev və digərləri rəhbərlik etdikləri layihələr üzrə hazırlanmış videoçarxları nümayiş etdirərək patentləşdirmə, sertifikatlaşdırılma, texnoloji həll prosesləri, bazara çıxış və s. məsələlər haqqında ətraflı məlumat veriblər, müvafiq təkliflərini səsləndiriblər.
Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, vitse-prezidentlər, akademiklər Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, akademiyanın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək innovativ layihələr üzrə tapşırıqların əhatə dairəsini daha da genişləndirmək məqsədilə fikir mübadiləsi aparıb, mülahizələrini irəli sürüblər.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev YT Parkın fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili üçün qarşıda duran vəzifələrin vaxtında və yüksək keyfiyyətlə yerinə yetirilməsi, eləcə də AMEA-nın brendi ilə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müvafiq tövsiyə və tapşırıqlarını verib. Bu müəssisədə aparılan işlərin ölkəmizdə dövlət səviyyəsində həyata keçirilən elmi-texniki fəaliyyətə, quruculuq proseslərinə istiqamətləndirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.

Были обсуждены инновационные проекты НАНА, имеющие стратегическое значение
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев встретился с группой ученых и специалистов Парка высоких технологий (Парк ВТ) НАНА.
Отметив, что в руководимой им организации особое значение придается проведению исследований инновационной направленности и прикладных научных исследований, академик Рамиз Мехтиев рассказал о мероприятиях, которые осуществляются в данной сфере, и перспективных задачах. Подчеркнув особую значимость новых научных и прикладных направлений по подготовке и осуществлению проектов оборонного и гражданского назначения, имеющих стратегическое значение для нашей республики, руководитель НАНА отметил, что на предстоящем этапе необходимо ускорить исследовательские и проектные работы и еще более расширить взаимосвязи с соответствующими государственными органами, предпринимательскими субъектами и научно-исследовательскими учреждениями.
Затем выступил директор Парка ВТ, доктор технических наук Эльтон Мамедов. Он рассказал о положении дел в сфере выполнения данных поручений, а также предстоящих задачах и перспективных проектах, нацеленных на повышение эффективности предусмотренных работ.
Продемонстрировав видеоролики, отражающие руководимые ими проекты, Самир Сулейманов, Фарид Ахмедов, Яшар Гусейналиев и другие сотрудники Парка ВТ подробно рассказали о таких сферах, как патентование, сертификация, процессы технологического решения, выход на рынок и т.д., озвучили соответствующие предложения.
В дискуссиях приняли участие первые вице-президенты НАНА – академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты – академики Дильгам Тагиев и Расим Алигулиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент академии Аминага Садыгов. Они говорили о расширении сфер, которые охватывают поручения по инновационным проектам, и поделились своими мыслями по данному вопросу.
В заключение академик Рамиз Мехтиев дал соответствующие рекомендации и поручения, нацеленные на своевременное и качественное выполнение предстоящих задач по еще более эффективной организации деятельности Парка ВТ, а также претворение в жизнь инновационных проектов под брендом НАНА. Академик подчеркнул, что реализуемые в этом учреждении работы необходимо привести в соответствие с научно-технической деятельностью и процессами строительства, осуществляемыми в стране на государственном уровне.