İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2019-cu il üçün hesabat iclası keçirildi
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən “İctimaiyyətlə əlaqələr” şöbələrinin 2019-cu il üçün hesabat iclası keçirilib.
İclas AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi tərəfindən təşkil olunmuşdur.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək son dövrlərdə akademiyada aparılan köklü islahatlardan, tətbiq olunan yeniliklərdən söz açaraq bildirdi ki, akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın prezidenti seçildikdən sonra ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin fəaliyyətinin yenidən təşkili ilə bağlı məqsədyönlü qərarlar verib, ciddi tədbirlər həyata keçirib.
Akademik qeyd etdi ki,  AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi ilə ölkənin kütləvi informasiya vasitələri arasında əlaqələr genişlənməli, Azərbaycan elminin ölkədə və dünyada təbliği istiqamətində işlər sürətlənməlidir. Alim beynəlxalq əlaqələrin təşkili və gücləndirilməsində mətbuatın rolunu xüsusi vurğulayaraq, İnternet saytlarının, qəzet və jurnalların siyasi-ideoloji cəhətdən aydın mövqe nümayiş etdirmələrinin zəruriliyini bildirdi.
Sonra İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov hesabatla çıxış edib. O, science.az veb-portalında yerləşdirilən xəbərlərin statistikasını təqdim edərək, hesabat ilində saytda 2300-ə yaxın xəbərin yerləşdirildiyini, həmçinin Elm Tv sektoru tərəfindən 900-dən çox videonun yayımlandığını bildirib. Daha sonra müxtəlif institutların İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin hesabatı dinlənilib.
Sonda tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri arasında əlaqələrin, təşkilati işlərin yüksək səviyyədə qurulması ilə bağlı müvafiq qərarlar verilib.

Состоялось отчетное собрание отделов по связям с общественностью за 2019 год
Сегодня состоялось отчетное собрание отделов по связям с общественностью Национальной Академии Наук Азербайджанской Республики за 2019 год.
Встреча была организована Отделом по связям с общественностью, прессы и информации Президиума НАНА.
Открывая мероприятие, вице-президент НАНА, академик Иса Хабиббейли рассказал о фундаментальных реформах и инновациях в Академии. По его словам, после избрания президентом НАНА академик Рамиз Мехтиев принял целенаправленные решения о реорганизации отделов по связям с общественностью и провел серьезные мероприятия.
Академик отметил, что отношения между отделом по связям с общественностью, прессой и информацией НАНА и средствами массовой информации страны должны быть расширены, а работа в направлении пропаганды азербайджанской науки в мире и стране ускорена. Ученый, особо подчеркнув роль прессы в организации и укреплении международных отношений, отметил необходимость интернет- сайтов, газет и журналов в демонстрации ясной позиции с политическо-идеологической стороны.
Затем с отчетом выступил начальник Отдела по связям с общественностью, прессы и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров. Он предоставил статистику по новостям, опубликованным на веб-портале science.az, и сообщил, что в отчетном году на сайте было размещено около 2300 новостных статей и более 900 видео было транслировано со стороны сектора Elm TV. Затем были заслушаны отчеты отделов по связям с общественностью различных институтов.
В заключение были даны ответы на вопросы участников мероприятия, приняты соответствующие решения относительно установления отношений между отделами связей с общественностью и осуществление организационных работ на высоком уровне.