177 bələdiyyə nümayəndəsi insan hüquqları mövzusunda silsilə təlimlərdə iştirak edib
Ədliyyə Nazirliyinin Bələdiyyələrlə iş baş idarəsi və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu tərəfindən cari ilin 19 sentyabr–13 oktyabr tarixlərində “Bələdiyyələrin fəaliyyətində insan hüquqları aspekti” mövzusunda silsilə maarifləndirici təlimlər həyata keçirilib.
Təlimlər Bakı, Gəncə, Sumqayıt, Şirvan şəhərlərində və Xaçmaz rayonunda baş tutub. Təlim proqramı çərçivəsində bələdiyyələrin fəaliyyətini tənzimləyən hüquqi baza, hesabatlılıq və şəffaflıq mexanizmləri, ictimai iştirakçılığın təşviqi və vətəndaşlarla əlaqələrin hüquqi əsasları barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib.
Təlimlərdə ölkənin müxtəlif bölgələrinin bələdiyyələrindən ümumilikdə 177 nümayəndə – 147 sədr və 30 sədr müavini iştirak edib, o cümlədən Bakı şəhəri üzrə 44 bələdiyyə təmsil olunub.
İnteraktiv formatda keçirilən təlimlərdə iştirakçılar qarşılaşdıqları praktiki problemləri bölüşərək, fikir mübadiləsi aparıblar. Xüsusilə, torpaq sahələrinin qiymətləndirilməsi, torpağa çıxarışların alınmasında yaşanan problemlər və digər aktual məsələlərin hüquqi həlli yolları müzakirə edilib, praktik yanaşmalar, hüquqi mexanizmlər və onların tətbiq imkanları ətraflı şəkildə izah edilib.

177 представителей муниципалитетов приняли участие в серии тренингов по правам человека
В период с 19 сентября по 13 октября текущего года, Главное управление по работе с муниципалитетами Министерства юстиции и Институт права и прав человека провели серию просветительских тренингов на тему «Аспект прав человека в деятельности муниципалитетов».
Тренинги были проведены в городах Баку, Гянджа, Сумгайыт, Ширван и Хачмазском районе. В рамках программы тренинга участникам была предоставлена подробная информация о правовой базе, регулирующей деятельность муниципалитетов, механизмах подотчетности и прозрачности, содействии общественному участию и правовых основах взаимоотношений с гражданами.
В тренингах приняли участие всего 177 представителей муниципалитетов из разных регионов страны – 147 председателей и 30 заместителей председателей, в том числе 44 представителя муниципалитетов города Баку.
В ходе интерактивных тренингов участники делились практическими проблемами, с которыми столкнулись, и обменивались мнениями. В частности, обсуждались вопросы оценки земельных участков, проблемы, возникающие при получении выписок на земельные участки, и правовые решения по другим актуальным вопросам, а также были подробно разъяснены практические подходы, правовые механизмы и возможности их применения.