BMT-nin İnkişaf Proqramı və İnstitut “Həssas qruplar üçün hüquqi yardımın əlçatanlığı ilə bağlı hesabat”ın təqdimatını keçirib
Noyabrın 1-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda BMT-nin İnkişaf Proqramının (BMT İP) “Həssas qruplar üçün hüquqi yardımın əlçatanlığı ilə bağlı hesabat”ının təqdimatı baş tutub. Tədbirdə Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu, BMT İP-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, Vəkillər Kollegiyası və bir sıra QHT-lərin nümayəndələri iştirak ediblər.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Üzeyir Məmmədov iştirakçıları salamlayaraq hesabatın cəmiyyətin həssas qrupları üçün vacibliyini vurğulayıb. BMT-nin İnkişaf Proqramının qanunun aliliyi və insan hüquqları layihəsi üzrə müşaviri Tural Əhməd öz növbəsində qeyd edib ki, inklüzivlik və “heç kəs kənarda qalmasın” prinsiplərini əldə rəhbər tutan BMT İP müvafiq milli tərəfdaşlar üçün mülki hüquq və inzibati hüquq sahələrində hüquqi yardımın göstərilməsi və hüquqi yardıma dair yeni təlimatların hazırlanması üzrə potensialın gücləndirilməsinə yönəlmiş təlimlər təşkil edir. Məqsəd Azərbaycanın həssas qrupları üçün hüquqi yardım sisteminin effektivliyini və səmərəliliyini BMT-nin və Avropa Şurasının standartları fonunda nəzərdən keçirməkdir.
Xarici ekspert Stefanie Lemke tərəfindən hazırlanan hesabatın təqdimatı zamanı hüquqi yardıma dair qabaqcıl təcrübələrin nümunələri təqdim olunub, habelə rəqəmsallaşmaya daha açıq olmağa və bütün əhalinin ehtiyaclarına cavab verən hüquqi yardım sisteminin qurulması istiqamətində daha çox investisiya edilməsi tövsiyə olunub.

Программа развития ООН и Институт провели презентацию «Отчета о доступности юридической помощи для уязвимых групп»
1 ноября в Институте Права и прав человека была проведена презентация «Отчета о доступности юридической помощи для уязвимых групп» Программы развития ООН (ПР ООН). В мероприятии приняли участие представители Центра Правовой экспертизы и Законодательных инициатив, Института Права и прав человека, Представительства ПР ООН в Азербайджане, Коллегии адвокатов и ряда НПО.
Приветствуя участников, заместитель председателя правления Института Узейир Мамедов подчеркнул важность отчета для уязвимых групп общества. Турал Ахмед, советник по проекту верховенства закона и прав человека Программы развития ООН, в свою очередь отметил, что ПР ООН, руководствующаяся принципом инклюзивности и принципом – «никто не должен остаться в стороне», организует тренинги направленные на усиление потенциала по оказанию юридической помощи в сферах гражданского и административного права для соответствующих национальных партнеров и разработке новых руководств по оказанию юридической помощи. Целью является рассмотрение эффективности и действенности системы оказания юридической помощи уязвимым группам населения Азербайджана на фоне стандартов ООН и Совета Европы.
В ходе презентации отчета, подготовленного иностранным экспертом Стефани Лемке, были представлены примеры передовых практик в сфере предоставления юридической помощи, а также рекомендовано повысить открытость к цифровизации и увеличить инвестиции в направлении построения системы оказания юридической помощи, удовлетворяющей потребности всего населения.