Aprelin 11-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu hüquq sahəsində məqalə dərc edən jurnallara dair hazırladığı ikinci Monitorinq Hesabatını təqdim edib.
Müxtəlif qurumların nümayəndələrinin, hüquqşünas alimlərin və hüquq jurnallarının təmsilçilərinin iştirak etdiyi dəyirmi masada 152 hüquqşünas və 18 hüquq jurnalı arasında keçirilmiş elektron sorğunun nəticələri müzakirə olunub. İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə hazırlanan ikinci monitorinq hesabatını tədbir iştirakçılarına təqdim edib və bildirib ki, İnstitut hüquq jurnallarının vəziyyətini araşdırmaqla yanaşı, həm də mövcud problemlərin həll olunmasını və jurnalların müasir elmi tələblərə cavab verən səviyyəyə çatdırılmasını hədəfləyib.
Sorğu nəticəsində ən çox oxunan jurnallar sırasında “Azərbaycan vəkili” (57,2%), “Qanun” (38,8%), “Azərbaycan hüquq jurnalı” (37,5%), “Baku State University Law Review” (27,6%), “Beynəlxalq hüquq və inteqrasiya problemləri” (19,7%) və “İnjuria” (19,7%) jurnalları yer alıb.
Müzakirələr zamanı hüquq jurnallarının hazırkı vəziyyəti təhlil edilib, bu istiqamətdə maraqlı təkliflər səsləndirilib.
Qeyd edək ki, ilk monitorinqin nəticələrindən sonra İnstitutun rəsmi saytında ölkədə nəşr olunan hüquq jurnallarının əlaqə vasitələrinin vahid platforması və hüquq jurnallarındakı məqalələr üzrə vahid axtarış bazası yaradılıb. Bazaya 18 jurnalda dərc edilmiş 1063 məqalə əlavə edilib. Bu da, öz növbəsində, oxucuların və məqalə dərc etmək istəyən müəlliflərin həmin jurnallara çıxışını və istifadəsini asanlaşdırır. Bununla yanaşı, jurnalların keyfiyyətinin artırılması məqsədilə İnstitut “Hüquq sahəsində elmi məqalələrin tərtib olunmasına dair Qaydalar”ı da geniş ictimaiyyətə təqdim edib.

Представлен Отчет по мониторингу юридических журналов
11 апреля Институт права и прав человека представил свой второй Отчет по мониторингу журналов, публикующих статьи по юриспруденции.
В рамках круглого стола, в котором приняли участие представители различных учреждений, ученые-юристы и представители юридических журналов были обсуждены результаты электронного опроса, проведенного среди 152 юристов и 18 юридических журналов. Председатель правления Института Магомед Гулузаде представил участникам мероприятия второй отчет по мониторингу и заявил, что Институт, помимо анализа состояния юридических журналов, также ставит своей целью решение существующих проблем и вывод журналов на уровень, отвечающий современным научным требованиям.
Согласно опросу, “Azərbaycan vəkili” («Азербайджанский адвокат») (57,2%), “Qanun” (Закон) (38,8%), “Azərbaycan hüquq jurnalı” («Азербайджанский юридический журнал») (37,5%), “Baku State University Law Review” (27,6%), “Beynəlxalq hüquq və inteqrasiya problemləri” («Международное право и проблемы интеграции») (19,7%) и “İnjuria” (19,7%) являются наиболее читаемыми журналами.
В ходе дискуссий было проанализировано современное состояние юридических журналов, а также высказаны интересные предложения по их усовершенствованию.
Следует отметить, что по результатам первого мониторинга на официальном сайте Института была создана единая платформа, содержащая контактную информацию юридических журналов, издаваемых в стране, а также единая база данных поиска статей в юридических журналах. В базу были добавлены 1063 статьи, опубликованные в 18 журналах, что в свою очередь, облегчило читателям и авторам, желающим опубликовать статьи, доступ к этим журналам и их использование. Кроме того, в целях повышения качества журналов Институт представил широкой общественности «Правила написания научных статей по юриспруденции».