Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşlarına həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquqları mövzusunda təlim keçirilib
İyulun 11-də “Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu” publik hüquqi şəxs (İnstitut) tərəfindən Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşları üçün “Həbs yerlərində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi” mövzusunda təlim keçirilib.
İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə İnstitutun hüquqi maarifləndirmə istiqamətində gördüyü işlərə dair ətraflı məlumat verib. O, İnstitutun hazırladığı hüquqi elektron resurslardan (virtual kitabxana, rəqəmsal insan hüquqları xəritəsi, alimlərin məlumat bazası və PASS Platforması) bəhs edərək, bildirib ki, bu resurslar hüquqşünasların və tədqiqatçıların məlumatlara asan çıxış imkanını təmin edir. Həmçinin, İnstitutun rəhbəri gələcəkdə Dövlət Vergi Xidməti ilə səmərəli əməkdaşlığın davamlı olacağına da əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə həbs yerlərində insan hüquqlarının qorunması, etik davranış, işgəncələrin qadağan olunması, saxlama şəraitinin təkmilləşdirilməsi, qadın və uşaqlara münasibətdə xüsusi yanaşmalar və məhbuslarla rəftara aid beynəlxalq standartlardan bəhs edilib.
Təlimin interaktiv hissəsində iştirakçılar təqdim olunan mövzu ətrafında fəal müzakirələr aparıblar. Sonda 14 iştirakçıya sertifikat təqdim olunub.

Training Session Held for State Tax Service Personnel on the Rights of Persons in Custodial Settings
On 11 July, the Institute of Law and Human Rights (public legal entity) conducted a training session for personnel of the State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan on the topic entitled ‘On Ensuring the Rights and Freedoms of Persons Confined in Places of Detention’.
Mr. Mahammad Guluzade, Chairman of the Board of the Institute, delivered a comprehensive overview of the Institute’s initiatives in the field of legal awareness and education. Mr. Guluzade highlighted a range of digital legal resources developed by the Institute, including the virtual library, an interactive human rights map, a comprehensive database of legal scholars, and the PASS Platform. He noted that these innovations aim to simplify access to legal information and promote informed decision-making among legal professionals and researchers. He also expressed confidence in the continued development of constructive and sustainable cooperation between the Institute and the State Tax Service.
The event encompassed deliberations on key issues pertaining to the protection of human rights in detention facilities, including ethical standards of conduct, the absolute prohibition of torture, the improvement of custodial conditions, the implementation of gender- and age-sensitive approaches with due regard to women and children, and international standards applicable to detainees’ treatment.
During the interactive module of the training session, participants engaged in constructive discussions on the topic presented. Upon conclusion of the session, certificates of participation were awarded to 14 attendees.