18 Oktyabr Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası Günüdür
18 oktyabr Azərbaycan xalqının tarixinə şərəf və qürur hisslərilə yazılmış əlamətdar bir gündür. SSRİ-nin süquta uğraması nəticəsində Azərbaycan xalqı ikinci dəfə öz dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa etdi.
1991-ci il oktyabrın 8-də Azərbaycan Ali Sovetinin növbədənkənar sessiyasında müzakirələr aparılaraq oktyabrın 18-də “Dövlət Müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul edildi.
Konstitusiya Aktı siyasi və iqtisadi münasibətlərin fundamental prinsiplərini, təbii sərvətlərin xalqa mənsub olmasını, mülkiyyətin bütün formalarının bərabərliyini, vətəndaşların seçki hüququnun və çoxpartiyalı sistemin təmin olunmasını özündə ehtiva edib.
1991-ci il oktyabrın 18-dən Azərbaycan müstəqil, suveren bir ölkədir və xalq bu tarixi hər il bayram kimi qeyd edir. Biz də öz növbəmizdə dövlətimizin müstəqilliyinin əbədi və sarsılmaz olmasını diləyirik.

18 октября День восстановления независимости Азербайджана
18 октября – знаменательный день, с чувством чести и гордости, вписанный в историю азербайджанского народа. Вследствие распада СССР азербайджанский народ восстановил свою независимость во второй раз.
В результате обсуждений проходивших с 8 октября 1991 года, на внеочередном заседании Верховного Совета Азербайджана, 18 октября был принят Конституционный Акт «О государственной независимости».
Конституционный Акт содержит фундаментальные принципы политических и экономических отношений, принадлежность природных ресурсов народу, равенство всех форм собственности, избирательное право граждан и обеспечение условий для функционирования многопартийной системы.
Начиная с 18-го октября 1991-го года Азербайджан является независимым, суверенным государством и народ ежегодно справляет эту праздничную дату. Мы же, в свою очередь, сделам все от нас зависящее чтобы независимость нашего государства была вечной и незыблемой!