Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşlarına həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquqları mövzusunda təlim keçirilib
İyulun 11-də “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxs (İnstitut) tərəfindən Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşları üçün “Həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi” mövzusunda təlim keçirilib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun hüquqi maarifləndirmə istiqamətində gördüyü işlərə dair ətraflı məlumat verib. O, İnstitutun hazırladığı hüquqi elektron resurslardan (virtual kitabxana, rəqəmsal insan hüquqları xəritəsi, alimlərin məlumat bazası və PASS Platforması) bəhs edərək, bildirib ki, bu resurslar hüquqşünasların və tədqiqatçıların məlumatlara asan çıxış imkanını təmin edir. Həmçinin, İnstitutun rəhbəri gələcəkdə Dövlət Vergi Xidməti ilə səmərəli əməkdaşlığın davamlı olacağına da əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə həbs yerlərində insan hüquqlarının qorunması, etik davranış, işgəncələrin qadağan olunması, saxlama şəraitinin təkmilləşdirilməsi, qadın və uşaqlara münasibətdə xüsusi yanaşmalar və məhbuslarla rəftara aid beynəlxalq standartlardan bəhs edilib.
Təlimin interaktiv hissəsində iştirakçılar təqdim olunan mövzu ətrafında fəal müzakirələr aparıblar. Sonda 14 iştirakçıya sertifikat təqdim olunub.

Для сотрудников государственной налоговой службы проведен тренинг по правам лиц, содержащихся в местах лишения свободы
11 июля юридическое лицо публичного права «Институт права и прав человека» (далее Институт) провело тренинг на тему «Обеспечение прав и свобод лиц, содержащихся в местах лишения свободы» для сотрудников Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Азербайджанской Республики.
Председатель правления Института Магомед Гулузаде предоставил подробную информацию о деятельности, проводимой Институтом в направлении правового просвещения. Рассказав о подготовленных Институтом электронных правовых ресурсах по правам человека (виртуальная библиотека, цифровая карта ресурсов по правам человека, база данных учёных и платформа PASS), отметив, что они обеспечивают лёгкий доступ к информации для юристов и исследователей. Руководитель Института также выразил уверенность в продолжении плодотворного сотрудничества с Государственной налоговой службой.
На мероприятии обсуждались вопросы защиты прав человека в местах лишения свободы, этического поведения, запрета пыток, улучшение условий содержания под стражей, особый подход к женщинам и детям, а также международные стандарты обращения с заключёнными.
В интерактивной части тренинга участники активно обсуждали представленную им тему. В завершении 14 участникам были вручены сертификаты.