Elmin populyarlaşdırılması mövzüsunda müşavirə keçirildi
30 noyabr 2017-ci il tarixində AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi AMEA-nın institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri rəhbərlərinin iştirakı ilə birgə müşavirə keçirmişdir.
AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Leyla Məmmədova da həmin müşavirədə iştirak etmişdir.
Tədbirin əsas məqsədi elmi jurnalistikanın inkişafı, bu sahədə peşəkar qələm sahiblərinin yetişdirilməsi, elmi-populyar üslubda məqalələrin hazırlanması, elmin KİV-də təbliği sahəsində mövcud problemləri, onların həlli yollarını müzakirə etmək idi.
Tədbirdə RH İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, rəis müavini Ülviyyə Rzayeva çıxış edərək, əldə olunan nailiyyətlərin təbliğində məqalələrin elmi-populyar üslubda hazırlanmasının vacibliyini, eyni zamanda elmin populyarlaşması sahəsində peşəkar kadr hazırlığı məsələlərinə də toxundular. Ü.Rzayeva bu gün həm də yeni nəsil elmi jurnalistlərin yetişməkdə olduğunu vurğulayaraq problemin həllində bu amilin də nəzərə alınmasının vacibliyini bildirib.
İdarə rəisi AMEA-nın “Elm” qəzeti, www.elm.gov.az veb-portalı və Elm TV İnternet-televiziyasının fəaliyyətinə də toxunub. Elmi biliklərin, alimlərin elmi tədqiqatlarının geniş təbliğində bu mətbu orqan və e-medianın vacib rol oynadığını bildirərək, elmi müəssisə və təşkilatları digər kütləvi informasiya vasitələri ilə də daha sıx əlaqələrin qurulması və Azərbaycan elminin yüksək səviyyədə təbliği üçün bütün qüvvələrini səfərbər etməyə çağırıb.
Sonra elmin KİV-də təbliği, akademiya institutlarının veb-saytlarının informasiya təminatı və digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib. AMEA-nın elm.gov.az portalında hər bir institut və təşkilatın veb-səhifəsinin informasiya təminatı üzrə müvafiq tapşırıqlar verilib. Hər ilin birinci rübündə ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri tərəfindən illik hesabatların verilməsi qərara alınıb.

A meeting was held on the theme of Popularization of science
On November 30, 2017, the Department of Public Relations and Popularization of science of the Presidium of ANAS held a joint meeting with the participation of heads of public relations departments of ANAS institutions and organizations.
The head of Public Relations Department of the Institute on Law and Human Rights Leyla Mammadova also attended the meeting.
The main purpose of the event was to develop scientific journalism, to train professionals in this field, to prepare articles in scientifically popular style, to discuss the issues of science in the media and to discuss ways to solve them.
The head of the RH Public Relations and Popularization of science Department, Zulfugar Farzaliyev, Deputy Chief Ulviyya Rzayeva also spoke about the importance of preparing articles in the scientific-popular style, as well as the preparation of professional staff in popularization of science.
The head of the department also mentioned the activity of ANAS “Elm” newspaper, www.elm.gov.az website and the activity of “Elm” TV. Noting that the media and e-media play an important role in the broad dissemination of scientific knowledge and scholarly research, scientific organizations and institutions they have called for mobilizing all their forces to establish closer ties with other media for the promotion of Azerbaijani science.
Then they exchanged views on promotion of science in mass media, information provision of web sites of the institutions of ANAS and other issues. The relevant assignments were given on information provision of web site of each institute and organization on the portal elm.gov.az of ANAS . It was decided to issue annual reports by the heads of public relations departments for the first quarter of each year.