BMT azlıqların hüquqlarına dair yeni Bələdçi dərc edib
BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı və Bərabər Hüquqlar Trastı (Equal Rights Trust) beynəlxalq təşkilatının birgə səyləri nəticəsində “Azlıqların hüquqlarının müdafiəsi. Ayrı-seçkiliyə aid qanunvericiliyin yaradılması üzrə praktiki Bələdçi” adlı vəsait çap edilmişdir.
Praktiki vəsaitin nəşr olunmasında məqsəd bərabərlik hüquqlarına və ayrı-seçkiliyə yol verilməməsi standartlarına hörmət etmək, onları qorumaq və yerinə yetirmək üçün əsas beynəlxalq hüquq öhdəliklərinə riayət olunması istiqamətində dövlətlərə yardımçı olmaqdır.
Bu praktiki vəsait ayrı-seçkiliyə aid tərtib oluna biləcək qanunun geniş məzmununu və əsas müddəalarını təfərrüatlı şəkildə müəyyən etməkdə köməklik göstərir. Kitab bərabərlik hüquqları ilə bağlı mövcud beynəlxalq hüquqi standartlara əsaslanan ayrı-seçkiliyə aid qanunvericilik sənədlərinin hazırlanması üçün qanunvericilərə və vəkillərə müxtəlif alətlər və vasitələr təqdim edir.

ООН опубликовала новое Руководство по правам меньшинств
В результате совместного сотрудничества Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и международной организации Ассоциация Равных Прав (Equal Rights Trust) опубликовано пособие «Защита прав меньшинств. Практическое руководство по созданию антидискриминационного законодательства».
Целью публикации практического пособия является оказание помощи государствам в соблюдении основных международно-правовых обязательств по выполнению , защите, реализации прав на равенство и стандартов о недопустимости дискриминации.
Это практическое пособие помогает детально изложить ключевые положения , которые могут лечь в основу антидискриминационных законов. Книга предоставляет законодателям и адвокатам различные инструменты и средства для разработки антидискриминационных законодательств на основе существующих международно-правовых стандартов прав на равенство.