Tədqiqatçımızın “Müasir Beynəlxalq hüquqda ekoloji insan hüquqları” adlı məqaləsi dərc olunub
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşı Şəlalə Həsənovanın “Müasir Beynəlxalq hüquqda ekoloji insan hüquqları” adlı məqaləsi 27 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikası DİN-in Polis Akademiyasının Ümumdünya insan hüquqları Bəyannaməsinin 74 illiyinə həsr olunmuş “Müasir dövrdə insan hüquqlarının aktual problemləri” mövzusunda keçirtdiyi Beynəlxalq elmi-praktiki konfransın materiallar toplusunda dərc edilmişdir.
Məqalədə əsasən İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) təcrübəsinə nəzər yetirilib və insanların əlverişli (sağlam) ətraf mühitdə yaşamaq hüququna “İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının müdafiəsi haqqında” Avropa Konvensiyasının 2-ci (Yaşamaq hüququ) və 8-ci (Şəxsi və ailə həyatına hörmət hüququ) maddələri kontekstindən yanaşıldığı geniş şərh edilib.
Tədqiqatçı məqaləsində məhkəmə presedentlərindən nümunələr gətirməklə, hesab edir ki, sağlam və təhlükəsiz ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun pozulduğu hallarda bu pozuntunun “İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının müdafiəsi haqqında” Avropa Konvensiyasının 8-ci maddəsi kontekstindən müəyyən edilməsini təcrübədə xeyli çətinləşdirir. Müəllif problemin iki əsas həlli yolunun mümkünlüyünü qeyd edərək bildirir ki, “İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqlarının müdafiəsi haqqında” Avropa Konvensiyasına əlavə olaraq “sağlam və təhlükəsiz ətraf mühitdə yaşamaq hüququnu” nəzərdə tutan fakültativ protokol, yaxud da BMT tərəfindən “Ekoloji insan hüquqları haqqında” Pakt qəbul edilə bilər.

An article by our researcher “Ecological human rights in modern international law” was published
On December 27, an article by an employee of the Institute of Law and Human Rights, Shalala Gasanova “Ecological human rights in modern international law “ was published in the collection of materials of the International scientific and practical conference on the topic “Actual problems of human rights in the modern period”, held by the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan and timed to coincide with the 74th anniversary of the “Universal Declaration of Human Rights”.
The article mainly examines the experience of the European Court of Human Rights (ECtHR) and the interpretation of the attitude towards the right of people to live in a favorable (healthy) environment based on the context of Articles 2 (Right to life) and 8 (Right to respect for private and family life) of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
By citing examples from judicial precedents, the researcher concludes that in cases of violation of the right to life in a healthy and safe environment, it becomes much more difficult in practice to determine this violation in the context of Article 8 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms. The author points to the possibility of two main options for solving the problem and notes that in addition to the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, an optional protocol providing for the “right to live in a healthy and safe environment” or the UN Covenant “On Environmental Rights person” can be adopted.