Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin illik hesabatı təqdim edilib
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə təltif olunmuş AMEA-nın I vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordenini, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyevə “Şöhrət” ordenini və akademik Vaqif Fərzəliyevə “Şərəf” ordenini təqdim edib.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev hesabatların Elmlər Akademiyasının həyatında xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ötən ilin noyabr ayından başlayaraq laboratoriya və şöbələr elmi müəssisələr, elmi müəssisələr isə tabe olduqları bölmələr qarşısında öz hesabatlarını təqdim ediblər. Akademik bu gündən etibarən isə hər bir elmi bölmənin Rəyasət Heyəti qarşısında illik hesabatını verdiyini, ilkin olaraq, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) illik hesabatının müzakirəsinə başlanıldığını vurğulayıb.
Elmlər Akademiyasının fəaliyyətinin müasir dünyanın çağırışları və ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarının icrası istiqamətində qurulması üçün hazırda Akademiyada geniş islahatlar aparıldığını deyən akademik R.Mehdiyev Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi yeri olan Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrinin də üzərinə xüsusi vəzifələr düşdüyünü diqqətə çatdırıb. Akademik qeyd edib ki, hazırda “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrası istiqamətində işlər gedir. Proqramda Elmlər Akademiyasının yeni mərhələdə inkişafı üçün bir sıra vəzifə və prioritetlər müəyyənləşdirilib. Bu proqramın icrası dövlətin elm qarşısında müəyyənləşdirdiyi vəzifələrin həyata keçirilməsində Akademiyanın yaxından dəstək verməsinə geniş imkanlar yaradacaq.
Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında bölmənin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İinstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Rasim Əliquliyev bölmənin elmi-təşkilati fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin, AMEA Ümumi yığıncağının, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının, AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrasına xüsusi diqqət verildiyini qeyd edib. Alim hesabat ilində bölmə müəssisələrinin respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq olunmuş 9 Dövlət Proqramının icrasında yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb.
Akademik hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş prioritet istiqamətlərə uyğun həyata keçirildiyini və bir sıra mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə akademiklər İbrahim Quliyev, Telman Əliyev, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, Cavad Abdinov, Nazim Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa Sadıqov, Vaqif Quliyev, Misir Mərdanov, Namiq Cəlilov, Oktay Qasımov və Oqtay Səmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini bölüşüblər.
Daha sonra hesabat təsdiq olunub. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə mühüm nəticələrin akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb. Elmi-tədqiqat, təhsil və təcrübi işlərin səviyyəsini artırmaq üçün müxtəlif təkliflər verilib.

Presented the annual report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences
During the event, President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev presented to the first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli – 1st class Order of Merit to the Fatherland, vice-president of ANAS academician Dilgam Taghiyev - Order of “Shohrat”, academician Vagif Farzaliyev - Order of “Sharaf”. Scientists were awarded these awards according to the relevant orders of the President of the Republic of Azerbaijan.
President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev noted that the reports occupy a special place in the life of the Academy of Sciences. He said that since November last year, laboratories and divisions submitted their reports to scientific institutions, and scientific institutions to the corresponding departments. The academician emphasized that from today, each division will submit its annual report to the Presidium, and annual report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences (DPMTS) is submitted for consideration first.
Noting that the Academy of Sciences is currently undergoing extensive reforms aimed at the implementation of ANAS activities in accordance with the calls of the modern world and instructions of President Ilham Aliyev, academician Ramiz Mehdiyev added that in front of scientific institutions of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, which occupies a special place in the development of domestic science, there are important tasks. The academician said that work is currently underway to implement the "Development Program of the National Academy of Sciences of Azerbaijan for 2020-2025." The program defines tasks and priorities aimed at developing the Academy of Sciences at a new stage. The implementation of this program will create wide opportunities for the active participation of the Academy in the fulfillment of the tasks set by the state for science.
Then, in 2019, chairman of the Division, vice president of ANAS academician Rasim Alguliyev made a report on the scientific and organizational activities of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences.
Academician Rasim Alguliyev noted that the decisions of the President of the Republic of Azerbaijan, Cabinet of Ministers, General Meeting of ANAS, Presidium of ANAS and orders of the President of ANAS were taken as the basis for the scientific and organizational activities of the division. The scientist emphasized that in the reporting year, division institutions took an active part in the implementation of 9 state programs approved by the head of state.
After listening to the report of the vice president of ANAS, academician Rasim Aliguliyev, reflecting the annual report of the DPMT, relevant proposals were announced.
Academicians Ibrahim Guliyev, Telman Aliyev, Fikret Aliyev, Adil Garibov, Javad Abdinov, Nazim Mammadov, corresponding members of ANAS Aminagha Sadigov, Vagif Guliyev, Misir Mardanov, Namig Jalilov, Oktay Gasimov and Ogtay Samadov expressed their opinion and participated in the discussions, voiced their suggestions.
In conclusion, report was approved. It was decided to include important results obtained in the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences in the annual report of ANAS. Various proposals were voiced aimed at improving the level of research, educational and testing works.