İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin illik hesabat iclası keçirildi
Fevral ayının 13-ü AMEA-da akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2017-ci il üçün hesabat iclası keçirilmişdir. Hesabat iclası AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi tərəfindən təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev akademiyanın hər bir institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılmasının müxtəlif elm sahələri üzrə jurnalistlərin hazırlanması, ixtisaslaşması baxımından əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Həmçinin İdarənin rəis müavini, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü Ülviyyə Rzayeva da AMEA-nın 40-dan artıq institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin fəaliyyət göstərməsini elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi-populyar jurnalistikanın inkişaf etdirilməsində mühüm amil olduğunu qeyd etmişdir.
Sonra Ü.Rzayeva akademiyanın 6 elmi bölməsi üzrə ictimaiyyətlə əlaqələr rəhbərləri arasından, hər bölmə üzrə 1 nəfər ən fəallardan məsul şəxs seçilməsi məsələsinə toxundu.
Qeyd edək ki, İctimai elmlər bölməsi üzrə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Leyla Məmmədova məsul şəxs təyin edildi.
Daha sonra AMEA institutlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri çıxış edərək hesabat ili ərzində görülən işlər, eləcə də şöbənin əsas fəaliyyət istiqamətləri, mətbu orqan və internet-mediada işıq üzü görən xəbərlərin satistik göstəriciləri, institutun veb-saytının idarə edilməsi və informasiya təminatı, sayta edilən müraciətlərin dinamikası, elmi müəssisənin təbliğinin sosial mediada aparılması sahəsində görülən işlər haqda məlumat verdilər.

Annual report meeting of the Public relations Departments was held
On February 13, ANAS hosted annual report meeting of the departments of public relations of various institutions of the Academy for the year 2017. The meeting was organized by the Public Relations and Science Promotion Department of the Presidium of ANAS.
Zulfugar Farzaliyev, head of the Public Relations and Science Promotion Department, emphasized the importance of creating a public relations department in each institution of the academy for the preparation and specialization of journalists in various fields of science.
The deputy head of the department, member of the Union of Journalists of Azerbaijan Ulviyya Rzayeva also noted that the Public relations department in more than 40 institutes and organizations of ANAS is an important factor in the development of scientific information and the development of scientific-popular journalism.
Rzayeva mentioned the question of electing one person from the most public activists in each of the six sections of the academy's public relations department.
Leyla Mammadova, the head of Public Relations Department of the Institute on Law and Human Rights was appointed responsible person.
Later, the heads of Public relations departments of the institutes of ANAS gave information about the work done during the reporting year, as well as the statistics of news published in the media and the Internet, the web site management and information provision, as well as the work done in the field of social media promotion.