Elmin populyarlaşdırılması mövzüsunda müşavirə keçirildi
30 noyabr 2017-ci il tarixində AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi AMEA-nın institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri rəhbərlərinin iştirakı ilə birgə müşavirə keçirmişdir.
AMEA Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Leyla Məmmədova da həmin müşavirədə iştirak etmişdir.
Tədbirin əsas məqsədi elmi jurnalistikanın inkişafı, bu sahədə peşəkar qələm sahiblərinin yetişdirilməsi, elmi-populyar üslubda məqalələrin hazırlanması, elmin KİV-də təbliği sahəsində mövcud problemləri, onların həlli yollarını müzakirə etmək idi.
Tədbirdə RH İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, rəis müavini Ülviyyə Rzayeva çıxış edərək, əldə olunan nailiyyətlərin təbliğində məqalələrin elmi-populyar üslubda hazırlanmasının vacibliyini, eyni zamanda elmin populyarlaşması sahəsində peşəkar kadr hazırlığı məsələlərinə də toxundular. Ü.Rzayeva bu gün həm də yeni nəsil elmi jurnalistlərin yetişməkdə olduğunu vurğulayaraq problemin həllində bu amilin də nəzərə alınmasının vacibliyini bildirib.
İdarə rəisi AMEA-nın “Elm” qəzeti, www.elm.gov.az veb-portalı və Elm TV İnternet-televiziyasının fəaliyyətinə də toxunub. Elmi biliklərin, alimlərin elmi tədqiqatlarının geniş təbliğində bu mətbu orqan və e-medianın vacib rol oynadığını bildirərək, elmi müəssisə və təşkilatları digər kütləvi informasiya vasitələri ilə də daha sıx əlaqələrin qurulması və Azərbaycan elminin yüksək səviyyədə təbliği üçün bütün qüvvələrini səfərbər etməyə çağırıb.
Sonra elmin KİV-də təbliği, akademiya institutlarının veb-saytlarının informasiya təminatı və digər məsələlərlə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib. AMEA-nın elm.gov.az portalında hər bir institut və təşkilatın veb-səhifəsinin informasiya təminatı üzrə müvafiq tapşırıqlar verilib. Hər ilin birinci rübündə ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri tərəfindən illik hesabatların verilməsi qərara alınıb.

Состоялось совещание по вопросу популяризации науки
30 ноября 2017 года Управление по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА провело совместное заседание при участии руководителей отделов по связям с общественностью, которые функционируют в институтах и организациях НАНА.
Заведующий отделом по связям с общественностью Института права и прав человека НАНА Лейла Мамедова также приняла участие в данном совещании.
Целью мероприятия было обсуждение проблем, существующих в области развития научной журналистики, вопросов, связанных с обучением журналистов, профессионально занимающихся данной отраслью, и методов подготовки статей в научно-популярном стиле, а также проблем, существующих в сфере пропаганды науки в СМИ, и путей их решения.
В своих выступлениях начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки НАНА Зульфугар Фарзалиев, а также заместитель начальника Ульвия Рзаева рассказали о проблемах, существующих в сфере подготовки статей в научно-популярном стиле, добавив при этом, что подобные статьи являются важным методом пропаганды науки и полученных научных достижений. Затронув также вопрос о подготовке профессиональных кадров в данной сфере, У.Рзаева отметила, что сегодня растет новое поколение научных журналистов, которых необходимо поддержать.
Начальник управления рассказал также о деятельности газеты «Элм» («Наука»), веб-портала www.elm.gov.az и интернет-телевидения Элм ТВ. Отметив, что данный печатный орган и электронные медиа играют важную роль в широкой пропаганде научных знаний и результатов научных исследований, он призвал научные учреждения и организации наладить еще более тесные связи со средствами массовой информации и мобилизовать все свои силы для пропаганды отечественной науки на высоком уровне.
Затем присутствующие обменялись мнениями по таким вопросам, как пропаганда науки в СМИ, информационное обеспечение веб-сайтов институтов Академии и т.д., были озвучены предложения. Также было постановлено, что в первую четверть каждого года руководители отделов по связям с общественностью будут представлять отчеты о годовой деятельности отделов.