AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqı hesabat verib
Fevralın 20-də AMEA-nın Əsas binasında Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) Məclisinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda qurumun sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov rəhbərlik etdiyi təşkilatın 2019-cu ilə dair hesabatını təqdim edib. Bildirib ki, ötən il elmi fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərə dəstək vermək, onların əməyini qiymətləndirmək, maddi-sosial problemlərini həll etmək, o cümlədən mədəni-kütləvi mərasimlərdə iştirakını, asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələrini təmin etmək məqsədilə bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Qeyd edib ki, hesabat ilində 379 nəfər sanatoriyalara göndərilib, 215 nəfər pulsuz tibbi müayinə aksiyalarından yararlanıb, həmçinin elmi müəssisə və təşkilatlar zəruri dərman və ilkin tibbi yardım avadanlıqları ilə təmin olunub. Akademiya əməkdaşlarının sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışan H.Qurbanov 2019-cu ildə bir çox maddi yardımların edildiyini, Ərzaq Məhsullarının Tədarükü və Təchizatı Açıq Səhmdar Cəmiyyəti ilə birgə təşkil olunmuş yarmarkalar vasitəsilə bazar qiymətindən 30% ucuz meyvə-tərəvəz və ərzaq məhsullarının satışa çıxarıldığını söyləyib. Bundan əlavə, alimlərin mədəni istirahətini təmin etmək məqsədilə 1645 nəfərin teatr və konsertlərə göndərildiyini, eyni zamanda AMEA əməkdaşlarının övladları üçün 4000-dən çox Yeni il biletinin alındığını vurğulayıb.
İttifaq tərəfindən keçirilən tədbirlərdən bəhs edən məruzəçi bildirib ki, AHİ-nin dəstəyi ilə ötən il 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar bayramı, gender bərabərliyi, qadınlar elmdə və s. mövzulara həsr olunan konfranslar baş tutub. Həmçinin cari ildə Respublika Gigiyena və Epidemiologiya mərkəzlərindən dəvət olunmuş epidemioloqlar tərəfindən AMEA-nın 20 müəssisəsində koronavirusa qarşı maarifləndirici tədbirlər təşkil edilib.
Akademiyada idman oyunlarına xüsusi diqqət yetirdiklərini deyən H.Qurbanov gənc alim və mütəxəssislər arasında futbol çempionatlarının keçirildiyini, AMEA Şəhərciyinin həyətində voleybol və basketbol meydançalarının salındığını söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Hesabat Məclis üzvləri tərəfindən qənaətbəxş hesab olunaraq qəbul edilib.
İclasda, həmçinin 9 may faşizm üzərində qələbənin 75 illiyi münasibətilə elmi müəssisə və təşkilatlarda müharibə və əmək veteranları üçün tədbirlərin keçirilməsi qərara alınıb. Bundan əlavə, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının həmkarlar təşkilatının yeni sədri məclis üzvləri tərəfindən təsdiqlənib.

On February 20, in the main building of ANAS, the next meeting of the ANAS Joint Trade Union Committee was held.
During the meeting, the chairman of the organization, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov submitted a report of the organization led by him for 2019. He said that last year a number of measures were taken to support employees engaged in scientific activities, evaluate their work, solve their financial and social problems, including ensuring their participation in cultural and mass ceremonies and effective leisure activities.
He noted that in the reporting year, 379 people were sent to sanatoriums, 215 received free medical examinations, and scientific institutions and organizations were provided with the necessary medicines and primary medical equipment. Speaking about the work done to improve the social security of the academy staff, H. Gurbanov said that in 2019 financial benefits were allocated. In addition, in order to ensure the cultural leisure of scientists, 1645 tickets to theaters and concerts were allocated, and more than 4000 New Year tickets were purchased for the children of ANAS employees.
Speaking about the activities organized by the trade union, the speaker said that last year, with the support of the Trade Union Committee, a number of conferences were held on International Women's Day, gender equality, women in science and so on. In addition, this year in 20 institutions of ANAS educational events on coronavirus were organized with the participation of epidemiologists invited from the Republican Center for Hygiene and Epidemiology.
After hearing the report, discussions were held and questions were responded. The report was considered satisfactory.
The meeting also decided to hold events in scientific institutions and organizations dedicated to war and labor veterans on the occasion of the 75th anniversary of the victory of May 9 over fascism. In addition, the new chairman of the trade union organization of the ANAS High Technology Park was approved by the members of the union.