İnstitutun təlimçi-ekspertləri Səbail polisinə təlim keçiblər
Mayın 11-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Səbail Rayon Polis İdarəsinin müstəntiqləri və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilmişdir.
Təlim İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair müddəaların tətbiqi mövzularını əhatə edirdi.
Təlimi giriş nitqi ilə Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və təhqiqat idarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov açaraq qonaqları salamlamış, İnstitutun bu təlimlərlə bağlı təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirmiş, hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulamışdır.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova “İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri, azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlasdırılması, 5-ci maddə üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” haqqında təqdimatla çıxış etmişdir.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayevin təqdimatında qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflər, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntular şərh edilmişdir.
Təlimin yekununda İnsan Hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlının moderatorluğu ilə 5-ci maddə üzrə “Şübhəli şəxs barədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə vəsatət” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması”na dair kazuslar qrup işi formasında həll edilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda təlimin iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilməsi keçirilmişdir.
Sonda 22 polis əməkdaşına İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində əks etdirilən “Azadlıq və Şəxsi Toxunulmazlıq Hüququ” mövzusu üzrə təlimlərdə iştirakına görə sertifikatlar təqdim olunub.

Trainers-experts of the Institute conducted trainings for the Police department of the Sabail district
On May 11, trainers-experts of the Institute of Law and Human Rights conducted training for investigators and inspectors of the Sabail district Police department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan.
The training covered the application of the provisions on the “Right to liberty and security” enshrined in Article 5 of the European Convention on Human Rights.
The investigator of the Chief Investigation and Inspection Department of the Ministry of Internal Affairs, police captain, Vugar Amirov made an opening speech and valued highly the Institute's initiative regarding these trainings and emphasized that they are always open for cooperation.
Deputy Chairman of the Board of the Institute, Natavan Rustamova made a presentation on “Article 5 of the European Convention on Human Rights and Duties of the State. Restriction of the right to liberty and security, the most recognized violations in the decisions made against Azerbaijan under Article 5”.
The legal expert of the Institute, Vafaddin Ibayev, talked about the importance of the changes in the legislation and judicial practice in ensuring the right to freedom, problems existing in practice, recommendations regarding their solution, proposals for changes in the legislation, and the detected violations related to the right to liberty and security.
The participants resolved the cases under Article 5 “Petition on the selection of a pretrial detention measure on the suspect” and “Extension of the term of detention” under the moderation of the head of the department on Training and Expertise on Human Rightst, Vusala Muradkhanli.
At the end 22 police officers were presented certificates for participating in trainings “The right to liberty and security”, reflected in Article 5 of the European Convention on Human Rights.