Yasamal rayon İcra Hakimiyyətində keçirilən təlim böyük maraqla qarşılandı
Mayın 31-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Bakı şəhəri Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün növbəti təlim baş tutub.
Təlimi giriş nitqi ilə açan İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşad Həsənov qonaqları salamlayaraq icra nümayəndələri tərəfindən vətəndaşlarla ünsiyyətdə etik davranış qaydalarına xüsusi diqqət ayrıldığını, sakinlərlə mütəmadi görüşlərin keçirildiyini nəzərə çatdırıb. Daha sonra İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə təlim iştirakçılarını İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri, nailiyyətləri və keçiriləcək təqdimatlar ilə tanış edərək əhəmiyyətini vurğulayıb.
Hüquqi tədqiqat şöbəsinin müdiri Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.1-1-ci maddəsi, “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 6, 13 və 34-cü maddələri haqqında danışıb. Eyni zamanda, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini və AR Konstitusiyasının 50, 57, 65 və 96-cı maddələrinin bəndlərini geniş izah edib.
İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və  “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericiliklərdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

Тренинг, проведённый в Исполнительной власти Ясамальского района, вызвал большой интерес
31 мая обучающие эксперты Института провели очередной тренинг для сотрудников Исполнительной власти Ясамальского района города Баку.Глава Исполнительной власти Эльшад Гасанов в своей приветственной речи отметил, что представители исполнительной власти уделяют особое внимание правилам этичного поведения в общении с гражданами и проводят регулярные встречи с жителями. Далее председатель правления Института Магомед Гулузаде ознакомил участников тренинга с направлениями деятельности Института, его достижениями и предстоящими презентациями, отметив их значимость.
Заведующий Отделом юридических исследований Араз Абдулласой, выступил с докладом на тему «Рассмотрение обращений граждан» и рассказал о важности статьи 10.1-1 Закона Азербайджанской Республики «О социальном обслуживании», положений, предусмотренных в «Национальном плане действий по поощрению открытого правительства на 2020-2022 годы», а также о статьях 6, 13 и 34 Европейской конвенции по правам человека. Также А.Абдулласой подробно разъяснил о характере обращений граждан на онлайн-платформу общественного контроля и пункты статей 50, 57, 65 и 96 Конституции АР.Заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы, выступила с докладом по темам «Ответственность в социальных сетях » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО», где затронула вопросы о соблюдении правил интернета при использовании платформ социальных сетей и права человека на доступ к информации, роли НПО в обеспечении общественного контроля и доведении до международной общественности реалий об Азербайджане.
Тренер Назрин Алиева выступая с докладом на тему «Государственная служба и коррупция» проинформировала присутствующих о субъектах правонарушений связанных с коррупцией, о случаях, когда должностные лица незаконно получают привилегии или льготы, используя свой статус представительного органа, возможности , вытекающие из их должностных полномочий. Также, она проанализировала вопросы регулирования этих проблем в национальном и международном законодательстве, обратив внимание на статистику уволенных с занимаемой должности и осужденных должностных лиц.