Anons (“Saxta erməni soyqırımı: uydurma və gerçəklik”)
AMEA-nın İnsan Hüquqları İnstitutu tərəfindən 10 aprel 2015-ci il tarixində “Saxta erməni soyqırımı: uydurma və gerçəklik” mövzusunda konfrans keçiriləcək.
Konfransın əsas məqsədi ermənilərin əzəli Azərbaycan torpaqlarında dinc əhaliyə qarşı törətdikləri vəhşiliklərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasıdır. Soyqırımın tarixi-siyasi kökləri və onun qarşısının alınması yollarına kompleks yanaşma, Xocalı soyqırımına beynəlxalq hüquqi-siyasi qiymətin verilməsi, beynəlxalq hüquqda soyqırım problemi, soyqırım insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması kontekstində, saxta erməni soyqırımı böyük dövlətlərin siyasi təzyiq vasitəsi kimi, XX əsrin əvvəllərində erməni quldur dəstələri və terror təşkilatlarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırım aktları kimi məsələlərin müzakirəsinə həsr olunmuş konfrans uydurma erməni soyqırımı yalanının ifşa edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində çox böyük əhəmiyyət daşıyır.
Konfransda beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, millət vəkilləri, müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri, alimlər, ictimai xadimlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı nəzərdə tutulmuşdur.

Анонс (Лжегеноцид армян: фальсификации и реалии)
При  организации Института по правам человека НАНА  10 апреля 2015 года будет проведена конференция  «Лжегеноцид армян: фальсификации и реалии».
Основная цель мероприятия заключается в   доведении до   мировой общественности информации  об изуверствах, совершенных  армянами  над   мирным  населением на исконных  землях Азербайджана.
Конференция,  посвященная обсуждению таких вопросов, как  история и политические корни геноцида: комплексный подход к методам его предупреждения, международная политико-правовая оценка геноцида в Ходжалы,  проблема геноцида в международном праве, геноцид как   грубое нарушение прав человека,  лжегеноцид армян  как средство политического давления держав и совершенные  акты  геноцида  против азербайджанского народа в начале XX века армянскими  бандформированиями и террористическими организациями,  имеет большую значимость  в направлении  изобличения  фальсификаций лжегеноцида армян»  и доведения реалий до мирового  сообщества.
В конференции запланировано участие представителей  соответствующих государственных и международных организаций, депутатов,  ученых, общественных деятелей и представителей СМИ