Avropa Şurasının dəstəyi ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda təlim keçirilib
Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində sentyabrın 29-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda hüquqşünaslar üçün təlim keçirilib. Təlimdə ədliyyə qurumlarının, prokurorluq orqanlarının əməkdaşları olmaqla 24 hüquqşünas iştirak edib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə giriş nitqində İnstituta göstərdiyi dəstəyə və səmərəli əməkdaşlığa görə Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri, səfir cənab Petr Zixə təşəkkürünü bildirib və təşkil olunan təlimlərin hüquqşünaslar üçün əhəmiyyətindən bəhs edib.
Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri, səfir Petr Zix İnstitutla birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan təlimlərin müxtəlif dövlət qurumlarında çalışan hüquqşünaslar və vəkillər üçün faydalı olacağını bildirib. Səfir bu cür birgə layihələrin davamlı olmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb. Sonra Petr Zix iştirakçılara İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin fəaliyyətinin tarixi inkişafı barədə dolğun informasiya verib.
Təlimçi Vüsalə Muradxanlı “AİHK-ın 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt”, təlimçi-ekspert, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Sevinc Əliyeva isə eyni maddə üzrə cinayət-hüquqi aspekt mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.
Təlimçilər ittiham olunan şəxslərin 6-cı maddə ilə əhatə olunan hüquqları, bu sahədə standartları və yanaşmaları müəyyən edən İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) ən vacib qərarlarını diqqətə çatdırıblar.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi, məhkəmə proseslərinin çəkişmə prinsipi mövzusunda ümumi şərhlər verib.
Müzakirələr zamanı məhkəməyə çatımlılıq, prosessual tələblər, “cinayət ittihamı” anlayışı, təqsirsizlik prezumpsiyası (maddə 6.2), müdafiə hüququnun təminatı (maddə 6.3), Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular müzakirə olunaraq iştirakçıların sualları təlimçilər tərəfindən cavablandırılıb.
Sonda iştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimdə iştirak edən hüquqşünaslara sertifikatlar təqdim edilib.

The training with the support of the Council of Europe took place at the Institute of Law and Human Rights
On September 29, within the framework of joint cooperation with the Council of Europe Directorate General of Human Rights and Rule of Law, training for lawyers on such topic as “Article 6 of the European Convention on Human Rights (ECHR). Court of Justice of Azerbaijan in the perspective of the European Court of Human Rights” was held at the Institute of Law and Human Rights.
Court of Justice of Azerbaijan in the perspective of the European Court of Human Rights” was held at the Institute of Law and Human Rights. The training was attended by 24 employees of the justice departments, prosecution and judicial bodies.
In his opening speech, Chairman of Board  of the Institute, Mahammad Guluzade, expressed his gratitude to the Head of the Baku Office of the Council of Europe, Ambassador Mr. Petr Zikh, for the support and effective cooperation with the Institute and spoke about the importance of such trainings for lawyers.
Mr. Petr Zikh said that the training  organized within the framework of cooperation with the Institute, will be useful to lawyers and attorneys working in various government agencies. The Ambassador stressed the need of such joint projects being sustainable. Then Petr Zikh gave full information to the participants about the historical development of the activity of the European Court of Human Rights.
Trainer Vusala Muradkhanli made a presentation on “Article 6 of the ECHR: civil-legal aspect”, and trainer-expert, member of the Bar Association, Sevinj Aliyeva made a presentation on the criminal-legal aspect of the same Article.
The trainers drew attention of the participants to the most important decisions of the European Court of Human Rights (ECtHR), defining the rights of the accused under Article 6, standards and approaches in this process.
In his presentation, legal expert of the Institute, Vafaddin Ibayev gave general comments on the right to appeal to the court, equality of parties in court proceedings and the principle of contention in court proceedings.
During the discussions, access to the court, procedural requirements, the concept of “criminal charge”, presumption of innocence (Article 6.2), guarantee of the right to defense (Article 6.3), the most known violations in the decisions issued against Azerbaijan were discussed and the questions of the participants were answered by the trainers.