İctimai elmlər bölməsinin fəaliyyəti barədə illik hesabatı
Dekabrın 30-da AMEA-nın Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsi institutlarının 2015-ci ili əhatə edən hesabat iclası keçirildi. İclas İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan 8 institutun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunmuşdu.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
İclasda digər institut direktorları ilə yanaşı, İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, Milli Məclisin deputatı Aytən Mustafayeva institutun 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında geniş hesabat təqdim etdi.

Annual Report of the Activities of the Department of Social Sciences
On December 30, the Presidium of the National Academy of Sciences, Department of Social Sciences held the report meeting covering the year 2015. The meeting was devoted to discussion of the current year activity of the 8 institutes included in the Department of Social Sciences.
The vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli gave information about the issues on the agenda in the opening speech.
Along with other directors of the institute, the director of the Institute on Human Rights, doctor of law, MP Aytan Mustafayeva presented a comprehensive report on the scientific and scientific-organizational activities of the institute in 2015 at the meeting.