177 bələdiyyə nümayəndəsi insan hüquqları mövzusunda silsilə təlimlərdə iştirak edib
Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş baş idarəsi və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən cari ilin 19 sentyabr–13 oktyabr tarixlərində “Bələdiyyələrin fəaliyyətində insan hüquqları aspekti” mövzusunda silsilə maarifləndirici təlimlər həyata keçirilib.
Təlimlər Bakı, Gəncə, Sumqayıt, Şirvan şəhərlərində və Xaçmaz rayonunda baş tutub. Təlim proqramı çərçivəsində bələdiyyələrin fəaliyyətini tənzimləyən hüquqi baza, hesabatlılıq və şəffaflıq mexanizmləri, ictimai iştirakçılığın təşviqi və vətəndaşlarla əlaqələrin hüquqi əsasları barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib.
Təlimlərdə ölkənin müxtəlif bölgələrinin bələdiyyələrindən ümumilikdə 177 nümayəndə – 147 sədr və 30 sədr müavini iştirak edib, o cümlədən Bakı şəhəri üzrə 44 bələdiyyə təmsil olunub.
İnteraktiv formatda keçirilən təlimlərdə iştirakçılar qarşılaşdıqları praktiki problemləri bölüşərək, fikir mübadiləsi aparıblar. Xüsusilə, torpaq sahələrinin qiymətləndirilməsi, torpağa çıxarışların alınmasında yaşanan problemlər və digər aktual məsələlərin hüquqi həlli yolları müzakirə edilib, praktik yanaşmalar, hüquqi mexanizmlər və onların tətbiq imkanları ətraflı şəkildə izah edilib.

A series of awareness-raising training sessions titled ‘The Human Rights Dimension in Municipal Governance’ was held from 19 September to 13 October this year. The sessions were jointly undertaken by the Main Department for Work with Municipalities of the Ministry of Justice and the Institute of Law and Human Rights.
Sessions were held in Baku, Ganja, Sumgayit, Shirvan and the Khachmaz district. The program covered the legal framework regulating municipal activities, mechanisms for accountability and transparency, as well as the promotion of public participation, and the legal basis for citizen engagement.
In total, 177 representatives from municipalities across the country participated – 147 chairs and 30 deputy chairs – including delegates from 44 municipalities in Baku.
The training sessions which have been delivered in an interactive format, facilitated the sharing of practical challenges and the exchange of perspectives among participants. A special focus was given to legal solutions for issues such as land plot valuation and challenges related to acquiring certificates of title. Trainers provided comprehensive explanations of applicable legal mechanisms, practical approaches, and their implementation.