Əməkdaşımızın yeni məqaləsi dərc olundu
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun “Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı” şöbəsinin böyük elmi işçisi Esmira Orucovanın “Hüquqi müstəvi” elmi-nəzəri, təcrübi jurnalın № 4, 19 may 2020-ci il buraxılışında (səh. 147-156) " “Etnik münaqişələr zamanı uşaq hüquqlarının müdafiəsi Dağlıq Qarabağ nıünaqişəsi müstəvisində” başlıqlı məqaləsi dərc olunub.
Məqalənin əsas tədqiqat predmetini dünyanın müxtəlif ərazilərində baş verən etnik münaqişələr və bu münaqişələr zamanı pozulmuş uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı beynəlxalq hüquq normalarının araşdırılması təşkil edir. Məqalədə göstərilən faktoloji materiallara əsasən, Ennənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində işğal olunmuş ərazilərin sakinləri – günahsız müharibə qurbanlan olan, qəbul olunmuş beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq, işgəncələrə, qeyri-insani rəftara, təhqirlərə məruz qalmış uşaqların hüquqlarının müdafıəsi ilə bağlı hüquqi təfsirlərin verilməsinə cəhd göstərilib.
Məqalədə, həmçinin silahlı münaqişələr zamanı uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlətlərin öhdəlikləri və əməkdaşlıqları, beynəlxalq hüququn qarşısında duran ən aktual problemlərdən bəhs edilir.

Published a new article of our staff
The article "Protecting the rights of children during ethnic conflicts in the context of the Nagorno-Karabakh conflict" was published by a senior researcher at the Department of Legal Security of the State Security Institute of the ANAS, Esmira Orujeva in the issue No. 4 of the scientific and practical journal "The Legal Plane" May 19, 2020 (p. 147-156).The main topic of the research is the study of ethnic conflicts in different parts of the world and international law related to the protection of the rights of children violated during these conflicts.
According to the factual materials presented in the article, an attempt was made to give legal interpretations on the protection of the rights of children living in the occupied territories as a result of the military aggression of Armenia against Azerbaijan - victims of an innocent war, torture, inhuman treatment and insult in violation of international law. The article also discusses the obligations and cooperation of states in the field of protecting the rights of children in armed conflict, the most pressing issues facing international law.