Hüquq sahəsində təhsil alan türkiyəli tələbələr İnstitutun qonağı olublar
Aprelin 15-də İstanbul Medipol Universitetinin hüquq ixtisası üzrə təhsil alan 30 tələbəsi Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun qonağı olub.
Türkiyəli tələbələri salamlayan İnstitutun Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev qonaqlara İnstitutun fəaliyyəti və həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verərək, iki qardaş ölkənin hüquq sahəsində təhsil alan tələbələri arasında təcrübə mübadiləsinin mühüm əhəmiyyətini və gələcək perspektivlərini qeyd edib.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyası Akademiyasının rektoru, professor Əmir Əliyev tələbələrin qarşılıqlı tanışlıq səfərlərinin universitetlər arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə böyük töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Hüquq tədqiqatçısı Zöhrə Kəngərli və təlimçi-ekspert Zümrüd Əlizadə İnstitutun fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış edərək, nailiyyətlər, nəşrlər, ərsəyə gətirilmiş rəqəmsal təşəbbüslər, həmçinin insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən təlimlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Türkiyəli tələbələrlə insan hüquqlarının inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb və onların sualları cavablandırılıb.

Visit of Law Students from Istanbul Medipol University to the Institute of Law and Human Rights
On April 15, a group of 30 law students from Istanbul Medipol University visited the Institute of Law and Human Rights as part of an academic exchange program.
The students were welcomed by Mr. Ilgar Agasiyev, Head of the Department of Communications and International Relations at the Institute. He provided a detailed overview of the Institute’s activities and current initiatives, highlighting the significance of academic exchange between the two brother nations and its role in fostering future cooperation in the legal field.
Professor Amir Aliyev, Rector of the Academy of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, also attended the meeting. He emphasized that such initiatives not only enrich students' academic experiences but also contribute to strengthening long-term collaboration between higher education institutions.
As part of the program, legal researcher Ms. Zohra Kengerli and trainer-expert Ms. Zumrud Alizade delivered a presentation introducing the Institute’s work. They highlighted its achievements in the fields of human rights education, legal research, and training, and shared insights into the Institute’s comprehensive approach to legal advocacy and social development.
The session concluded with an open dialogue, during which Turkish students engaged in an exchange of perspectives on the development of human rights and had their questions addressed.