Əməkdaşımızın Rusiyada impakt faktorlu jurnalda məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı Emin Dadaşovun “The Scientists view of point related to the concept of living space” (Yaşayiş sahəsinin anlayışı ilə bağlı alimlərin nöqteyi-nəzəri) adlı məqaləsi Rusiyada dərc edilmişdir. Məqalə dekabr ayının 5-də Penza şəhərində keçirilmiş “Hüquqşünaslıq, dövlət və hüquq: aktual məsələlər və müasir aspektlər” mövzusunda XI beynəlxalq elmi-praktik konfransın məqalələr toplusuna daxil edilmişdir.
Məqalədə qeyd olunur ki, hüquq ədəbiyyatında yaşayış sahəsinə verilən anlayışlarla bağlı məsələlər alimlər arasında indiyədək diskussiya xarakteri daşıyır. Azərbaycan qanunvericiliyində mənzil hüququnun obyekti olan yaşayiş sahəsinin anlayışı ilk dəfə 30 iyun 2009-cu il tarixli Azərbaycan Respublikası Mənzil Məcəlləsinin 12.2-ci maddəsində öz əksini tapmışdır. Maddəyə əsasən, yaşayış sahəsi dedikdə, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və vətəndaşların daimi yaşaması üçün yararlı olan ayrıca sahə başa düşülür.
Müəllif məqalədə AR Mənzil Məcəlləsinin 12.2-ci maddəsinin dəyişdirilərək "Yaşayış sahəsi dedikdə - AR Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və fiziki şəxslərin daimi yaşaması üçün yararlı olan (müəyyən edilmiş sanitariya və texniki norma və qaydalara, qanunvericiliyin digər tələblərinə cavab verən) ayrıca sahə başa düşülür" kimi yazılmasını məqsədəuyğun hesab edir.

An article by our employee was published in an impact factor journal in Russia
An article by an employee of our institute Emin Dadashev on the topic “The Scientists` view of point related to the concept of living space” was published in Russia. The article was included in the collection of articles of the XI International Scientific and Practical Conference “Jurisprudence, State and Law: Current Issues and Modern Aspects” held on December 5 in Penza.
The article notes that issues related to the definitions given by living space in the legal literature still cause discussions among scientists. In Azerbaijani legislation, the concept of residential area, which is an object of Housing law, was first reflected in Article 12.2 of the Housing Code of the Republic of Azerbaijan on June 30, 2009. According to the article, the premises are meant as the isolated room which according to the Civil Code of the Azerbaijan Republic is considered real estate and is suitable for permanent residence of citizens.
In the article, the author considers changing Article 12.2 of the Housing Code of the Republic of Azerbaijan to be appropriate and states it in the following wording: according to the article the premises are meant as the isolated room which conforming to the Civil Code of the Azerbaijan Republic is considered as a real estate and is suitable for permanent residence of individuals (answering to the established sanitary and technical standards and rules, other requirements of the legislation).