Ermənilərin növbəti “əfsanə”sinin üstü açıldı
4-6 dekabr 2020-ci il tarixlərində Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və Müdafiə Nazirliyinin dəstəyi ilə AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun böyük elmi işçisi, Qafqaz tarixi Mərkəzinin direktoru, dosent Rizvan Hüseynovun rəhbərliyi altında bir qrup tədqiqatçı Azərbaycanın Ağdam rayonunun işğaldan azad edilmiş hissəsini ziyarət etdi. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası Dövlət Xidməti tərəfindən məntiqi dəstək və yardım göstərildi.
Səfərin əsas məqsədi Ağdam rayonundakı Şahbulaq kəndinin və onun ətrafındakı abidələrin vəziyyətini öyrənmək və qeyd etməkdi. Burada bir neçə mühüm memarlıq abidəsi, xüsusən də 18-ci əsrin ortalarında Qarabağ Xanlığının banisi Pənah Əli Xan tərəfindən Şahbulaq bulağının yaxınlığında tikilən Şahbulaq qalası vardır.
Rizvan Hüseynovun rəhbərlik etdiyi tədqiqatçı qrupunun Ağdamda keçən mühüm ezamiyyətinin nəticələri ilə buradan ətraflı tanış ola bilərsiniz.

Another “legend” of Armenians was revealed
On December 4-6, 2020, a group of researchers led by a senior researcher at the Institute of law and human rights of ANAS, Director Of the center for the history of the Caucasus, associate Professor Rizvan Huseynov, with the support of the Ministry of culture of Azerbaijan and the Ministry of defense, visited the liberated part of the Aghdam region of Azerbaijan. The state service for the protection, development and restoration of cultural heritage under the Ministry of culture of the Republic of Azerbaijan provided logical support and assistance.
The main purpose of the visit was to study and note the condition of the village of Shahbulag in Aghdam district and the surrounding monuments. There are several important architectural monuments here, in particular, the Shahbulag fortress, built in the middle of the 18th century by the founder of the Karabakh khanate Panah Ali Khan near the Shahbulag spring.
Here you can read in detail the results of an important trip of the research group led by Rizvan Huseynov to Aghdam