“Vətən övladı” orderinin təqdim olunma mərasimi
AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda institutun elmi şurasının üzvü, səfir, hüquq elmləri doktoru, professor Namiq Əliyevə “Vətən övladı” ordeninin təqdim olunması mərasimi keçirilmişdir. “Dədə Qorqud” Milli Fondunun təsis etdiyi bu mükafat Vətənimizin inkişafı uğrunda elmi-mədəni xidmətlərinə, Azərbaycanın Qarabağ ərazisinin erməni işğalçılarından azad olunması istiqamətində verdikləri töhfəyə, işğal edilmiş ərazilərimizlə bağlı obyektiv məlumatların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına, geniş elmi-maarifçilik və təşviqat işlərinə görə ictimai-siyasi xadimlərə, alim və tədqiqatçılara verilir.
Tədbiri açan Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya elmləri doktoru Lalə Əhmədova bildirmişdir ki, Namiq Əliyev ölkəmizin hüquq elminə böyük töhfələr vermiş insandır. O, harada və hansı sahədə işləməsindən asılı olmayaraq, həmişə əsl vətəndaş, əsl alim mövqeyindən çıxış etmiş, Vətəninə, xalqına vicdanla xidmət etmişdir. N.Əliyev Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə daim sıx əlaqələr saxlamış, Gürcüstanda və Moldovada səfir işlədiyi müddətdə də, Azərbaycana hər gəlişində İnstitutun tədbirlərində fəal iştirak etmişdir. L.Əhmədova onu da vurğuladı ki, 1995-ci ildə Azərbaycan Konstitusiyası layihəsinin, eləcə də parlament tərəfindən qəbul edilmiş yüzdən yuxarı qanun layihəsinin hazırlanmasında Namiq müəllim yaxından iştirak etmişdir. O, Azərbaycan Dövlət Quruculuğu və Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun təsis etdiyi “Dirçəliş-XXI əsr” jurnalının redaksiya heyətinin üzvüdür.
Təqdimat mərasimində çıxış edən “Dədə Qorqud” Fondunun prezidenti Eldar İsmayılov qeyd etmişdir ki, Namiq Əliyev 6 beynəlxalq və milli akademiyanın (Moskva, İnsburq, Tbilisi, Nyu-York) həqiqi üzvü, 4 universitetin (Gürcüstan, Moldova Respublikası) isə fəxri doktorudur. İndiyə qədər Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində, Ədliyyə Nazirliyində, Bakı Dövlət Universitetində yüksək vəzifələr tutmuşdur. Dağlıq Qarabağda, o cümlədən Xocalıda soyqırım hadisəsinin təhqiq edilməsi üzrə deputat-istintaq komissiyasının üzvüdür. Onun 20 monoqrafiyası, kitabı, 100-dən yuxarı elmi məqaləsi, yüzlərlə publisisitik məqaləsi dərc olunmuşdur. Namiq müəllimin “Beynəlxalq hüquq və Dağlıq Qarabağ münaqişəsi” adlı monoqrafiysı 7 ölkədə müxtəlif dillərdə işıq üzü görmüşdür. Kişinyovda Moldova dilində nəşr olunan bu kitab 2012-ci ildə Moldovanın Mədəniyyət Nazirliyi və YUNESKO-nun Moldova Milli komissiyası tərəfindən Diplomla təltif olunmuşdur. E.İsmayılov bildirdi ki, N.Əliyevin saysız-hesabsız xidmətləri ilə fəxr edir və onu “Vətən övladı” ordeni ilə mükafatlandırmaqdan fərəh duyuruq.
Mərasimdə çıxış edənlər Namiq Əliyevin elmi, pedaqoji, diplomat kimi fəaliyyətindən bəhs etdilər və bildirdilər ki, hörmətli alimin kitabları, elmi-metodik işləri həm Azərbaycanda, həm də Avstriya, Belçika, Macarıstan, Polşa, Rumıniya, Fransa və s. kimi ölkələrdə dərc olunaraq, böyük maraqla qarşılanmışdır.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanın müvafiq nazirlik və komitələrinin nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, alimlər və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Церемония вручения ордена «Сына Отечества»
В Институте Права и Прав Человека Азербайджанской Национальной Академии Наук была проведена церемония вручения ордена "Сына Отечества" члену научного совета института, послу, доктору юридических наук, профессору Намику Алиеву. Эта награда, созданная Национальным Фондом «Дэдэ Горгуд», дается общественно-политическим деятелям, ученым и исследователям, ведущим научно-просветительскую деятельность, которые внесли свой вклад в научно-культурное развитие нашей Родины, в процесс освобождения исконно азербайджанских земель Нагорного Карабаха от армянского захвата, донесение до мировой общественности объективной информации об окупированных землях Азербайджана и т.д.
Открывая мероприятие, заместитель директора Института Права и Прав Человека по научным делам, доктор филологических наук Лала Ахмедова отметила, что Намик Алиев внес большой вклад в науку права нашей страны. Вне зависимости от того где и в какой сфере он работал, он выступал с точки зрения настоящего граджанина и ученого и всегда добросовестно служил своему народу и родине. Намик Алиев всегда поддерживал тесные связи с Институтом Права и Прав Человека. И даже в период, когда работал послом в Грузии и Молдавии, при каждом приезде в Азербайджан, он принимал активное участие во всех мероприятиях института. Л. Ахмедова также подчеркнула, что Намик Алиев в 1995-ом году тесно участвовал в процессе подготовки проекта конституции Азербайджана и принятии более ста законопроектов парламетом страны. Он является членом редакторской коллегии журнала «Возрождения-21 век», которая была основана Институтом Азербайджанского Государствостроения и Международных Отношений.
Выступая на церемонии награждения президент Фонда "Деде Горгут" Эльдар Исмайлов отметил, что Намик Алиев является действительным членом 6 международных (Москва, Инсбург, Тбилиси, Нью-Йорк) и национальной академии, а так же почетным доктором 4-х университетов (Грузия, Республика Молдова). До сих пор он занимал высокие посты в парламенте страны, в министерстве юстиции и в Бакинском Государственном Университете. Он является членом парламентской комисси по расследованию преступлений в Нагорном Карабахе и Ходжалинского геноцида. У него опубликовано 20 монографий, книг и более 100 научных статей. Монография Н. Алиева под названием "Международное право и Нагорно-Карабахский конфликт» была опубликована на различных языках в 7 странах мира.
Эта книга, изданная в Кишиневе на молдавском языке, в 2012 году была награждена дипломом со стороны Министерства Культуры Молдовы и Молдовской Национальной Комиссии ЮНЕСКО. Э. Исмайлов отметил, что гордится бесчисленными заслугами Н. Алиева и считает честью наградить его орденом «Сына Отечества».
Выступающие на церемонии обсудили научную, педагогическую и дипломатическую деятельность Намика Алиева и отметили, что научно-методические работы и книги уважаемого ученoго были опубликованы и вызвали большой интерес как в Азербайджане, так и в Австрии, Бельгии, Венгрии, Польше, Румынии, Франции и тд.
На мероприятии участвовали депутаты парламента страны, представители соответсвующих министерств и комитетов Азербайджана, делегаты междунарoдных организаций, ученые, а так же представители средств массовой информации.