AMEA-da Hesablama Palatasının sədri ilə görüş keçirilib
Akademiyanın Rəyasət Heyətində AMEA əməkdaşlarının Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovla görüşü keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev görüşün Azərbaycan Respublikasının daimi fəaliyyət göstərən dövlət büdcə-maliyyə nəzarəti orqanının sədri Vüqar Gülməmmədovun Akademiya əməkdaşlarını maraqlandıran sualları cavablandırmaq və əməkdaşlara tövsiyələrini vermək məqsədilə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov rəhbərlik etdiyi qurumun faəliyyəti barədə məlumat verib, prioritet istiqamətlərdən söz açıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 28 dekabr 2019-cu il tarixdə keçirilmiş Ümumi yığıncağında qəbul edilmiş “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üzrə inkişaf proqramı”nın əsas müddəalarından danışan qonaq bu sənədin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, proqramın AMEA-da ölkə elminin inkişafı naminə qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün prioritet istiqamət kimi qəbul edilməsi akademiyada müxtəlif qurumlarla səmərəli iş birliyinin təşkilinə imkan verəcək.
Hesablama Palatasının sədri, həmçinin dövlət əmlakının idarə edilməsi, büdcə vəsaitlərinin dövlət qurumları tərəfindən istifadə qaydaları və s. dair təklif və tövsiyələrini diqqətə çatdırıb.
Sonra Vüqar Gülməmmədov AMEA əməkdaşlarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb. Müzakirələrdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri, eləcə də elmi əməkdaşlar iştirak ediblər.
Tədbirin sonunda akademik Ramiz Mehdiyev səmərəli görüşdə iştirakına, alimləri maraqlandıran sualları cavablandırdığına və əhəmiyyətli tövsiyələrinə görə Vüqar Gülməmmədova minnətdarlığını ifadə edib. AMEA-nın prezidenti rəsmi dövlət qurumlarının rəhbərləri ilə akademiya əməkdaşlarının belə formatda görüşlərinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.

В НАНА состоялась встреча с председателем Счетной палаты
В Президиуме Национальной академии наук Азербайджана прошла встреча сотрудников НАНА с председателем Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугаром Гюльмамедовым.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что на сегодняшней встрече председатель постоянно функционирующего бюджетно-финансового государственного органа Азербайджанской Республики Вугар Гюльмамедов ответит на интересующие сотрудников Академии вопросы и даст свои рекомендации.
Затем председатель Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугар Гюльмамедов подробно рассказал о деятельности руководимой им организации и приоритетных сферах. Говоря о стратегических направлениях «Программы развития НАНА на 2020-2025 годы», которая была принята на Общем собрании Национальной академии наук Азербайджана 28 декабря 2019 года, Вугар Гюльмамедов особо подчеркнул значимость данной программы. Он выразил свою уверенность в том, что, наряду с ускоренным развитием науки в стране, принятие в Национальной академии наук программы по развитию науки, направленной на достижение поставленных целей, создаст условия для построения системы, которая сделает возможным эффективное сотрудничество между Академией и различными организациями. Также председатель высшего органа финансового контроля Азербайджанской Республики подробно рассказал об управлении государственным имуществом, правилах использования бюджетных средств государственными организациями и т.д. и дал свои рекомендации по ряду важных вопросов.
Далее председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов ответил на многочисленные вопросы сотрудников НАНА. В дискуссиях приняли участие члены Президиума НАНА, руководители научно-исследовательских учреждений, научные сотрудники.
В заключение академик Рамиз Мехтиев поблагодарил председателя Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугара Гюльмамедова от имени сотрудников Академии за его участие на плодотворной встрече, а также за то, что он ответил на интересующие ученых вопросы и дал свои рекомендации. Президент НАНА отметил, что встречи сотрудников НАНА с руководителями государственных организаций в подобном формате будут проводиться и в дальнейшем.