Yasamal rayon İcra Hakimiyyətində keçirilən təlim böyük maraqla qarşılandı
Mayın 31-də İnstitutun təlimçi-ekspertləri tərəfindən Bakı şəhəri Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları üçün növbəti təlim baş tutub.
Təlimi giriş nitqi ilə açan İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşad Həsənov qonaqları salamlayaraq icra nümayəndələri tərəfindən vətəndaşlarla ünsiyyətdə etik davranış qaydalarına xüsusi diqqət ayrıldığını, sakinlərlə mütəmadi görüşlərin keçirildiyini nəzərə çatdırıb. Daha sonra İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə təlim iştirakçılarını İnstitutun fəaliyyət istiqamətləri, nailiyyətləri və keçiriləcək təqdimatlar ilə tanış edərək əhəmiyyətini vurğulayıb.
Hüquqi tədqiqat şöbəsinin müdiri Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.1-1-ci maddəsi, “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 6, 13 və 34-cü maddələri haqqında danışıb. Eyni zamanda, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini və AR Konstitusiyasının 50, 57, 65 və 96-cı maddələrinin bəndlərini geniş izah edib.
İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və  “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericiliklərdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

The training held in the Executive Power of Yasamal district was met with great interest
On May 31, the trainers-experts of the Institute conducted another training for the employees of the Executive Power of Yasamal District of Baku.
Elshad Hasanov, the head of the Executive Power, who made an opening speech, greeted the guests and emphasized that representatives of the executive power always paid specific attention to the rules of ethical conduct in communication with citizens during regular meetings. The Chairman of the Institute's Board of Directors, Mahammad Guluzade, introduced the participants to the activities of the Institute and its achievements. M.Guluzade also mentioned about the importance of the presentations to be held during the training.
Head of the Legal Research Department, Araz Abdullasoy, delivered a speech on ”Consideration of applications of citizens“and the importance of the clauses enshrined in Article 10.1-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Social Services", "National Action Plan for the Promotion of Open Government for 2020-2022", spoke about Articles 6, 13 and 34 of the European Convention on Human Rights. A.Abdullasoy also explained the nature of citizens' applications to the Online Public Control Platform and the clauses of Articles 50, 57, 65 and 96 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan in detail.
Head of the Department of Training and Expertise on Human Rights of the Institute, Vusala Muradkhanli, made a presentation on such topics as "Using social media responsibly" and "Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs". The trainer touched upon person’s right to use the social network platform and abide to the internet rules when exercising of the right to access to information moreover the role of NGOs in ensuring public control and conveying the realities of Azerbaijan to the world. Trainer Nazrin Aliyeva made a speech on the topic "Civil service and corruption" and informed about cases of subjects of corruption-related offenses, officials obtaining privileges or concessions illegally by using the opportunities arising from their status, the status of the body they represent, and their official powers. She also analyzed the issues of regulation of these problems in the national and international legislation, drawing attention to the statistics of dismissed and arrested officials.
During the discussions, the questions of the employees of the executive authority were answered, a wide range of ideas were exchanged on the topics, and a survey form was filled out for the evaluation of the training.
At the end, certificates were presented to the representatives of the executive authority who participated in the training.