«Azərbaycanda vəkillik institutunun daha da inkişaf etdirilməsi və məhkəməyə müraciət etmək imkanlarının səmərəliliyinin artırılması» mövzusunda konfrans
2011-ci il noyabrın 16-17-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnsan Hüquqları İnstitutunda  ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosu (DTİHB) və  təşkilatın Bakı ofisi ilə birgə «Azərbaycanda vəkillik institutunun daha da inkişaf etdirilməsi və məhkəməyə müraciət etmək imkanlarının səmərəliliyinin artırılması» mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
Tədbirin  açılışında  Milli Məclisin deputatı, AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru  Aytən Mustafayeva, Azərbaycan Respublikası Prezident  Administrasiyasının Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin baş müşaviri Otari Qvaladze, ədliyyə nazirinin müavini Toğrul Musayev, ATƏT-in Bakı ofisinin rəhbəri, səfir  Koray Targay, ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun Demokratikləşmə idarəsinin rəhbəri Tomas Vennen çıxış etmişlər.
Konfransın  ilk sessiyasında ekspert qismində Azərbaycan  Respublikası Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin sədri Azər Tağıyev və Azərbaycan Hüquq İslahatları Mərkəzinin sədri, Azərbaycan Hüquqşünaslar Konfederasiyası İdarə Heyətinin üzvü, vəkil Anar Bağırov, ATƏT-in eksperti, Beynəlxalq Cinayət Tribunalı Katibliyinin rəhbəri Martin Petrov  «Vəkillər Kollegiyaları yüksək keyfiyyətli hüquqi yardımın təşkil edilməsini təmin edən əsas subyektlər kimi» mövzusunda çıxış etmişlər. Həmin sessiyaya sədrliyi ATƏT-in Bakı ofisinin Hüququn Aliliyi şöbəsinin müdiri Monika Martinez etmişdir.
İlk günün ikinci sessiyasında Azərbaycan Respublikasında aparılan hüquq islahatlarının tərkib hissəsi olan vəkilliyə qəbul, ilkin və davamlı tədris məsələləri müzakirə edilmişdir. Vəkillər Kollegiyası Rəyasət Heyətinin sədri Azər Tağıyev, Ədliyyə Nazirliyinin Təşkilati idarəsinin müdir müavini  Sübhi Kazımov, ATƏT-in eksperti,  Böyük Britaniyanın Birmingem Universitetinin hüquq professoru Culian Lonbey məruzələr etmişlər. Qeyd olunan mövzu üzrə sessiyada AMEA İnsan Hüquqları İnstitutunun direktor müavini, professor Vüqar Məmmədov sədrlik etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin  baş müşaviri Otari Qvaladze  və DTİHB-nin Demokratikləşmə idarəsinin rəhbəri Tomas Vennen konfransın ilk gününün nəticələrini ümumiləşdirmişlər.
Tədbirin ikinci günü noyabrın 17-də müəyyən edilmiş tövsiyələr üzrə vəkillər üçün treninq-seminar keçirilmişdir. Həmin gün «Ədalətli məhkəmə araşdırmasının  təmin edilməsində vəkillərin rolu» və «Vəkillərin peşəkarlığının  gücləndirilməsi və maarifləndirmə vasitəsilə vəkil peşəsinin dəstəklənməsi» mövzularında  sessiyalar keçirilmişdir. Qeyd olunan mövzular üzrə Milli Məclisin şöbə müdiri, Avropa Şurasının İşgəncələrə qarşı Komitəsinin sədri, hüquq elmləri doktoru professor  Lətif Hüseynov, ATƏT-in eksperti cənab Martin Petrov və professor Culian Lonbey çıxış etmişlər. İnteraktiv yolla geniş müzakirələr keçirilmişdir.
İki gün davam edən konfransda xarici ekspertlərlə yanaşı, ATƏT və digər beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, Milli Məclisin deputatları, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının, Ədliyyə Nazirliyinin, Ali Məhkəmənin, Baş Prokurorluğun, Vəkillər Kollegiyasının, Bakı Dövlət Universitetinin və KİV-in nümayəndələri iştirak etmişlər.

Further developing institute of advocacy in azerbaijan and improved ability to appeal to the court
On 16-17 November, 2011 the Institute for Human Rights of ANAS jointly with the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights conducted the international conference on "Further developing Institute of Advocacy in Azerbaijan and improved ability to appeal to the court".
Milli Majlis deputy, Director of the Institute for Human Rights of ANAS, PhD in law Ayten Mustafayeva, Senior Adviser of the Department for Co-ordination of Law Enforcement Agencies of the Administration of the President of the Azerbaijan Republic Otari Gvaladze, Deputy Minister of Justice Togrul Musayev, Head of OSCE Office in Baku, Ambassador Koray Targay, Head of the Democratization Department at the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Thomas Vennen made speeches at the opening of the conference.
At the first session of the conference Chairman of the Azerbaijan Republic Bar Association (Collegium of Advocates) Azer Tagiyev; Chairman of the Center of legal reforms in Azerbaijan, member of National Bar Association, lawyer Anar Baghirov; OSCE expert, Head of the Secretariat of the International Criminal Tribunal Martin Petrov made the presentations on "Bar association as the main subject providing high-level legal aid organization". Head of the Office’s Rule of Law Unit of OSCE Baku Office Monica Martinez chaired this session.
At the second session of the first day the issue of admission to the bar, which is part of the legal reforms ongoing in the country, was discussed, along with the issues related to initial and prolonged studying. Chairman of the Azerbaijan Republic Bar Association Azer Tagiyev, Deputy Chief of Organizational-Supervision Department at the Azerbaijan Ministry of Justice Subhi Kazimov, OSCE expert, professor of law at the University of Birmingham, UK Julian Lonbay made speeches. Deputy Director of the Institute for Human Rights of ANAS, pofessor Vugar Mamedov chaired this session.
Senior Adviser of the Department for Co-ordination of Law Enforcement Agencies of the Administration of the President of the Azerbaijan Republic Otari Gvaladze and Head of the Democratization Department at the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights Thomas Vennen summed up the first day of the conference.
On November 17, the second day of the conference, according to the recommendations made, a training seminar for lawyers was conducted. On this day there were held the sessions "Role of lawyers in securing a fair trial" and "Strengthening the professionalism of lawyers and support the legal profession through education". Head of Department of Milli Majlis, chairman of the Committee for Prevention of Torture of the Council of Europe, Doctor of Law, Professor Latif Houseynov, OSCE expert Martin Petrov and Professor Julian Lonbay spoke on these topics. There was also a broad interactive discussion.
As well as foreign experts, representatives of the OSCE and other international organizations, deputies of Milli Majlis, representatives of the Azerbaijan Republic Presidential Administration, the Ministry of Justice, the Supreme Court, the General Prosecutor’s Office, the Bar Association, Baku State University and mass media attended the two-day conference.