Aytən Mustafayeva: Azərbaycanın böyük təcrübəsi Avropa dövlətləri üçün nümunədir
"Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı törədilən terror, soyqırımı və təcavüz siyasəti yüz illər əvvəl başlayan tarixə köklənir".
Trend-in məlumatına görə, bunu millət vəkili Aytən Mustafayeva bu gün AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Avropa İttifaqının (Aİ) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Qaçqınların hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda keçirilən beynəlxalq seminarda çıxışı zamanı bildirib.
O qeyd edib ki, 1988-ci ildə Ermənistandan 250 min Azərbaycan vətəndaşı qovulub, amansız işgəncələr nəticəsində yüzlərlə insan həlak olub: "Ermənistanın işğalçı siyasəti nəticəsində Azərbaycan Respublikasının 20 faiz torpağı işğal olunub və 1 milyondan çox insan məcburi köçkün olub. Azərbaycan hökuməti ötən illər ərzində bu vətəndaşların hüquqlarının müdafiəsi, cəmiyyətə inteqrasiyası məsələsi ilə bağlı bir sıra işlər görüb".
A.Mustafayeva bildirib ki, Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının dövlət səviyyəsində qorunması istiqamətində ciddi addımlar atılır və bu məqsədlə möhkəm hüquqi baza yaradılıb: "Azərbaycanın böyük təcrübəsi bu gün Avropa dövlətləri üçün nümunədir".
Seminarın məqsədi qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi, bu sahədə ölkədə mövcud vəziyyətin təhlili, müxtəlif sahələrdə onlara dövlət dəstəyinin göstərilməsi istiqamətində təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Tədbirdə İnstitutun direktoru, millət vəkili A.Mustafayeva, Aİ-nin Bakıdakı səfirliyinin rəsmisi Alessandro Budai, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sektor müdiri Nazim İsgəndərov və digər qonaqlar iştirak edirlər.

Aytan Mustafazada: the great experience of azerbaijan is a model for the european states
According to TREND, the director of the Institute on Law and Human Rights, MP, doctor of law Aytan Mustafazada noted in opening remarks of the international workshop on “Protection of the Rights of Refugees” held by European Commission in co-operation with the Institute on Law and Human Rights and within the framework of the TAIEX Instrument that the terrorist attack, genocide and aggression policy by Armenia against Azerbaijan have a long history that began hundreds of years ago.
She also mentioned that as a result of ethnic cleansing, over 250 thousand Azerbaijanis forced out of their homes, thousands were killed by Armenians in 1988.  Because of the Armenian invasion in our country, 20% of Azerbaijan's lands were occupied, with over 1 million people forced to become internally displaced persons, and found temporary residence in regions across the country. The Republic of Azerbaijan spoke about the work done on the issue of protecting the rights of these citizens and their family members and their integration into society for several years.
According to Aytan Mustafazada Azerbaijan takes serious steps towards protecting the rights of refugees at the state level and a solid legal framework for this purpose. The Republic of Azerbaijan can be a role model for the European countries.
The main aim of the Workshop share the knowledge and experience on international and EU standards on protection of the rights of refugees, analysis of the current situation in this field in Azerbaijan, and bring out state support in various fields.
The director of the institute, MP A.Mustafazada, the representative of EU in Baku Alessandro Budai, sector chief of the State Committee for Refugees and IDPs Nazim Isgandarov and other guests attended the event.