Oleq Yureyiviç Kuznetsov: Ermənistanda Faşizm Qəhrəmanlığının dövlət siyasəti (Siyasi – Hüquqi və Tarixi - Fəlsəfi təhlil)
Broşura, XXI əsrin əvvəllərindən etibarən Ermənistan Respublikasında müxtəlif formalarda həyata keçirilən bu siyasətin tarixi, hüquqi və siyasi elmi cəhətdən nəzərdən keçirilmiş bir hüquqi problem olduğu halda, faşizm qəhrəmanlığı ilə bağlı dövlət siyasətinin çoxşaxəli qiymətləndirilməsinə həsr edilmişdir. Rusiya və Azərbaycan arxivlərində əvvəlcədən dərc edilmiş və yeni aşkar edilmiş tarixi sənədlərə əsaslanaraq, cinayətkar Нжде (Qareqin Ter Harutyunyan) şəxsiyyətinin qəhrəmanlaşdırılması ilə bağlı Ermənistan hakimiyyətinin hərəkətlərinə və onun faşist və irqçi məzmuna sahib olan gildiyasının nəzəriyyələrinə xüsusi diqqət yetirilir. Broşura, eyni zamanda, Ermənistandakı Нжде şəxsiyyətini və intellektual irsini əbədiləşdirmək təcrübəsini bu ölkədə faşizmi tərifləməyi açıq şəkildə tanımaqdan imtina edən Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin mövqeyini tənqid etdi.
Nəşr peşəkar siyasətçilər, diplomatlar, hüquq mühafizə və xüsusi xidmət orqanları, tarixçilər, hüquqşünaslar, politoloqlar, ali təhsil müəllimləri, aspirantlar və ali təhsil müəssisələrinin tələbələri, habelə Cənubi Qafqaz bölgəsinin müasir siyasi həyatı ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Олег Юрьевич Кузнецов: Государственная политика Героизации Нацизма в Армении (Политика – правовой и историка – философский анализ)
Брошюра посвящена многофакторной оценке государственной политики героизации нацизма, проводящейся в самых разных формах в Республике Армения с начала XXI века, когда данная политика – правовая проблема рассматривается с исторической , юридической и политологической точек зрения. На основании ранее опубликованных и вновь выявленных в архивах России и Азербайджана исторических документов акцентуация темы сделана на действиях властей Армении по героизации личности нацистского преступника Нжде ( Гарегина Тер Арутюняна ) и его теории цехакрона , имеющей нацистское и расистское содержание. Также в брошюре подвергнута критике позиция МИД России, отказавшегося открыта признать практику мемориализации личности и интеллектуального наследия Нжде в Армении действиями по героизации нацизма в этой стране.
Издание рассчитано на профессиональных политиков , дипломатов, сотрудников правоохранительных органов и спецслужб, историков, юристов, политологов, педагогов высшей школы, аспирантов и студентов высших учебных заведений , а также на самый широкий круг читателей, интересующихся современной политической жизнью региона Южного Кавказа.