Əməkdaşımız İlham Əliyev Qafqazşünasların III Beynəlxalq Forumunda çıxış edib
19-20 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti və AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Qafqazşünasların III Beynəlxalq Forumu keçirilmişdir.
Forumda İnstitutumuzu hüquq üzrə fəlsəfə doktoru İlham Əliyev təmsil edərək“Vətən müharibəsi və onun hüquqi nəticələri” mövzusunda məruzəçi qismində çıxış edib.
Məruzəçi çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası göstərilən silahlı münaqişədə beynəlxalq hüququn prinsiplərinə və beynəlxalq ictimaiyyətin rəyinə tam uyğun olaraq, dövlətin ərazi bütövlüyü və toxunulmazlığı mövqeyində qətiyyətlə dayanır. O, bildirib ki,beynəlxalq silahlı münaqişənin dayandırılmasının əsas forması ümumi barışıq haqqında sazişdir.
Çıxışçı son onilliklərdə dərin böhran yaşayan beynəlxalq hüquq sisteminin simasını məhz 44 günlük Vətən müharibəsinin xilas etdiyini də vurğulayıb. Sonda məruzəçilərə sertifikatlar təqdim olunub.

Сотрудник нашего института Ильхам Алиев выступил на III Международном форуме кавказоведов
19-20 октября при совместной организации Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана и Института кавказоведения НАНА в Баку прошел III Международный форум кавказоведов.
На форуме наш институт представлял доктор философии по юридическим наукам Ильхам Алиев, который выступил с докладом на тему «Отечественная война и ее правовые последствия».
В своем выступлении докладчик отметил, что в соответствии с общепринятыми принципами международного права и мнением международного сообщества, в этом вооруженном конфликте Азербайджанская Республика твердо стоит на позиции территориальной целостности и неприкосновенности границ государства. Он заявил, что основной формой прекращения международного вооруженного конфликта является соглашение о всеобщем перемирии.
Докладчик также подчеркнул, что именно 44-дневная Отечественная война спасла лицо международной правовой системы, переживавшей глубокий кризис за последние десятилетия. В завершении выступавшим были вручены сертификаты.