Əməkdaşımız İlham Əliyev Qafqazşünasların III Beynəlxalq Forumunda çıxış edib
19-20 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti və AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Qafqazşünasların III Beynəlxalq Forumu keçirilmişdir.
Forumda İnstitutumuzu hüquq üzrə fəlsəfə doktoru İlham Əliyev təmsil edərək“Vətən müharibəsi və onun hüquqi nəticələri” mövzusunda məruzəçi qismində çıxış edib.
Məruzəçi çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası göstərilən silahlı münaqişədə beynəlxalq hüququn prinsiplərinə və beynəlxalq ictimaiyyətin rəyinə tam uyğun olaraq, dövlətin ərazi bütövlüyü və toxunulmazlığı mövqeyində qətiyyətlə dayanır. O, bildirib ki,beynəlxalq silahlı münaqişənin dayandırılmasının əsas forması ümumi barışıq haqqında sazişdir.
Çıxışçı son onilliklərdə dərin böhran yaşayan beynəlxalq hüquq sisteminin simasını məhz 44 günlük Vətən müharibəsinin xilas etdiyini də vurğulayıb. Sonda məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub.

Our colleague Ilham Aliyev made a speech at the 3rd International Forum of Caucasus Studies Scholars
On October 19-20, the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Caucasian Studies Institute of ANAS jointly organized the 3rd International Forum of Caucasian Studies Scholars in Baku.
Ilham Aliyev, PhD in Law represented our Institute at the forum and spoke on “The Patriotic War and its Legal Consequences”.
The speaker noted that regarding the mentioned conflict the Republic of Azerbaijan was firmly defending the principles of territorial integrity and inviolability of the state borders in accordance with the principles of international law and the opinion of the international community . He stated that the main way of ending an international armed conflict is reaching an agreement on general reconciliation.