İnstitutun təlimçi-ekspertləri Səbail polisinə təlim keçiblər
Mayın 11-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Səbail Rayon Polis İdarəsinin müstəntiqləri və təhqiqatçıları üçün təlim keçirilmişdir.
Təlim İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində təsbit edilmiş “Azadlıq və şəxsi toxunulmazlıq hüququ”na dair müddəaların tətbiqi mövzularını əhatə edirdi.
Təlimi giriş nitqi ilə Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İstintaq və təhqiqat idarəsinin müstəntiqi, polis kapitanı Vüqar Əmirov açaraq qonaqları salamlamış, İnstitutun bu təlimlərlə bağlı təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirmiş, hər zaman əməkdaşlığa açıq olduqlarını vurğulamışdır.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Natəvan Rüstəmova “İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsi və dövlətin vəzifələri, azadlıq və toxunulmazlıq hüququnun məhdudlasdırılması, 5-ci maddə üzrə Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular” haqqında təqdimatla çıxış etmişdir.
İnstitutun hüquq eksperti Vəfaddin İbayevin təqdimatında qanunvericilik və məhkəmə təcrübəsindəki dəyişikliklərin azadlıq hüququnun təminində əhəmiyyəti, təcrübədə mövcud olan problemlər, onların həlli ilə əlaqədar tövsiyələr, qanunvericilikdə dəyişikliklərlə bağlı təkliflər, azadlıq və toxunulmazlıq hüququ ilə bağlı aşkar edilmiş pozuntular şərh edilmişdir.
Təlimin yekununda İnsan Hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlının moderatorluğu ilə 5-ci maddə üzrə “Şübhəli şəxs barədə həbs qətimkan tədbirinin seçilməsi barədə vəsatət” və “Həbsdə saxlanılma müddətinin uzadılması”na dair kazuslar qrup işi formasında həll edilmiş, mövzu ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmış, eyni zamanda təlimin iştirakçılar tərəfindən qiymətləndirilməsi keçirilmişdir.
Sonda 22 polis əməkdaşına İnsan Hüquqları üzrə Avropa Konvensiyasının 5-ci maddəsində əks etdirilən “Azadlıq və Şəxsi Toxunulmazlıq Hüququ” mövzusu üzrə təlimlərdə iştirakına görə sertifikatlar təqdim olunub.

Обучающие эксперты Института провели тренинг для Сабаильской полиции
11 мая обучающие эксперты Института права и прав человека провели тренинг для следователей и дознавателей Сабаильского районного управления полиции Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики.
Тренинг охватил вопросы применения положений о «Праве на свободу и личную неприкосновенность», закреплённых в статье 5 Европейской конвенции по правам человека.
Выступивший со вступительной речью следователь Главного следственно-дознавательного управления Министерства внутренних дел, капитан полиции, Вюгар Амиров, поприветствовал гостей и высоко оценил инициативу института в отношении проведения такого рода тренингов, а также подчеркнул, что они всегда открыты для сотрудничества.
Заместитель совета директоров Института Натаван Рустамова выступила с презентацией на тему «Статья 5 Европейской конвенции по правам человека и обязанности государства, ограничение права на свободу и неприкосновенность, самые известные нарушения в решениях, вынесенных по статье 5 против Азербайджана».
Эксперт Института по правовым вопросам Вафаддин Ибаев в своём выступлении отметил значение изменений в законодательстве и судебной практике в отношении обеспечения права на свободу, проблемы, существующие на практике, рекомендации по их решению, предложения по изменениям в законодательстве, нарушения, выявленные в отношении права на свободу и неприкосновенность.
В заключении тренинга при модераторстве начальника Отдела обучения и экспертизы по правам человека Вюсали Мурадханлы в форме групповой работы были рассмотрены решения казусов по статье 5, связанных с «Ходатайством об избрании меры пресечения в отношении подозреваемого» и «Продлением срока задержания», состоялся развернутый обмен мнениями по теме, а также проведена оценка тренинга участниками.
В конце 22 сотрудника полиции были награждены сертификатами за участие в тренингах на тему «Право на свободу и личную неприкосновенность», отраженное в статье 5 Европейской конвенции по правам человека.