İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin illik hesabat iclası keçirildi
Fevral ayının 13-ü AMEA-da akademiyanın müxtəlif institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2017-ci il üçün hesabat iclası keçirilmişdir. Hesabat iclası AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsi tərəfindən təşkil olunmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev akademiyanın hər bir institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yaradılmasının müxtəlif elm sahələri üzrə jurnalistlərin hazırlanması, ixtisaslaşması baxımından əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Həmçinin İdarənin rəis müavini, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin üzvü Ülviyyə Rzayeva da AMEA-nın 40-dan artıq institut və təşkilatında ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin fəaliyyət göstərməsini elmin informasiya təminatının gücləndirilməsi, elmi-populyar jurnalistikanın inkişaf etdirilməsində mühüm amil olduğunu qeyd etmişdir.
Sonra Ü.Rzayeva akademiyanın 6 elmi bölməsi üzrə ictimaiyyətlə əlaqələr rəhbərləri arasından, hər bölmə üzrə 1 nəfər ən fəallardan məsul şəxs seçilməsi məsələsinə toxundu.
Qeyd edək ki, İctimai elmlər bölməsi üzrə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri Leyla Məmmədova məsul şəxs təyin edildi.
Daha sonra AMEA institutlarının ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin rəhbərləri çıxış edərək hesabat ili ərzində görülən işlər, eləcə də şöbənin əsas fəaliyyət istiqamətləri, mətbu orqan və internet-mediada işıq üzü görən xəbərlərin satistik göstəriciləri, institutun veb-saytının idarə edilməsi və informasiya təminatı, sayta edilən müraciətlərin dinamikası, elmi müəssisənin təbliğinin sosial mediada aparılması sahəsində görülən işlər haqda məlumat verdilər.

Состоялось годовое отчетное заседание отделов по связям с общественностью
13 февраля в Малом актовом зале Главного здания Национальной академии наук Азербайджана состоялось годовое отчетное заседание отделов по связям с общественностью, которые функционируют в институтах и организациях НАНА, по итогам 2017 года. Мероприятие было организовано Управлением по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА.
В своем выступлении начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки Зульфугар Фарзалиев подчеркнул значимость создания во всех учреждениях Академии отделов по связям с общественностью с точки зрения подготовки и специализации журналистов по различным отраслям науки.
Заместитель начальника управления, член Союза журналистов Азербайджана Ульвия Рзаева сообщила, что в более чем 40 институтах и организациях НАНА функционируют отделы по связям с общественностью, что является важным фактором для усиления информационного обеспечения науки и развития научно-популярной журналистики. Затем У.Рзаева затронула вопрос об избрании одного из самых активных ответственных лиц среди руководителей шести общественных отделов академии.
Следует отметить, что руководитель отдела по связям с общественностью Института права и прав человека НАНА Лейла Мамедова была назначена ответственным лицом.
Затем выступили руководители отделов по связям с общественностью, которые подробно рассказали о работах, выполненных в отчетном году. В частности, до сведения участников была доведена информация об основных сферах деятельности отделов, статистических показателях новостей, вышедших в свет в органах печати и на просторах интернет-медиа, управлении веб-сайтами институтов и их информационном обеспечении, динамике обращений к сайтам, работах, выполненных в области пропаганды научного учреждения в социальных медиа.