“Heydər Əliyev və Azərbaycan Ədliyyəsi” kitabının təqdimatı keçirilib
12 may 2026-cı il tarixdə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Məhkəmə sisteminin məsul şəxsləri, millət vəkilləri, Ombudsman, Vəkillər Kollegiyasının sədri, alimlər, YAP-ın, vətəndaş cəmiyyəti və geniş ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə “Heydər Əliyev və Azərbaycan Ədliyyəsi” adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin hakimi, əməkdar hüquqşünas, uzun illər Ədliyyə Naziri və Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri işləmiş Fikrət Məmmədovun müəllifi olduğu nəşr Heydər Əliyevin Azərbaycan hüquq sisteminin inkişafındakı tarixi roluna həsr olunub.
Eyni zamanda kitabda Dahi Öndərin siyasi kursunu uğurla davam və inkişaf etdirən ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan yüksək nailiyyətlər və parlaq qələbələr, o cümlədən ədliyyə və məhkəmə sisteminin daha da təkmilləşdirilməsi və müasirləşdirilməsi üzrə həyata keçirilən islahatlar, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun dahi liderin irsinin öyrənilməsi və təbliği ilə bağlı mühüm fəaliyyəti əksini tapıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə nəşrdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik irsi, xalqımız və dövlətmiz qarşısında misilsiz xidmətləri, həyata keçirdiyi hüquqi sahədə, xüsusilə ədliyyə sisteminin təkmilləşdirilməsi, yeni məhkəmə sisteminin formalaşdırılması ilə bağlı islahatların geniş yer aldığını bildirib.
Müəllif həmçinin, Ulu Öndərin rəhbərliyi altında işlədiyi dövrə dair şəxsi xatirələrini və müşahidələrini də oxucularla bölüşüb. Heydər Əliyevin imzası ilə qəbul edilmiş tarixi əhəmiyyətli hüquqi sənədlər, arxiv foto-materialları barədə məlumatlar verilib.
Tədbirdə çıxış edən Fikrət Məmmədov Ulu Öndər Heydər Əliyev haqqında kitab yazmağın olduqca məsuliyyətli olduğunu, bu dahi şəxsiyyətin dövlət və xalq qarşısında xidmətlərinin misilsizliyini vurğulayıb. Zaman keçdikcə Ulu Öndərin dahiliyinin, uzaqgörənliyinin, müdrikliyinin daha dərindən dərk edildiyini, belə şəxsiyyətlərin nəinki əsrdə, minillikdə bir yarandığını bildirib.
Qeyd edib ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin həyat və çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında yüzlərlə kitablar nəşr edilib: "Ulu Öndərin etimadı ilə məsul vəzifələrdə çalışmış bir şəxs kimi özümə mənəvi borc bildim ki, Heydər Əliyevin hüquq institutlarının, xüsusilə ədliyyə orqanlarının və məhkəmələrin səmərəli fəaliyyəti ilə bağlı gördüyü işləri və həyata keçirdiyi islahatları tarix üçün həkk edim. Kitabda 1969-cu ildən başlayaraq Ümummilli Liderin bütün dövrlərdəki fəaliyyəti əks olunub. Bu zaman dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin dövlət fəaliyyətinə, xüsusilə də Azərbaycanın hərtərəfli inkişafına yönəlmiş işlərə nəzər salınıb".
Təqdimat mərasimində Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev, Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin sədri İnam Kərimov, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin komitə sədrləri Əli Hüseynli və Zahid Oruc, Bakı Dövlət Universiteti hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev, ictimaiyyət nümayəndələri çıxış etmiş, Ümummilli Liderin Azərbaycan hüquq sisteminin formalaşdırılmasında müstəsna xidmətlərindən bəhs etmişlər. Onun hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində həyata keçirdiyi islahatların və dövlətçilik irsinin təbliğinin və gələcək nəsillərə çatdırılmasının vacibliyini bildirmiş, “Heydər Əliyev və Azərbaycan Ədliyyəsi” kitabının bu sahədə yaxşı vasitə olduğu, kitabın dərs vəsaiti kimi istifadəsinin əhəmiyyətini vurğulamışlar.

Presentation Ceremony of the Book “Heydar Aliyev and the Justice System of Azerbaijan”
On May 12, 2026, the Institute of Law and Human Rights hosted an event dedicated to the 103rd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev.
The event, attended by representatives of the judiciary, members of parliament, the Ombudsman, the Chairman of the Bar Association, scholars, representatives of the New Azerbaijan Party (YAP), civil society organizations, and the broader public, featured the presentation of the book titled “Heydar Aliyev and the Justice System of Azerbaijan.”
The publication, authored by Fikrat Mammadov - Judge of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, Honored Lawyer, former Minister of Justice and former Chairman of the Judicial-Legal Council - is dedicated to Heydar Aliyev’s historic role in the development of Azerbaijan’s legal system.
The book also reflects the significant achievements and major victories attained under the leadership of President Ilham Aliyev, who has successfully continued and further developed the political course of the Great Leader. It highlights the reforms implemented to further improve and modernize the justice and judicial systems, as well as the important activities carried out by the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of First Vice-President Mehriban Aliyeva in studying and promoting the legacy of the Great Leader.
Opening the event with introductory remarks, Mahammad Guluzade, Chairman of the Board of the Institute, noted that the publication extensively covers National Leader Heydar Aliyev’s rich statehood legacy, his incomparable services to the Azerbaijani people and state, and the reforms he carried out in the legal sphere, particularly those related to the improvement of the justice system and the establishment of a modern judicial system.
The author also shared his personal memories and observations from the period during which he worked under the leadership of the Great Leader. Information was provided about historically significant legal documents signed by Heydar Aliyev, as well as archival photographic materials.
In his speech, Fikrat Mammadov emphasized that writing a book about the Great Leader Heydar Aliyev was an extremely responsible undertaking and underlined the unparalleled nature of his services to the state and the nation. He noted that, with the passage of time, the genius, foresight, and wisdom of the Great Leader are being understood more profoundly, adding that such personalities emerge not once in a century, but once in a millennium.
He further stated that hundreds of books have been published about the life and multifaceted activities of the great personality Heydar Aliyev:
“As a person who held responsible positions entrusted to me by the Great Leader, I considered it my moral duty to preserve for history the work carried out and the reforms implemented by Heydar Aliyev in ensuring the effective functioning of legal institutions, particularly justice bodies and courts. The book reflects the activities of the National Leader throughout all periods beginning from 1969. In this context, special attention is devoted to the Heydar Aliyev’s state activities, particularly the efforts aimed at the comprehensive development of Azerbaijan.”
During the presentation ceremony, Farhad Abdullayev, Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan; Inam Karimov, Chairman of the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan; Sabina Aliyeva, Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan; Ali Huseynli and Zahid Oruj, Chairmen of Committees of the Milli Majlis; Zaur Aliyev, Dean of the Faculty of Law of Baku State University and representatives of the public delivered speeches highlighting the exceptional services of the National Leader in shaping Azerbaijan’s legal system. They emphasized the importance of promoting his reforms in the field of rule-of-law state-building and preserving his statehood legacy for future generations, noting that the book “Heydar Aliyev and the Justice System of Azerbaijan” serves as an important resource in this regard and stressing the significance of using the publication as an educational resource.