Əməkdaşımızın Rusiyada impakt faktorlu jurnalda məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı Emin Dadaşovun “The Scientists view of point related to the concept of living space” (Yaşayiş sahəsinin anlayışı ilə bağlı alimlərin nöqteyi-nəzəri) adlı məqaləsi Rusiyada dərc edilmişdir. Məqalə dekabr ayının 5-də Penza şəhərində keçirilmiş “Hüquqşünaslıq, dövlət və hüquq: aktual məsələlər və müasir aspektlər” mövzusunda XI beynəlxalq elmi-praktik konfransın məqalələr toplusuna daxil edilmişdir.
Məqalədə qeyd olunur ki, hüquq ədəbiyyatında yaşayış sahəsinə verilən anlayışlarla bağlı məsələlər alimlər arasında indiyədək diskussiya xarakteri daşıyır. Azərbaycan qanunvericiliyində mənzil hüququnun obyekti olan yaşayiş sahəsinin anlayışı ilk dəfə 30 iyun 2009-cu il tarixli Azərbaycan Respublikası Mənzil Məcəlləsinin 12.2-ci maddəsində öz əksini tapmışdır. Maddəyə əsasən, yaşayış sahəsi dedikdə, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və vətəndaşların daimi yaşaması üçün yararlı olan ayrıca sahə başa düşülür.
Müəllif məqalədə AR Mənzil Məcəlləsinin 12.2-ci maddəsinin dəyişdirilərək "Yaşayış sahəsi dedikdə - AR Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və fiziki şəxslərin daimi yaşaması üçün yararlı olan (müəyyən edilmiş sanitariya və texniki norma və qaydalara, qanunvericiliyin digər tələblərinə cavab verən) ayrıca sahə başa düşülür" kimi yazılmasını məqsədəuyğun hesab edir.

Статья нашего сотрудника опубликована в журнале с импакт-фактором в России
В России опубликована статья сотрудника нашего Института Эмина Дадашева на тему “The Scientists` view of point related to the concept of living space” (Точка зрения учёных по поводу понятия жилая площадь). Статья вошла в сборник статей XI международной научно-практической конференции «Юриспруденция, государство и право: актуальные вопросы и современные аспекты», состоявшейся 5 декабря в Пензе.
В статье отмечается, что вопросы, связанные с понятием жилой площади в юридической литературе, до сих пор вызывают дискуссии среди ученых. В азербайджанском законодательстве понятие жилой площади, являющейся объектом жилищного права, впервые нашло отражение в статье 12.2 Жилищного кодекса Азербайджанской Республики 30 июня 2009-го года. Согласно статье, под жилым помещением подразумевается изолированное помещение, которое в соответствии с Гражданским кодексом Азербайджанской Республики считается недвижимым имуществом и пригодно для постоянного проживания граждан.
В статье автор считает целесообразным изменить статью 12.2 Жилищного кодекса Азербайджанской Республики и изложить в следующей редакции: «Под жилым помещением подразумевается изолированное помещение, которое в соответствии с Гражданским кодексом Азербайджанской Республики считается недвижимым имуществом и пригодно для постоянного проживания физических лиц (отвечающее установленным санитарным и техническим нормам и правилам, другим требованиям законодательства)».