“Vətən övladı” orderinin təqdim olunma mərasimi
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda institutun elmi şurasının üzvü, səfir, hüquq elmləri doktoru, professor Namiq Əliyevə “Vətən övladı” ordeninin təqdim olunması mərasimi keçirilmişdir. “Dədə Qorqud” Milli Fondunun təsis etdiyi bu mükafat Vətənimizin inkişafı uğrunda elmi-mədəni xidmətlərinə, Azərbaycanın Qarabağ ərazisinin erməni işğalçılarından azad olunması istiqamətində verdikləri töhfəyə, işğal edilmiş ərazilərimizlə bağlı obyektiv məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına, geniş elmi-maarifçilik və təşviqat işlərinə görə ictimai-siyasi xadimlərə, alim və tədqiqatçılara verilir.
Tədbiri açan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Lalə Əhmədova bildirmişdir ki, Namiq Əliyev ölkəmizin hüquq elminə böyük töhfələr vermiş insandır. O, harada və hansı sahədə işləməsindən asılı olmayaraq, həmişə əsl vətəndaş, əsl alim mövqeyindən çıxış etmiş, Vətəninə, xalqına vicdanla xidmət etmişdir. N.Əliyev Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə daim sıx əlaqələr saxlamış, Gürcüstanda və Moldovada səfir işlədiyi müddətdə də, Azərbaycana hər gəlişində İnstitutun tədbirlərində fəal iştirak etmişdir. L.Əhmədova onu da vurğuladı ki, 1995-ci ildə Azərbaycan Konstitusiyası layihəsinin, eləcə də parlament tərəfindən qəbul edilmiş yüzdən yuxarı qanun layihəsinin hazırlanmasında Namiq müəllim yaxından iştirak etmişdir. O, Azərbaycan Dövlət Quruculuğu və Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun təsis etdiyi “Dirçəliş-XXI əsr” jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Təqdimat mərasimində çıxış edən “Dədə Qorqud” Fondunun prezidenti Eldar İsmayılov qeyd etmişdir ki, Namiq Əliyev 6 beynəlxalq və milli akademiyanın (Moskva, İnsburq, Tbilisi, Nyu-York) həqiqi üzvü, 4 universitetin (Gürcüstan, Moldova Respublikası) isə fəxri doktorudur. İndiyə qədər Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində, Ədliyyə Nazirliyində, Bakı Dövlət Universitetində yüksək vəzifələr tutmuşdur. Dağlıq Qarabağda, o cümlədən Xocalıda soyqırım hadisəsinin təhqiq edilməsi üzrə deputat-istintaq komissiyasının üzvüdür. Onun 20 monoqrafiyası, kitabı, 100-dən yuxarı elmi məqaləsi, yüzlərlə publisisitik məqaləsi dərc olunmuşdur. Namiq müəllimin “Beynəlxalq hüquq və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” adlı monoqrafiysı 7 ölkədə müxtəlif dillərdə işıq üzü görmüşdür. Kişinyovda Moldova dilində nəşr olunan bu kitab 2012-ci ildə Moldovanın Mədəniyyət Nazirliyi və YUNESKO-nun Moldova Milli komissiyası tərəfindən Diplomla təltif olunmuşdur. E.İsmayılov bildirdi ki, N.Əliyevin saysız-hesabsız xidmətləri ilə fəxr edir və onu “Vətən övladı” ordeni ilə mükafatlandırmaqdan fərəh duyuruq.
Mərasimdə çıxış edənlər Namiq Əliyevin elmi, pedaqoji, diplomat kimi fəaliyyətindən bəhs etdilər və bildirdilər ki, hörmətli alimin kitabları, elmi-metodik işləri həm Azərbaycanda, həm də Avstriya, Belçika, Macarıstan, Polşa, Rumıniya, Fransa və s. kimi ölkələrdə dərc olunaraq, böyük maraqla qarşılanmışdır.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanın müvafiq nazirlik və komitələrinin nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, alimlər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

A ceremony of awarding the order of the “Son of the Fatherland”
At the Institute of Law and Human Rights of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held a ceremony of awarding the Order of the "Son of the Fatherland" to the member of the Scientific Council of the Institute, ambassador professor Namik Aliyev. This award, which was established by the National Fund "Dede Korkut", is given to the social and political figures, scientists and researchers, who managed scientific and educational activities that are contributed to the development of our country, the process of liberating the ancient Azerbaijani land of Nagorno-Karabakh from the Armenian capture etc.
Opening the event, deputy director of the Institute of Law and Human Rights for scientific affairs, doctor of Philology Lala Ahmadova noted that Namik Aliyev made a great contribution to the science of law in our country. Regardless of where and in which sphere he worked, he spoke from the point of view of the scientist and citizen, always faithfully serving to his motherland. Namik Aliyev has always maintained close ties with the Institute of Law and Human Rights. Even working as ambassador in Georgia and Moldova, he took an active part in all the activities of the Institute. L. Ahmadova also mentioned that Namik Aliyev was closely involved in the process of drafting the Constitution of Azerbaijan in 1995th and in enactment of more than 100 bills by the parliament of the country. He is a member of the editorial board of the journal "Renaissance-21 century", which was founded by the Azerbaijan Institute of International Relations.
Speaking at the ceremony, President of the Fund "Dede Gorgut" Eldar Ismayilov said Namik Aliyev is a member of 6 international (Moscow, Insburg, Tbilisi, New York) and the National Academy, as well as an honorary doctor of 4 universities (Georgia, Republic of Moldova). Until now, he has held senior positions in the Parliament, the Ministry of Justice, and at the Baku State University. He is a member of the parliamentary commission on investigation of crimes in Nagorno-Karabakh and Khojaly genocide. He has published 20 monographs and books and over 100 scientific articles. N. Aliyev`s study called "International Law and Nagorno-Karabakh Conflict" was published in various languages in 7 countries.
This book, published in Chisinau in Moldovan language, in 2012 was awarded a diploma by the Ministry of Culture of Moldova and the Moldovan National UNESCO Commission. E. Ismayilov noted that boasts countless merits of N. Aliyev is honored to award him the Order of "Son of the Fatherland".
Speakers at the ceremony discussed the scientific, educational and diplomatic activities of Namik Aliyev and noted that scientific and methodical work and his books have been published and aroused great interest in Azerbaijan as well as in Austria, Belgium, Hungary, Poland, Romania, France and so on.
The event was attended by members of parliament, representatives of ministries and to appropriate committees of Azerbaijan, delegates of international organizations, academics, as well as media representatives.