Ermənilərin növbəti “əfsanə”sinin üstü açıldı
4-6 dekabr 2020-ci il tarixlərində Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru, dosent Rizvan Hüseynovun rəhbərliyi altında bir qrup tədqiqatçı Azərbaycanın Ağdam rayonunun işğaldan azad edilmiş hissəsini ziyarət etdi. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası Dövlət Xidməti tərəfindən məntiqi dəstək və yardım göstərildi.
Səfərin əsas məqsədi Ağdam rayonundakı Şahbulaq kəndinin və onun ətrafındakı abidələrin vəziyyətini öyrənmək və qeyd etməkdi. Burada bir neçə mühüm memarlıq abidəsi, xüsusən də 18-ci əsrin ortalarında Qarabağ Xanlığının banisi Pənah Əli Xan tərəfindən Şahbulaq bulağının yaxınlığında tikilən Şahbulaq qalası vardır.
Rizvan Hüseynovun rəhbərlik etdiyi tədqiqatçı qrupunun Ağdamda keçən mühüm ezamiyyətinin nəticələri ilə buradan ətraflı tanış ola bilərsiniz.

Раскрыта очередная «легенда» армян
4-6 декабря 2020 года группа исследователей под руководством старшего научного сотрудника Института права и прав человека НАНА, директора Центра истории Кавказа, доцента Ризвана Гусейнова при поддержке Министерства культуры Азербайджана и Министерства обороны посетила освобожденную от оккупации часть Агдамского района Азербайджана. Государственная служба по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджанской Республики оказала логическую поддержку и помощь.
Основная цель визита состояла в том, чтобы изучить и отметить состояние села Шахбулаг Агдамского района и окружающих его памятников. Здесь есть несколько важных архитектурных памятников, в частности, шахбулагская крепость, построенная в середине 18-го века основателем Карабахского ханства Панах Али Ханом недалеко от источника Шахбулаг.
Здесь вы можете подробно ознакомиться с результатами важной поездки исследовательской группы под руководством Ризвана Гусейнова в Агдам.