Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu audioməqalələr bazasını istifadəyə verib
Son zamanlar Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi, hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin aparılması, həmçinin məlumatların rahat və əlçatan şəkildə ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə bir sıra rəqəmsal baza sistemləri və platformalar yaradıb.
Görülən işlərin davamı kimi İnstitut süni intellekt texnologiyasının imkanlarından istifadə edərək, hüquq elmi sahəsinə aid məqalələrdən ibarət audioməlumat bazası (https://lhri.az/az/audio-articles) hazırlayaraq istifadəyə verib.
Mütəmadi olaraq yeni məqalələrlə zənginləşdirilməsi nəzərdə tutulan bazaya hazırda 30 audioməqalə daxil edilib. Bu məqalələr cəmiyyət üçün aktual olan mövzulara, o cümlədən, məişət zorakılığı, gender bərabərliyi, məhkəmə qərarlarının icrası, müxtəlif hüquq terminlərinin şərhi, beynəlxalq məhkəmələrin qərarlarının təhlili və s. mövzulara həsr edilib.
İnanırıq ki, bu baza istifadəçilərin audioməqalələrə olan tələbatını daha sürətli ödəmək üçün optimal variantlardan biridir.

The Institute of Law and Human Rights launched a database of audio articles
Recently, the Institute of Law and Human Rights has created a number of digital database systems and platforms for the purpose of developing legal culture, initiating legal awareness activities, as well as providing information to the public in a convenient and accessible manner.
As a proceeding of the implemented activities, the Institute, using the capabilities of artificial intelligence technology, developed and launched an audio database (https://lhri.az/az/audio-articles) containing articles related to the field of legal science.
Currently, 30 audio articles are included in the database, which is planned to be enriched with new articles regularly. These articles cover such topics as combating domestic violence, gender equality, enforcement of court decisions, interpretation of various legal terms, analysis of international courts’ decisions, and others of great importance to the wide audience.
We believe that this database is one of the most effective options to meet users' demand for audio articles.