Əməkdaşlarımız onlayn vebinarda iştirak ediblər
15 dekabr tarixində əməkdaşlarımız İdris Zakirov və Günel Əliyeva ECNL-in təşkilatçılığı ilə (Qeyri-kommersiya hüququ üzrə Avropa Mərkəzi) “Vətəndaş cəmiyyətini məhdudlaşdıran çirkli pulların yuyulmasına qarşı tədbirlər: sübuta əsaslanırmı?” mövzusunda ZOOM platforması üzərindən keçirilmiş onlayn vebinarda iştirak etmişlər.
Görüşdə Maliyyə Tədbirləri üzrə İşçi Qrupunun (FATF) eksperti Ben Evans və Vanja Skoric (ECNL) tərəfindən müxtəlif ölkələrdə çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə tipologiyaları və çirkli pulların yuyulmasına qarşı tədbirlər haqqında hesabat səsləndirilmişdir.
Vebinarda vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin təmsil etdikləri ölkələrdə QHT-lərin mövcud problemləri, çirkli pulların yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə, çirkli pulların yuyulması və qeyri kommersiya təşkilatları, çirkli pulların yuyulmasına qarşı tədbirlər, həmçinin qeyri-kommersiya sektorunda milli risklərin qiymətləndirilməsi, çirkli pulların yuyulması ilə bağlı tənzimləmə, sui-istifadə və risk sübutları, siyasi maliyyələşməyə nəzarət, çirkli pullarin yuyulması öhdəliyi, şəffaflıq və onların hüquqi təhlili baradə geniş müzakirələr aparılmışdır.
Görüşdə Oluseyi Babatunde Oyebisi (NNNGO –Nigeria), Doaa Far, (ICNL MENA –MENA Regional), Miguel de la Vega, (UnidOSC – Mexico), Hanna Surmatz, (Philea- EU Regional) və başqaları çıxış etmişdir.
Görüşün sonunda iştirakçıların müvafiq sahə üzrə sualları müzakirə edilmiş və gələcəkdə bu kimi onlayn görüşlərin keçirilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.

Наши сотрудники приняли участие в онлайн-вебинаре
15 декабря наши сотрудники Идрис Закиров и Гюнель Алиева приняли участие в онлайн-вебинаре, организованном ECNL (Европейский центр некоммерческого права), на тему «Меры по борьбе с отмыванием денег, ограничивающие гражданское общество: основываются ли они на доказательствах?», проходившем на платформе ZOOM .
На встрече с отчетом о видах борьбы с отмыванием денег и мерах по борьбе выступили эксперт Группы разработки финансовых мер по борьбе с отмыванием денег Бен Эванс (FATF) и Ваня Скорич (ECNL).
На вебинаре широко обсуждались актуальные проблемы НПО в странах, представленных через представителей гражданского общества, борьба с отмыванием денег и финансированием терроризма, вопросы отмывания денег в некоммерческих организациях, меры по борьбе с отмыванием денег, а также оценка национальных рисков в некоммерческом секторе, регулирование, связанное с отмыванием денег, доказательства злоупотреблений и рисков, контроль за политическим финансированием, ответственность за отмывание денег, прозрачность и юридический анализ всего выше перечисленного.
На встрече выступили Олусеи Бабатунде Ойебиси (NNGO – Нигерия), Доаа Фар (ICNL MENA – регион Ближнего Востока и Северной Африки), Мигель де ла Вега (UnidOSC – Мексика), Ханна Сурмац (Philea – регион ЕС) и другие.
В заключении были обсуждены вопросы участников по соответствующей сфере и подчеркнута важность проведения подобных онлайн-встреч в будущем.