Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu Naxçıvan Dövlət Universitetində təqdimat keçirib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu dekabrın 2-də Naxçıvan Dövlət Universitetində hüquqi maarifləndirmə, müasir rəqəmsal yeniliklərə və yeni nəşrlərə həsr olunmuş geniş təqdimat keçirib. İnstitutun fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə istiqamətləri və insan hüquqları sahəsində rəqəmsallaşmanın yaratdığı yeni imkanların gənc nəslə daha yaxından tanıdılması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edən tədbirdə İnstitutun Zəfər Gününə həsr olunmuş yeni nəşri – “Suverenliyin zəfər yolu: reallaşan ideyalar, hüquqi əsaslar, siyasi paralellər” kitabı universitet ictimaiyyətinə təqdim olunub.
Universitetin rektoru Elbrus İsayev Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə qurulan səmərəli əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. Qeyd olunub ki, İnstitutun hüquqi maarifləndirməyə dair təşəbbüsləri, rəqəmsal resursların və yeni nəşrlərin tələbələrə təqdim olunması onların bilik və bacarıqlarının inkişafına, hüquqi dünyagörüşlərinin zənginləşməsinə böyük töhfə verir.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə ikitərəfli əməkdaşlıqdan məmnunluğunu və bu əməkdaşlığın davamlı olacağına inamını ifadə edib. O, İnstitutun fəaliyyəti barədə ümumi məlumat verərək, müxtəlif dövlət qurumlarının əməkdaşları, hüquqşünaslar və geniş əhali auditoriyası üçün keçirilən təlimlər, layihələr və virtual kitabxananın imkanlarından bəhs edib. M.Quluzadə, həmçinin, İnstitutun rəsmi veb saytı üzərindən istifadə olunan “Rəqəmsal insan hüquqları resurs xəritəsi”, “E-lüğət”, PASS platforması, “İnsan hüquqlarına giriş” adlı onlayn kursun funksionallığı və üstünlüklərindən söz açıb.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini, təqdim olunan “Suverenliyin zəfər yolu: reallaşan ideyalar, hüquqi əsaslar, siyasi paralellər” kitabının müəllifi Vəfaddin İbayev nəşr haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib. Kitabda Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi kökləri, geosiyasi inkişafı və milli təhlükəsizlik strategiyasının formalaşması barədə əsas məqamlar diqqətə çatdırılıb. Müəllif həmçinin bildirib ki, nəşrdə Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin formalaşdırdığı milli təhlükəsizlik strategiyası, sülh və müharibə siyasəti, eləcə də beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqenin əsas məzmunu və tətbiq edilməsi geniş təhlil olunur.

Institute of Law and Human Rights Conducted a Presentation at Nakhchivan State University
On December 2, Institute of Law and Human Rights held a comprehensive presentation at Nakhchivan State University dedicated to legal awareness, modern digital innovations, and newly published materials. The event, which holds particular importance for introducing the Institute’s activities, its legal awareness initiatives, and the new opportunities created by digitalization in the field of human rights to the younger generation, featured the presentation of the Institute’s new publication dedicated to Victory Day, “The Victorious Path to Sovereignty: Implemented Ideas, Legal Foundations, Political Parallels,” to the university community.
Rector of the university, Mr. Elbrus Isayev, highly valued the productive cooperation established with the Institute of Law and Human Rights. He noted that the Institute’s initiatives in legal education, along with the introduction of digital resources and new publications to students, greatly contribute to the development of their knowledge and skills and enrich their legal worldview.
Chairman of the Board of the Institute, Mr. Mahammad Guluzade, expressed his satisfaction with the bilateral cooperation and confidence in its continuation. He provided an overview of the Institute’s activities, including training sessions, projects, and the opportunities offered by the virtual library for employees of various state institutions, legal professionals, and the wider public. Mr. Guluzade also highlighted the functionality and advantages of the digital tools available through the Institute’s official website, such as the “Digital Human Rights Resource Map,” “E-Dictionary,” PASS platform, and the online course “Introduction to Human Rights.”
Deputy chairman of the Board of the Institute and author of the presented book “The Victorious Path to Sovereignty: Implemented Ideas, Legal Foundations, Political Parallels,” Mr. Vafaddin Ibayev delivered an extensive report on the publication. He emphasized the book’s key themes, including the historical roots and geopolitical development of the Armenia–Azerbaijan conflict, as well as the formation of the national security strategy. The author mentioned that the publication provides a detailed analysis of the national security strategy, the peace and war policies shaped by National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev, along with Azerbaijan’s position based on international law and its practical implementation as well.