Hüquq sahəsində təhsil alan türkiyəli tələbələr İnstitutun qonağı olublar
Aprelin 15-də İstanbul Medipol Universitetinin hüquq ixtisası üzrə təhsil alan 30 tələbəsi Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun qonağı olub.
Türkiyəli tələbələri salamlayan İnstitutun Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev qonaqlara İnstitutun fəaliyyəti və həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verərək, iki qardaş ölkənin hüquq sahəsində təhsil alan tələbələri arasında təcrübə mübadiləsinin mühüm əhəmiyyətini və gələcək perspektivlərini qeyd edib.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, professor Əmir Əliyev tələbələrin qarşılıqlı tanışlıq səfərlərinin universitetlər arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Hüquq tədqiqatçısı Zöhrə Kəngərli və təlimçi-ekspert Zümrüd Əlizadə İnstitutun fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış edərək, nailiyyətlər, nəşrlər, ərsəyə gətirilmiş rəqəmsal təşəbbüslər, həmçinin insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən təlimlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Türkiyəli tələbələrlə insan hüquqlarının inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb və onların sualları cavablandırılıb.

Гостями Института стали турецкие студенты, получающие юридическое образование
15 апреля 30 студентов юридического факультета Стамбульского университета Медипол посетили Институт права и прав человека.
К участникам встречи со словами приветствия обратился заведующий Отделом прессы и международных связей Института Ильгар Агасиев, предоставив гостям подробную информацию о деятельности Института и проводимых мероприятиях, а также отметив важность и перспективность регулярного обмена опытом между студентами двух братских стран, получающими образование в сфере юриспруденции.
Принимавший участие во встрече ректор Академии Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики, профессор Амир Алиев выразил уверенность в том, что взаимные ознакомительные визиты студентов внесут большой вклад в углубление сотрудничества между университетами.
Исследователь в сфере права Зохра Кенгерли и тренер-эксперт Зумруд Ализаде выступили с презентацией о деятельности Института и предоставили подробную информацию о его достижениях, публикациях, цифровых инициативах, а также тренингах, проводимых в сфере прав человека.
В завершение встречи состоялся обмен мнениями с турецкими студентами и были даны исчерпывающие ответы по интересующим вопросам развития прав человека.