FATF üzrə ekspert Ben Evensla görüş keçirilmişdir
25 oktyabr tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Maliyyə Tədbirləri üzrə İşçi Qrupunun (FATF) eksperti Ben Evensla görüş keçirilmişdir.
Ekspert tərəfindən FATF təşkilatının yaranma tarixi, inkişafı, ölkələrin bu təşkilat qarşısındakı öhdəlikləri, görülən işlər və onların əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verildi.Həmçinin ekspert təşkilat tərəfindən “boz” və “qara” siyahıya salınmış ölkələrə tətbiq edilən sanksiyaların effektivliyi və xarici ölkələrin mütərəqqi təcrübəsi nəzərə alınmaqla onların Azərbaycan Respublikasında tətbiqi ilə bağlı tövsiyyələrini də verdi.
Əməkdaşlarımız ekspertlə FATF-ın fəaliyyət istiqamətləri, QHT-lərin terror fəaliyyətilə mübarizə mövzusunda ətraflı fikir mübadiləsi apardılar.
Sonda İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Ben Evensa institutumuzun son nəşrlərindən olan “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində tarixi və mədəni abidələrinə vurulmuş zərər“ adlı kitabı təqdim edib.

Meeting with FATF expert Ben Evens
On October 25, a meeting was held at the Institute of Law and Human Rights with Ben Evens, an expert from the Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF).
The expert provided extensive information about the history of the FATF organization, its development, the obligations of countries to this organization, the activities implemented and their significance. Mr. Evens also gave his recommendations on the effectiveness of the sanctions applied by the organization against countries included in the “gray” and “black” lists, and their implementation in the Republic of Azerbaijan, taking into account the progressive experience of foreign countries. Our staff exchanged views with an expert on the FATF activities and the fight against terrorism by NGOs.
In conclusion, Chairman of the Board, Mahammad Guluzade presented Ben Evens a book named “Damage to historical and cultural monuments in the occupied territories of Azerbaijan” from the latest editions of our Institute.