AMEA-da Hesablama Palatasının sədri ilə görüş keçirilib
Akademiyanın Rəyasət Heyətində AMEA əməkdaşlarının Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovla görüşü keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev görüşün Azərbaycan Respublikasının daimi fəaliyyət göstərən dövlət büdcə-maliyyə nəzarəti orqanının sədri Vüqar Gülməmmədovun Akademiya əməkdaşlarını maraqlandıran sualları cavablandırmaq və əməkdaşlara tövsiyələrini vermək məqsədilə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Azərbaycan Respublikasının Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov rəhbərlik etdiyi qurumun faəliyyəti barədə məlumat verib, prioritet istiqamətlərdən söz açıb. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 28 dekabr 2019-cu il tarixdə keçirilmiş Ümumi yığıncağında qəbul edilmiş “AMEA-nın 2020-2025-ci illər üzrə inkişaf proqramı”nın əsas müddəalarından danışan qonaq bu sənədin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, proqramın AMEA-da ölkə elminin inkişafı naminə qarşıya qoyulan məqsədlərə çatmaq üçün prioritet istiqamət kimi qəbul edilməsi akademiyada müxtəlif qurumlarla səmərəli iş birliyinin təşkilinə imkan verəcək.
Hesablama Palatasının sədri, həmçinin dövlət əmlakının idarə edilməsi, büdcə vəsaitlərinin dövlət qurumları tərəfindən istifadə qaydaları və s. dair təklif və tövsiyələrini diqqətə çatdırıb.
Sonra Vüqar Gülməmmədov AMEA əməkdaşlarının çoxsaylı suallarını cavablandırıb. Müzakirələrdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri, eləcə də elmi əməkdaşlar iştirak ediblər.
Tədbirin sonunda akademik Ramiz Mehdiyev səmərəli görüşdə iştirakına, alimləri maraqlandıran sualları cavablandırdığına və əhəmiyyətli tövsiyələrinə görə Vüqar Gülməmmədova minnətdarlığını ifadə edib. AMEA-nın prezidenti rəsmi dövlət qurumlarının rəhbərləri ilə akademiya əməkdaşlarının belə formatda görüşlərinin bundan sonra da davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.

ANAS held a meeting with the Chairman of the Accounts Chamber
A meeting of ANAS employees with the Chairman of the Accounts Chamber of the Republic of Azerbaijan Vugar Gulmammadov was held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Opening the event, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev noted that at today's meeting, the chairman of the constantly functioning budget and financial state body of the Republic of Azerbaijan Vugar Gulmammadov will answer questions of interest to the Academy staff and give recommendations.
Then, chairman of the Accounts Chamber of the Republic of Azerbaijan Vugar Gulmammadov spoke in detail about the activities of the organization he leads and the priority areas. Speaking about the strategic directions of the "ANAS Development Program for 2020-2025", which was adopted at the General Meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences on December 28, 2019, Vugar Gulmammadov emphasized the importance of this program. He expressed his confidence that, along with the accelerated development of science in the country, the adoption by the National Academy of Sciences of a program for the development of science aimed at achieving the goals set will create the conditions for building a system that will make possible effective cooperation between the Academy and various organizations. In addition, chairman of the supreme financial control body of the Republic of Azerbaijan spoke in detail about the management of state property, the rules for using budget funds by state organizations, etc. and made recommendations on a number of important issues.
Further, chairman of the Accounts Chamber Vugar Gulmammadov answered numerous questions of ANAS employees. The discussions were attended by members of the Presidium of ANAS, heads of research institutions and researchers.
In conclusion, academician Ramiz Mehdiyev thanked the chairman of the Accounts Chamber of the Republic of Azerbaijan Vugar Gulmammadov on behalf of the Academy staff for his participation in a fruitful meeting, as well as for answering questions of interest to scientists and making recommendations. The President of ANAS noted that meetings of ANAS employees with heads of state organizations in a similar format will be held in the future.