Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ixtisas fənləri üzrə doktoranturaya qəbul imtahanı keçirtdi
Bu gun AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutuna doktorantura pilləsinə sənəd verən iddiaçıların “Beynəlxalq hüquq”, “Mülkü hüquq” və “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisası üzrə doktoranturaya qəbul imtahanı keçirilib.
AMEA-da doktoranturaya və dissertanturaya qəbul imtahanlarının keçirilməsi haqqında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası prezidentinin 10 dekabr 2019-cu il tarixli 770 nömrəli sərəncamına əsasən 2019-cu il üçün doktorantura və disertanturaya qəbul elan edilmişdir. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi barədə 13 noyabr 2019-cu il tarixli qərarına əsasən fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya xarici dil üzrə qəbul imtahanı Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilib. İmtahanın nəticələrinə görə xarici dildən müəyyən edilmiş keçid balını toplayan iddiaçılar fəlsəfə imtahanına buraxılıb.
Fevral ayının 21-də baş tutmuş fəlsəfə imtahanından yaxşı nəticə əldə edən namizədlər isə sonuncu mərhələ olaraq seçdikləri ixtisaslar üzrə imtahan vermələri nəzərdə tutulmuşdur.

Институт Права и прав человека провел вступительные экзамены на докторантуру по предметам специальности
Сегодня в Институте Права и прав человека НАНА для претендентов, сдавших документы в докторантуру были проведены вступительные экзамены в докторантуру по специальностям «Международное право», «Гражданское право» и «Международные отношения»
В соответствии с распоряжением № 770 Президента Национальной Академии Наук Азербайджанской Республики от 10 декабря 2019 года было объявлен прием в докторантуру и диссертантуру на 2019 год.
В соответствии с решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики о внесении изменений в «Правила учреждения докторантуры и приема в докторантуру» от 13 ноября 2019 года вступительный экзамен по иностранному языку для подготовки доктора философии в докторантуру и диссертантуру были проведены Государственным экзаменационным центром. По результатам экзамена претенденты, набравшие установленный проходной бал по иностранному языку, были допущены к экзамену по философии.
Для кандидатов, достигших хороших результатов по экзамену философии, состоявшегося 21 февраля завершающим этапом намечается сдача экзамена по выбранной специальности.