Ayxan Rüstəmzadə, Könül Məmmədova: Elektron məhkəmənin ədalət mühakiməsi sistemində hüquqi əsasları (monoqrafiya)
İnsanlar məhkəmələrə müraciət edərkən vaxt itkisi ilə, artıq maddi xərclərlə, kargüzarlığın düzgün aparılmaması və.s bu kimi digər problemlərlə qarşılaşırlar.
Mövcud problemlərin həll olunması üçün elektron məhkəmələrin istifadə olunması zəruri olduğundan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 13 fevral 2014-cü il tarixində “Elektron məhkəmə” informasiya sisteminin yaradılması haqqında Sərəncam imzalanmışdır.
Sərəncam məhkəmə islahatları sahəsində strateji prioritet istiqamətləri müəyyən edərək Azərbaycan Respublikasında ədalət mühakiməsini həyata keçirən məhkəmə sistemində inqilabi təkamülün əsasını qoydu.
Təqdim edilən monoqrafiya Azərbaycan Respublikasında elektron məhkəmənin ədalət mühakiməsi sistemində hüquqi əsaslarının tədqiqinə həsr olunmuşdur.

Ayhan Rustamzadeh, Kenul Mammadova: Legal basis of an electronic court in the justice system (monography)
It is known that people who turn to court face problems related to excessive loss of time, expenses, incompetence of office work, etc. In order to solve the above problems, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, signed an order “On the creation of the Electronic Court Information System” dated February 13 of 2014. This decree, having determined the priority directions in the field of judicial reforms, laid the fundamental basis for the development of the judicial system that administers justice in the Republic of Azerbaijan.
The presented monograph is devoted to the study of legal bases in the system of justice of the electronic court in the Republic of Azerbaijan.