Hüquq tədqiqatçımızın “İnsan alveri qurbanlarının müdafiəsi: beynəlxalq və milli hüquq normaları kontekstində” adlı məqaləsi dərc olunub
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Hüquqi tədqiqat şöbəsinin hüquq tədqiqatçısı Sevinc Hüseynovanın “İnsan alveri qurbanlarının müdafiəsi: beynəlxalq və milli  hüquq normaları kontekstində” adlı məqaləsi “Respublika” qəzetinin 26 yanvar 2023-cü il tarixli 17 saylı buraxılışında dərc edilmişdir.
Məqalədə göstərilir ki, qurbanların istismar vəziyyətindən çıxarılması, təxirəsalınmaz fiziki və psixoloji ehtiyaclarının təmin edilməsi və müvafiq müdafiə tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün onların statusunun müəyyənləşdirilməsi vacibdir.
Müəllif məqaləsində xüsusi olaraq vurğulayır ki, beynəlxalq və milli hüquqi aktlarda insan alveri ilə mübarizəni təmin edən proqramlar və konsepsiyalar insan alverinin qarşısının alınması, insan alverindən zərər  çəkənlərə kömək göstərilməsi, insan alveri ilə bağlı kriminal əməllərin açılması və cinayətkarların cəzalandırılması kimi əsas fəaliyyət istiqamətlərini ehtiva edir.
Məqalədə qeyd edilən normativ hüquqi aktlardan məlum olur ki, qurbanların onların insan hüquqlarına hörmətlə yanaşılması kimi hüquqları var və onlar öz müqəddəratını təyinetmə hüququ ilə, müdafiə, təhlükəsizlik və fərdi qayğı ilə təmin edilməlidirlər. Onlara qarşı ayrı-seçkiliyə yol verilməməlidir. İnsan alveri qurbanlarının konfidensiallıq hüququna riayət edilməlidir. Qurbanların müdafiəsi həmişə prioritet məsələdir və cinayət araşdırmasına başlamazdan əvvəl hüquq-mühafizə orqanları qurbanların müdafiəsiz vəziyyətdən çıxarılmalarını və onların təhlükəsizliklərinin təmin olunması üçün nəzarət altına alınmalarını təmin etməlidirlər.

An article by our lawyer “Protection of victims of human trafficking: in the context of international and national legal norms” was published
In the 17th issue of the newspaper “Республика” (Republic) dated January 26, 2023, an article by Sevinj Huseynova, a researcher at the Legal Research Department of the Institute of Law and Human Rights, entitled “Protection of victims of human trafficking: in the context of international and national legal norms” was published.
The article shows that it is important to determine the status of the victims in order to remove them from the state of exploitation, to ensure their immediately physical and psychological needs, and to implement appropriate protection measures. In the article, the author emphasizes that the programs and concepts that ensure the fight against human trafficking in international and national legal acts contain such areas of activity as the prevention of human trafficking, assistance to victims of human trafficking, detection of criminal acts related to human trafficking and punishment criminals.
It becomes clear when reviewing the normative legal acts mentioned in the article, that the victims have such rights as respect for their human rights and they should be granted the right to self-determination, protection, security and personal care. They should not be discriminated. The right to privacy of victims of human trafficking must be respected.
Victim protection is always a priority, and prior to a criminal investigation, law enforcement must ensure that victims are protected and placed them under surveillance to provide their safety.