18 Oktyabr Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası Günüdür
18 oktyabr Azərbaycan xalqının tarixinə şərəf və qürur hisslərilə yazılmış əlamətdar bir gündür. SSRİ-nin süquta uğraması nəticəsində Azərbaycan xalqı ikinci dəfə öz dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa etdi.
1991-ci il oktyabrın 8-də Azərbaycan Ali Sovetinin növbədənkənar sessiyasında müzakirələr aparılaraq oktyabrın 18-də “Dövlət Müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul edildi.
Konstitusiya Aktı siyasi və iqtisadi münasibətlərin fundamental prinsiplərini, təbii sərvətlərin xalqa mənsub olmasını, mülkiyyətin bütün formalarının bərabərliyini, vətəndaşların seçki hüququnun və çoxpartiyalı sistemin təmin olunmasını özündə ehtiva edib.
1991-ci il oktyabrın 18-dən Azərbaycan müstəqil, suveren bir ölkədir və xalq bu tarixi hər il bayram kimi qeyd edir. Biz də öz növbəmizdə dövlətimizin müstəqilliyinin əbədi və sarsılmaz olmasını diləyirik.

October 18 - Day of Restoration of Independence of Azerbaijan.
October 18 is a significant day, inscribed with honor and pride in the history of the Azerbaijani people. As a result of the collapse of the USSR, the Azerbaijani people gained state independence for the second time.
After the discussions held on October 8, 1991, at an extraordinary session of the Supreme Council of Azerbaijan the Constitutional Act “On State Independence” was adopted on October 18 . The Constitutional Act contains the fundamental principles of political and economic relations, the ownership of natural resources by the people, equality of all forms of property, the right of citizens to vote and the provision of a multi-party system.
Since October 18, 1991, Azerbaijan has been an independent, sovereign country, and the people annually celebrate this date as a holiday. We, in our turn, want the independence of our state to be eternal and unshakable.