İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin 2019-cu il üçün hesabat iclası keçirildi
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının institut və təşkilatlarında fəaliyyət göstərən “İctimaiyyətlə əlaqələr” şöbələrinin 2019-cu il üçün hesabat iclası keçirilib.
İclas AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi tərəfindən təşkil olunmuşdur.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək son dövrlərdə akademiyada aparılan köklü islahatlardan, tətbiq olunan yeniliklərdən söz açaraq bildirdi ki, akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın prezidenti seçildikdən sonra ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin fəaliyyətinin yenidən təşkili ilə bağlı məqsədyönlü qərarlar verib, ciddi tədbirlər həyata keçirib.
Akademik qeyd etdi ki,  AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsi ilə ölkənin kütləvi informasiya vasitələri arasında əlaqələr genişlənməli, Azərbaycan elminin ölkədə və dünyada təbliği istiqamətində işlər sürətlənməlidir. Alim beynəlxalq əlaqələrin təşkili və gücləndirilməsində mətbuatın rolunu xüsusi vurğulayaraq, İnternet saytlarının, qəzet və jurnalların siyasi-ideoloji cəhətdən aydın mövqe nümayiş etdirmələrinin zəruriliyini bildirdi.
Sonra İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov hesabatla çıxış edib. O, science.az veb-portalında yerləşdirilən xəbərlərin statistikasını təqdim edərək, hesabat ilində saytda 2300-ə yaxın xəbərin yerləşdirildiyini, həmçinin Elm Tv sektoru tərəfindən 900-dən çox videonun yayımlandığını bildirib. Daha sonra müxtəlif institutların İctimaiyyətlə əlaqələr şöbələrinin hesabatı dinlənilib.
Sonda tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb, ictimaiyyətlə əlaqələr şöbələri arasında əlaqələrin, təşkilati işlərin yüksək səviyyədə qurulması ilə bağlı müvafiq qərarlar verilib.

Held report meeting of the departments of Public Relations for 2019
Today, the reporting meeting of the Public Relations Departments of the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan for 2019 was held.
The meeting was organized by the Department of Public Relations, Press and Information of the Presidium of ANAS.
Opening the event, ANAS Vice President, Academician Isa Habibbeyli spoke about fundamental reforms and innovations in the Academy. According to him, after being elected president of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev made targeted decisions on the reorganization of public relations departments and took serious measures. The academician noted that the relations between the department of public relations, press and information of ANAS and the mass media of the country should be expanded.
Then a report was made by the head of the department of public relations, press and information, Doctor of Philosophy Agahuseyn Shukurov.He provided statistics on news published on the Science.az web portal and said that in the reporting year, about 2,300 news articles were posted on the site and more than 900 videos were broadcast by the Science TV industry. Then the report of the public relations departments of various institutes was heard.
At the end of the event, answers to questions from participants were given, appropriate decisions were made regarding the establishment of high-level relations and organizational work between public relations departments.