Elşad Mirbəşir oğlu: Müasir Terrorizm və BeynəlxalqTəhlükəsizlik Problemi (monoqrafiya)
Yeni nəşrlərimizdən biri institutumuzun əməkdaşı, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Elşad Mirbəşir oğlunun “Müasir Terrorizm və Beynəlxalq Təhlükəsizlik Problemi” adlı monoqrafiyasıdır.
Müasir mərhələdə beynəlxalq təhlükəsizliyə ən ciddi təhdid yaradan təhlükələrdən biri də terrorizmdir. İnformasiya kommunikasiya texnologiyalarının, silah sənayesinin öz inkişafının kifayət qədər yüksək mərhələlərinə çatması terrorizmin təhlükəlilik dərəcəsini daha da artırmışdır. Belə ki, terrorçu təşkilatlar yeni imkanlardan fəal istifadə etməklə, daha ciddi təhlükə mənbəyinə çevrilmişlər. Bu baxımdan, müasir mərhələdə terrorizmə qarşı mübarizə məsələsi olduqca böyük aktuallıq kəsb etməkdədir.
Terrorizmə qarşı səmərəli mübarizə aparmaq hər şeydən öncə, onun mahiyyətinin doğru dərk edilməsindən başlayır. Bu baxımdan, təqdim olunan elmi monoqrafiyada terrorizmin mahiyyəti, meydana gəlməsi tarixi ətrafında təhlillər aparılmışdır. Həmçinin, müasir terrorizmə qarşı mübarizə problemi ətraflı tədqiq olunmuşdur.

Elshad Mirbeshir oglu: Modern terrorism and the problem of international security (monography)
One of the new editions of the Institute of Law and Human Rights is the monograph of Elshad Mirbeshir oglu, a member of the Institute, Ph.D. in Political Sciences, “Modern Terrorism and the Problem of International Security”.
As you know, terrorism is today one of the main threats to international security. The high development of information and communication technologies and the arms industry further increased the level of terrorist danger. Thus, terrorist organizations, actively taking advantage of new technological capabilities, have turned into sources of increased danger. From this point of view, the issue related to the fight against terrorism becomes particularly topical.
It should be noted that in order to effectively carry out the fight against terrorism, it is first of all necessary to understand its essence. In the monography presented, a scientific study of the concept of “terrorism”, the causes of its emergence and historical development, as well as the main areas of struggle against it.