Avropa Şurasının dəstəyi ilə Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda təlim keçirilib
Avropa Şurası Katibliyinin İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi Direktoratlığı ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində sentyabrın 29-da Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda “Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) 6-cı maddəsi. Azərbaycan ədalət mühakiməsi İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin baxış bucağında” mövzusunda hüquqşünaslar üçün təlim keçirilib. Təlimdə ədliyyə qurumlarının, prokurorluq orqanlarının əməkdaşları olmaqla 24 hüquqşünas iştirak edib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə giriş nitqində İnstituta göstərdiyi dəstəyə və səmərəli əməkdaşlığa görə Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri, səfir cənab Petr Zixə təşəkkürünü bildirib və təşkil olunan təlimlərin hüquqşünaslar üçün əhəmiyyətindən bəhs edib.
Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri, səfir Petr Zix İnstitutla birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan təlimlərin müxtəlif dövlət qurumlarında çalışan hüquqşünaslar və vəkillər üçün faydalı olacağını bildirib. Səfir bu cür birgə layihələrin davamlı olmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb. Sonra Petr Zix iştirakçılara İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin fəaliyyətinin tarixi inkişafı barədə dolğun informasiya verib.
Təlimçi Vüsalə Muradxanlı “AİHK-ın 6-cı maddəsi: mülki-hüquqi aspekt”, təlimçi-ekspert, Vəkillər Kollegiyasının üzvü Sevinc Əliyeva isə eyni maddə üzrə cinayət-hüquqi aspekt mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.
Təlimçilər ittiham olunan şəxslərin 6-cı maddə ilə əhatə olunan hüquqları, bu sahədə standartları və yanaşmaları müəyyən edən İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin (İHAM) ən vacib qərarlarını diqqətə çatdırıblar.
Hüquq eksperti Vəfaddin İbayev təqdimatında məhkəməyə müraciət hüququ, məhkəmə prosesində tərəflərin bərabərliyi, məhkəmə proseslərinin çəkişmə prinsipi mövzusunda ümumi şərhlər verib.
Müzakirələr zamanı məhkəməyə çatımlılıq, prosessual tələblər, “cinayət ittihamı” anlayışı, təqsirsizlik prezumpsiyası (maddə 6.2), müdafiə hüququnun təminatı (maddə 6.3), Azərbaycana qarşı çıxarılan qərarlarda ən çox tanınan pozuntular müzakirə olunaraq iştirakçıların sualları təlimçilər tərəfindən cavablandırılıb.
Sonda iştirakçılarla kazusların həlli qrup şəklində işlənilib və təlimdə iştirak edən hüquqşünaslara sertifikatlar təqdim edilib.

При поддержке Совета Европы в Институте права и прав человека прошёл тренинг
В рамках совместного сотрудничества с Директоратом по правам человека и верховенству права Секретариата Совета Европы 29 сентября в Институте права и прав человека прошёл тренинг на тему «Статья 6 Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ). Азербайджанское правосудие с точки зрения Европейского суда по правам человека».
В своей вступительной речи председатель правления Института Магомед Гулузаде выразил благодарность главе Бакинского офиса Совета Европы, послу Петру Зиху, за оказанную Институту поддержку и плодотворное сотрудничество, а также рассказал о важности проводимых тренингов для юристов.
Глава Бакинского офиса Совета Европы, посол Петр Зих сообщил, что тренинги, организованные в рамках совместного сотрудничества с Институтом, будут полезны для юристов и адвокатов , работающих в различных государственных структурах. Посол подчеркнул необходимость того, чтобы такие совместные проекты проводились и в дальнейшем. Также Петр Зих предоставил участникам подробную информацию об историческом развитии деятельности Европейского суда по правам человека.
Тренер Вюсала Мурадханлы выступила с презентацией на тему «Статья 6 ЕКПЧ: гражданско-правовой аспект», продолжила тренер-эксперт, член Коллегии адвокатов Севиндж Алиева с презентацией об уголовно-правовом аспекте по этой же статьи.
Тренеры довели до сведения участников наиболее важные решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), определяющие права обвиняемых, охватываемые статьёй 6, стандарты и подходы в этой области.
Эксперт Института по правовым вопросам, Вафаддин Ибаев в общих чертах прокомментировал право на обращение в суд, равенство сторон в судебном процессе и принцип оспаривания судебных процессов.
В ходе дебатов были обсуждены доступность суда , процессуальные требования, понятие «уголовное обвинение», презумпция невиновности (статья 6.2), обеспечение права на защиту (статья 6.3), наиболее известные нарушения в решениях, вынесенных против Азербайджана, а также были даны исчерпывающие ответы на вопросы участников.
В завершающей части совместно с участниками в форме групповой работы были проработаны решения казусов, юристам участвовавшим в тренинге, вручены сертификаты.