Ayxan Rüstəmzadə, Könül Məmmədova: Elektron məhkəmənin ədalət mühakiməsi sistemində hüquqi əsasları (monoqrafiya)
İnsanlar məhkəmələrə müraciət edərkən vaxt itkisi ilə, artıq maddi xərclərlə, kargüzarlığın düzgün aparılmaması və.s bu kimi digər problemlərlə qarşılaşırlar.
Mövcud problemlərin həll olunması üçün elektron məhkəmələrin istifadə olunması zəruri olduğundan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 13 fevral 2014-cü il tarixində “Elektron məhkəmə” informasiya sisteminin yaradılması haqqında Sərəncam imzalanmışdır.
Sərəncam məhkəmə islahatları sahəsində strateji prioritet istiqamətləri müəyyən edərək Azərbaycan Respublikasında ədalət mühakiməsini həyata keçirən məhkəmə sistemində inqilabi təkamülün əsasını qoydu.
Təqdim edilən monoqrafiya Azərbaycan Respublikasında elektron məhkəmənin ədalət mühakiməsi sistemində hüquqi əsaslarının tədqiqinə həsr olunmuşdur.

Айхан Рустамзаде, Кенюль Мамедова: Правовые основы электронного суда в системе правосудия (монография)
Общеизвестно, что люди, обращаясь в суд, сталкиваются c проблемами, связанными с излишней потерей времени, расходов,  некомпетентностью делопроизводства и пр. С целью решения вышеперечисленных проблем Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение «О создании информационной системы «Электронный суд» от 13 февраля 2014 года. Данное распоряжение, определив приоритетные направления в сфере судебных реформ, заложило фундаментальную основу развития судебной системы, осуществляющей правосудие в Азербайджанской Республике.
Представленная монография посвящена исследованию правовых основ  в системе правосудия электронного суда в Азербайджанской Республике.