Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin illik hesabatı təqdim edilib
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə təltif olunmuş AMEA-nın I vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyliyə 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordenini, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyevə “Şöhrət” ordenini və akademik Vaqif Fərzəliyevə “Şərəf” ordenini təqdim edib.
Daha sonra akademik Ramiz Mehdiyev hesabatların Elmlər Akademiyasının həyatında xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ötən ilin noyabr ayından başlayaraq laboratoriya və şöbələr elmi müəssisələr, elmi müəssisələr isə tabe olduqları bölmələr qarşısında öz hesabatlarını təqdim ediblər. Akademik bu gündən etibarən isə hər bir elmi bölmənin Rəyasət Heyəti qarşısında illik hesabatını verdiyini, ilkin olaraq, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) illik hesabatının müzakirəsinə başlanıldığını vurğulayıb.
Elmlər Akademiyasının fəaliyyətinin müasir dünyanın çağırışları və ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarının icrası istiqamətində qurulması üçün hazırda Akademiyada geniş islahatlar aparıldığını deyən akademik R.Mehdiyev Azərbaycan elminin inkişafında xüsusi yeri olan Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin elmi müəssisələrinin də üzərinə xüsusi vəzifələr düşdüyünü diqqətə çatdırıb. Akademik qeyd edib ki, hazırda “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”nın icrası istiqamətində işlər gedir. Proqramda Elmlər Akademiyasının yeni mərhələdə inkişafı üçün bir sıra vəzifə və prioritetlər müəyyənləşdirilib. Bu proqramın icrası dövlətin elm qarşısında müəyyənləşdirdiyi vəzifələrin həyata keçirilməsində Akademiyanın yaxından dəstək verməsinə geniş imkanlar yaradacaq.
Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında bölmənin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İinstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Rasim Əliquliyev bölmənin elmi-təşkilati fəaliyyətində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin, Nazirlər Kabinetinin, AMEA Ümumi yığıncağının, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının, AMEA prezidentinin sərəncamlarının icrasına xüsusi diqqət verildiyini qeyd edib. Alim hesabat ilində bölmə müəssisələrinin respublika Prezidenti tərəfindən təsdiq olunmuş 9 Dövlət Proqramının icrasında yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb.
Akademik hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş prioritet istiqamətlərə uyğun həyata keçirildiyini və bir sıra mühüm elmi nəticələrin əldə edildiyini bildirib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə akademiklər İbrahim Quliyev, Telman Əliyev, Fikrət Əliyev, Adil Qəribov, Cavad Abdinov, Nazim Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa Sadıqov, Vaqif Quliyev, Misir Mərdanov, Namiq Cəlilov, Oktay Qasımov və Oqtay Səmədov çıxış edərək fikir və təkliflərini bölüşüblər.
Daha sonra hesabat təsdiq olunub. Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi üzrə mühüm nəticələrin akademiyanın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb. Elmi-tədqiqat, təhsil və təcrübi işlərin səviyyəsini artırmaq üçün müxtəlif təkliflər verilib.

Представлен годовой отчет Отделения физико-математических и технических наук
На мероприятии президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев сперва вручил первому вице-президенту НАНА, академику Исе Габиббейли орден «За заслуги перед Отечеством» первой степени, вице-президенту НАНА, академику Дильгаму Тагиеву – орден «Шохрат», академику Вагифу Фарзалиеву – орден «Шараф». Этих наград ученые были удостоены по соответствующим распоряжениям Президента Азербайджанской Республики.
Затем, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев отметил, что отчеты занимают особое место в жизни Академии наук. Он сообщил, что, начиная с ноября прошлого года, лаборатории и отделы представили свои отчеты научным учреждениям, а научные учреждения – соответствующим отделениям. Академик подчеркнул, что с сегодняшнего дня каждое отделение будет представлять свой годовой отчет Президиуму, и первым делом на рассмотрение выносится годовой отчет Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН).
Отметив, что в настоящее время в Академии наук проводятся широкие реформы, нацеленные на осуществление НАНА своей деятельности в соответствии с призывами современного мира и поручениями Президента Ильхама Алиева, академик Рамиз Мехтиев добавил, что перед научными учреждениями Отделения физико-математических и технических наук, занимающего особое место в развитии отечественной науки, стоят важные задачи. Академик сообщил, что в настоящее время ведутся работы по выполнению «Программы развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы». В программе определены задачи и приоритеты, нацеленные на развитие Академии наук на новом этапе. Претворение этой программы в жизнь создаст широкие возможности для активного участия Академии в выполнении задач, поставленных государством перед наукой.
С докладом о научной и научно-организационной деятельности Отделения физико-математических и технических наук в 2019 году выступил председатель отделения, вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев.
Академик Расим Алигулиев отметил, что в научно-организационной деятельности отделения за основу были взяты постановления Президента Азербайджанской Республики, Кабинета министров, Общего собрания НАНА, Президиума НАНА, распоряжения президента НАНА. Ученый подчеркнул, что в отчетном году учреждения отделения приняли активное участие в выполнении 9 государственных программ, утвержденных главой государства.
После прослушивания доклада вице-президента НАНА, академика Расима Алигулиева, отражающего годовой отчет ОФМТН, были озвучены соответствующие предложения.В дискуссиях приняли участие академики Ибрагим Гулиев, Тельман Алиев, Фикрет Алиев, Адиль Гарибов, Джавад Абдинов, Назим Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Аминага Садыгов, Вагиф Гулиев, Мисир Марданов, Намиг Джалилов, Октай Гасымов и Огтай Самедов, которые выразили свое мнение и озвучили свои предложения.
В заключение отчет был утвержден. Было постановлено включить важные результаты, полученные в Отделении физико-математических и технических наук, в годовой отчет НАНА. Были озвучены различные предложения, нацеленные на повышение уровня научно-исследовательских, образовательных и испытательных работ.