Anons (“Saxta erməni soyqırımı: uydurma və gerçəklik”)
AMEA-nın İnsan Hüquqları İnstitutu tərəfindən 10 aprel 2015-ci il tarixində “Saxta erməni soyqırımı: uydurma və gerçəklik” mövzusunda konfrans keçiriləcək.
Konfransın əsas məqsədi ermənilərin əzəli Azərbaycan torpaqlarında dinc əhaliyə qarşı törətdikləri vəhşiliklərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasıdır. Soyqırımın tarixi-siyasi kökləri və onun qarşısının alınması yollarına kompleks yanaşma, Xocalı soyqırımına beynəlxalq hüquqi-siyasi qiymətin verilməsi, beynəlxalq hüquqda soyqırım problemi, soyqırım insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması kontekstində, saxta erməni soyqırımı böyük dövlətlərin siyasi təzyiq vasitəsi kimi, XX əsrin əvvəllərində erməni quldur dəstələri və terror təşkilatlarının Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırım aktları kimi məsələlərin müzakirəsinə həsr olunmuş konfrans uydurma erməni soyqırımı yalanının ifşa edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində çox böyük əhəmiyyət daşıyır.
Konfransda beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, millət vəkilləri, müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri, alimlər, ictimai xadimlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı nəzərdə tutulmuşdur.

The International Conference, called “Fake Armenian Genocide: Fiction and Reality” will be held in Baku, Azerbaijan, on April 10, 2015.
The main objective of the conference is to deliver information to the world about Armenian atrocities committed against civilians in the ancient territory of Azerbaijan.
The conference dedicated to the discussion of such issues as acomprehensive approach to the prevention of the historical and political roots of genocide, the political and legal assessment of the Khojaly Genocide, genocide – in the context of gross violations of human rights, fake Armenian genocide as a means of political pressure of the great powers, genocide acts by the Armenian gangs and terrorist organizations against the Azerbaijani people in the early twentieth century is very important for to expose the falsehood of the fake Armenian genocide and deliver information to the world about it.
Representatives of international organizations, members of Parliament of Azerbaijan Republic, representatives of relevant government agencies, experts, researchers, public figures, representatives of mass media representatives of mass media are expected to attend the conference.