Günay Əliyevanın “Təhlükəsizlik və İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair qanunvericiliyin mahiyyəti” adlı məqaləsi dərc olunub
27 dekabr tarixində Azərbaycan Respublikası DİN-in Polis Akademiyası Ümumdünya insan hüquqları Bəyannaməsinin 74 illiyinə həsr olunmuş “Müasir dövrdə insan hüquqlarının aktual problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirmişdir. Əməkdaşımız Günay Əliyevanın “Təhlükəsizlik və İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair qanunvericiliyin mahiyyəti” adlı məqaləsi konfransın məqalələr toplusuna salınmışdır.
Məqalədə müasir milli təhlükəsizlik konsepsiyaları üçün xarakterik amillərdən biri və daha əhəmiyyətlisi olan insan təhlükəsizliyindən bəhs olunur. Dövlət o halda təhlükəsizliyə malikdir ki, yalnız təcavüz və hücum təhlükəsini deyil, həm də vətəndaşlarının normal həyat tərzini, sosial-iqtisadi əmin-amanlığını təmin etmiş olsun. Müasir milli təhlükəsizlik qarşılıqlı əlaqədə olan əsasən üç elementin: şəxsiyyətin, cəmiyyətin, dövlətin təhlükəsizliyinin məcmusundan ibarət formalaşdırılır. Cəmiyyətin, dövlətin təhlükəsizlik səviyyəsi şəxsiyyətin təhlükəsizliyinin təminat ölçüsündən, hüquqi dəyərlərinin gözlənilməsindən asılıdır.
Müəllif məqalədə bildirir ki, Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizlik mühiti üçün beynəlxalq terrorçuluq, qeyri-qanuni miqrasiya, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq, insan alveri, narkotik vasitələrin qaçaqmalçılığı və kütləvi qırğın silahlarının yayılması kimi təhdidlərin mövcudluğu dövlət qarşısında müəyyən vəzifələr qoymuşdur. Eyni zamanda məqalədə respublikamızda mühüm təşkilati-əməli islahatların həyata keçirilməsi, zəruri hüquqi bazanın möhkəmləndirilməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər planı işlənib hazırlanmasına dair şərhlər də geniş yer almışdır.

Опубликована статья Гюнай Алиевой «Сущность законодательства о безопасности и защите прав человека»
27 декабря Полицейская академия МВД Азербайджанской Республики провела Международную научно-практическую конференцию на тему «Актуальные проблемы прав человека в современном периоде», приуроченную к 74-летию «Всеобщей декларации прав человека». Статья нашей коллеги Гюнай Алиевой «Сущность законодательства о безопасности и защите прав человека» вошла в сборник статей конференции.
В статье говорится о безопасности человека, которая является одной из характерных и важнейших факторов современных концепций национальной безопасности. Государство безопасно не только в том случае, если оно предотвращает угрозу агрессии и нападения, но и обеспечивает нормальный образ жизни и социально-экономическое благополучие своих граждан. Современная национальная безопасность формируется совокупностью трех взаимодействующих элементов: безопасность личности, общества и государства. Уровень безопасности общества и государства зависит от меры обеспечения безопасности личности и учёта правовых ценностей.
В статье автор констатирует что наличие таких угроз, как международный терроризм, незаконная миграция, транснациональная организованная преступность, торговля людьми, контрабанда наркотических средств, распространение оружия массового поражения, поставили определенные задачи перед государством, решение которых будет способствовать к существованию безопасной среды в Азербайджанской Республике. В то же время в статье широко комментируются проведение в нашей республике важных организационных и оперативных реформ и разработке плана последовательных мероприятий по укреплению необходимой правовой базы.