İnstitutun beynəlxalq əlaqələri genişlənir .Q.V. Plexanov adına RİU Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutu ilə müqavilə
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Q.V. Plexanov adına RİU Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutu arasında cari il üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanılmışdır.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru, Milli Məclisin deputatı Aytən xanım Mustafazadə və Q.V. Plexanov adına RİU Hüquqi Tədqiqatlar və Regional İnteqrasiya İnstitutunun direktoru hüquq üzrə elmlər doktoru, professor Rəşad Qurbanov birgə razılıq əsasında qərara gəldilər ki, hüquqi və digər informasiya mübadiləsi, tədris proqramlarının, qanunvericilik təşəbbüslərin xarici ekspertizası, qanunvericiliyin tətbiqi təcrübəsinin və məzmun məsələləri üzrə tərəflərin məsləhətləşmələr keçirilməsi; birgə elmi tədqiqatların aparılması; milli elmi jurnallarda (tərəflərin dövri nəşrləri daxil olmaqla) məqalələrin və birgə tədqiqatların nəticələrinin dərc edilməsi; Azərbaycanda, eləcə də digər ölkələrdə birgə elmi əsərlərin nəşr edilməsi; qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə elmi konfransların, simpoziumların və məsləhət fəaliyyətinin təşkili üzrə əməkdaşlıq həyata keçirsinlər.

Международные связи Института расширяются. Договор c Институтом Правовых Исследований и Региональной Интеграции РЭУ имени Г.В. Плеханова
В течение текущего года между Институтом Права и Прав Человека Национальной Академии Наук Азербайджана и Институтом Правовых Исследований и Региональной Интеграции РЭУ имени Г.В. Плеханова был подписан договор о сотрудничестве.
Директор Института Права и Прав Человека, доктор юридических наук, депутат Милли Меджлиса Айтен Мустафазаде и директор Института Правовых Исследований и Региональной Интеграции РЭУ имени Г.В. Плеханова, доктор юридических наук, профессор Рашад Гурбанов пришли к совместному решению, что на основе подписанного договора будут осуществляться обучающие программы, обмен информацией в области права и других сфер, зарубежного опыта законодательных инициатив; проведение совместных научных исследований; публикация статей и результатов совместных исследований в национальных научных журналах (в том числе в периодических изданиях); публикации научных работ в Азербайджане и других странах; совместные научные конференции в областях, представляющих взаимный интерес, сотрудничество в организации семинаров и консультаций для осуществления деятельности.