BMT-nin İnkişaf Proqramı və İnstitut “Həssas qruplar üçün hüquqi yardımın əlçatanlığı ilə bağlı hesabat”ın təqdimatını keçirib
Noyabrın 1-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda BMT-nin İnkişaf Proqramının (BMT İP) “Həssas qruplar üçün hüquqi yardımın əlçatanlığı ilə bağlı hesabat”ının təqdimatı baş tutub. Tədbirdə Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu, BMT İP-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, Vəkillər Kollegiyası və bir sıra QHT-lərin nümayəndələri iştirak ediblər.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Üzeyir Məmmədov iştirakçıları salamlayaraq hesabatın cəmiyyətin həssas qrupları üçün vacibliyini vurğulayıb. BMT-nin İnkişaf Proqramının qanunun aliliyi və insan hüquqları layihəsi üzrə müşaviri Tural Əhməd öz növbəsində qeyd edib ki, inklüzivlik və “heç kəs kənarda qalmasın” prinsiplərini əldə rəhbər tutan BMT İP müvafiq milli tərəfdaşlar üçün mülki hüquq və inzibati hüquq sahələrində hüquqi yardımın göstərilməsi və hüquqi yardıma dair yeni təlimatların hazırlanması üzrə potensialın gücləndirilməsinə yönəlmiş təlimlər təşkil edir. Məqsəd Azərbaycanın həssas qrupları üçün hüquqi yardım sisteminin effektivliyini və səmərəliliyini BMT-nin və Avropa Şurasının standartları fonunda nəzərdən keçirməkdir.
Xarici ekspert Stefanie Lemke tərəfindən hazırlanan hesabatın təqdimatı zamanı hüquqi yardıma dair qabaqcıl təcrübələrin nümunələri təqdim olunub, habelə rəqəmsallaşmaya daha açıq olmağa və bütün əhalinin ehtiyaclarına cavab verən hüquqi yardım sisteminin qurulması istiqamətində daha çox investisiya edilməsi tövsiyə olunub.

The United Nations Development Program and the Institute presented the “Report on the effectiveness and efficiency of legal aid schemes in the areas of civil law and administrative law for vulnerable groups”
On November 1, the " Report on the effectiveness and efficiency of legal aid schemes in the areas of civil law and administrative law for vulnerable groups" of the United Nations Development Program (UNDP) was presented at the Institute of Law and Human Rights. Representatives of the Center for Legal Examination and Legislative Initiatives, the Institute of Law and Human Rights, UNDP office in Azerbaijan, the Bar Association and a number of NGOs took part in the event.
Uzeyir Mammadov, Deputy Chairman of the Board of the Institute, greeted the participants and emphasized the importance of the report for vulnerable groups of the society. Tural Ahmed, Adviser on the rule of law and human rights project of the United Nations Development Program, in his turn noted that the UNDP, guided by the principles of inclusion and “no one is left behind”, provides legal assistance in the fields of civil law and administrative law for the relevant national partners and organizes capacity-building training for the development of new guidelines on legal aid. The aim is to review the effectiveness and efficiency of the legal aid system for vulnerable groups of Azerbaijan based on the background of UN and Council of Europe standards.
During the presentation of the report prepared by the foreign expert Stefanie Lemke, examples of best practices on legal aid were demonstrated, as well as it was recommended to invest more in the direction of becoming more open to digitalization and building a legal aid system that meets the needs of the entire population.