İnstitut rəhbəri Milli Məclisin Komitə iclasında çıxış etmişdir
03 mart 2023-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə Milli Məclisdə İnsan hüquqları komitəsində keçirilən və Qərbi Azərbaycana dinc və hüquqi qayıdış mövzusuna həsr olunmuş ictimai müzakirədə iştirak etmişdir.
Müzakirədə çıxış edən M.Quluzadə Qərbi Azərbaycana qayıdışa insan hüquqları və beynəlxalq hüquq aspektindən yanaşaraq aşağıdakı nəticələrə gəldiyini bildirmişdir:
1. Beynəlxalq hüquq qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz doğma diyarlarına qayıtmaq və mülkiyyət hüquqlarını tanıyır;
2. Beynəlxalq məhkəmələr öz qərarlarında qaçqınların və məcburi köçkünlərin mülkiyyət hüquqlarını təsdiqləyir;
3. BMT Baş Assambleyası və Təhlükəsizlik Şurası öz bəyanatlarında qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz doğma diyarlarına qayıtmaq və mülkiyyət hüquqlarını tanıyır və təsdiqləyir;
4. BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının 2005-ci ildə qəbul etdiyi Qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün ev və əmlak restitusiyası Prinsipləri (Pinheiro prinsipləri) ev, torpaq və əmlakın restitusiya hüququnun müdafiəsinə, təhlükəsiz və layiqli qayıdışa görə məsuliyyəti beynəlxalq ictimaiyyətin üzərinə qoyur (22-ci prinsip).
Buna sübut olaraq Məhəmməd Quluzadə aşağıdakı misalları gətirmişdir:
a. BMT restitusiyaya dair onlarca sənəd qəbul edib və mexanizmlər yaradıb (məsələn, təkcə fələstinlilərin restitusiya hüququna dair 3 qətnamə qəbul edib);
b. Bosniya və Herseqovinaya dair Dayton Sülh Sazişi Mülkiyyət Tələblərinə dair Komissiya yaradaraq 440.000-dən çox qaçqına və 570.000-dən çox məcburi köçkünə kömək etmişdir;
c. Eyni ildə BMT İnsan Hüquqları alt-Komissiyası torpaq, ev və mülkiyyətin restitusiyasını beynəlxalq hüquqda insan hüququ kimi tanıyıb. BMT İnsan Hüquqları Komitəsinin 31 saylı Ümumi Qeydi Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktda olan hüququn pozulması üçün restitusiyanın mümkün təzminat vasitəsi olmasını açıq-aşkar müəyyən edib;
d. BMT İnsan Hüquqları Komitəsinin 27 saylı Ümumi Qeydi “öz ölkəsi” ifadəsinin “vətəndaşlığı olduğu ölkə” ifadəsindən daha geniş olduğunu qeyd edir.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq İnstitut rəhbəri aşağıdakı təklifləri irəli sürmüşdür:
1. Beynəlxalq hüquq və təcrübə daha detallı araşdırılsın;
2. BMT Baş Assambleyası və Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən restitusiyaya dair müvafiq sənədin qəbul edilməsi və mexanizmin yaradılması təşviq və tələb edilsin;
3. Qərbi azərbaycanlıların statusuna yenidən baxılsın və həmin vətəndaşlar “qaçqına bərabər vəziyyətdə olan şəxslər” kimi tanınsın.

The Head of the Institute made a speech at a meeting of the Milli Majlis Committee
On March 03, 2023, the Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade, took part in a public discussion held in the Human Rights Committee of the Milli Majlis (National Assembly) and dedicated to the topic of peaceful and legal repatriation to Western Azerbaijan.
M. Guluzade, considering the repatriation to Western Azerbaijan in the context of human rights and international law, shared the following conclusions:
1. International law recognizes the rights of refugees and internally displaced persons to return to their native land and places of origin and regain the property rights;
2. International courts confirm in their decisions the property rights of refugees and internally displaced persons;
3. The UN General Assembly and the Security Council, in their statements, recognize and confirm the rights of refugees and internally displaced persons to return to their homeland and to their property;
4. The Principles on Housing and Property Restitution for Refugees and Displaced Persons (The Pinheiro Principles), adopted by the United Nations Economic and Social Council in 2005, notes that the international community should promote and protect the right to housing, land and property restitution, as well as the right to voluntary return in safety and dignity (Principle 22).
In confirmation of these points, Mr. Guluzade gave the following examples:
A. The UN adopted dozens of documents on restitution and created mechanisms (for instance, adopted 3 Resolutions only on the right of Palestinians to restitution);
B. The Commission for Real Property Claims of Displaced Persons and Refugees assisting more than 440,000 refugees and more than 570,000 internally displaced persons was established under the Dayton Peace Agreement for Bosnia and Herzegovina;
C. In the same year, the UN Commission on Human Rights recognized the restitution of land, house and property as a human right in international law. The UN Human Rights Committee, General Comment 31 clearly states that restitution is a possible remedy for violations of rights contained in the International Covenant on Civil and Political Rights;
D. The UN Human Rights Committee General Comment 27 notes that the term “own country” is broader than the term “country of nationality”.
Taking into account the above mentioned, the Head of the Institute put forward the following proposals:
1. To conduct a detailed study of International law and its existing practice in use;
2. To encourage and demand the adoption of an appropriate document on restitution and the establishment of mechanism by the UN General Assembly and the Security Council;
3. To support a revision of the status of Western Azerbaijanis and the recognition of these citizens as “persons with a status equal to refugees”.