Hüquqşünaslar üçün “İddia ərizəsinin hüquqi əsasları” mövzusunda təlim təşkil olunub
Fevralın 27-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu (İnstitut) tərəfindən vəkillər, hüquqşünaslar və hüquq təhsili alan tələbələr üçün “İddia ərizəsinin hüquqi əsasları” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Təlimin keçirilməsinin məqsədi iddia ərizəsinin anlayışı və hüquqi mahiyyəti, məzmunu və forması, düzgün tərtib olunma qaydaları, habelə e-məhkəmə sistemi vasitəsilə iddia ərizələrinin təqdim edilməsi sahəsində iştirakçıların nəzəri və praktiki biliklərinin artırılması, mövcud nöqsanların aradan qaldırılması, keyfiyyətli və əsaslandırılmış iddia ərizələrinin hazırlanmasına dəstək göstərilməsi və nəticə etibarilə hüquq ictimaiyyətinin peşəkar inkişafına töhfə vermək olub.
Tədbirin açılış hissəsində çıxış edən İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə bildirib ki, iddia ərizələri tərtib olunarkən qanunvericiliyin tələblərinə və qaydalara düzgün riayət olunması məhkəmədə işə baxılmanı sürətləndirə və iddiaçının tələblərinə cavab verən daha obyektiv yanaşmanı təmin edə bilər. Sədr vəkil və hüquqşünasların bu sahədə biliklərinin dərinləşdirilməsinin  vacibliyini də vurğulayıb.
Daha sonra təlimçi qismində çıxış edən Azərbaycan Hakimlər İttifaqının İdarə Heyətinin üzvü, İnstitutun Ekspert Şurasının üzvü Səadət Bəktaşi, AR Ali Məhkəməsi yanında Elmi-Məsləhət Şurasının üzvü, əməkdar hüquqşünas Əsəd Mirzəliyev və Vəkillər Kollegiyasının üzvü Akif Əlizadə təqdimatlarla yanaşı, müvafiq sahə üzrə praktiki nümunələri iştirakçılara təqdim edərək, iddia institutunun məhkəmə prosesindəki rolunu təhlil ediblər. Təlim çərçivəsində iddia ərizəsinin mülki məhkəmə icraatını başladan əsas prosessual sənəd olduğu vurğulanaraq bildirilib ki, onun düzgün tərtib edilməsi işə hərtərəfli və obyektiv baxılmasının zəruri şərtlərindən biridir.
Tədbirin sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb, real məhkəmə təcrübəsində ortaya çıxan aktual məsələlər ətrafında geniş müzakirələr aparılıb və praktik tövsiyələr verilib.

Организован тренинг для юристов на тему «Правовые основы искового заявления»
27 февраля Институтом права и прав человека (Институт) был организован тренинг на тему «Правовые основы искового заявления» для адвокатов, юристов и студентов, изучающих право.
Целью проведения тренинга было повышение теоретических и практических знаний участников в области понятия и правовой сущности, содержания и формы, правил правильного составления искового заявления, а также подачи исковых заявлений посредством системы «электронный суд» (e-məhkəmə), устранение имеющихся недостатков, оказание поддержки в подготовке качественных и обоснованных исковых заявлений и, в конечном итоге, внесение вклада в профессиональное развитие юридического сообщества.
Выступая на открытии мероприятия, председатель Правления Института Магомед Гулузаде отметил, что правильное соблюдение требований законодательства и правил при составлении исковых заявлений может ускорить рассмотрение дела в суде и обеспечить более объективный подход, отвечающий требованиям истца. Председатель также подчеркнул важность углубления знаний адвокатов и юристов в этой сфере.
Затем выступающие в качестве тренеров член Правления Союза судей Азербайджана, член Экспертного совета Института Саадат Бекташи, член Научно-консультативного совета при Верховном суде АР, заслуженный юрист Асад Мирзалиев и член Коллегии адвокатов Акиф Ализаде наряду с презентациями представили участникам практические примеры в соответствующей сфере и проанализировали роль института иска в судебном процессе. В рамках тренинга было подчеркнуто, что исковое заявление является основным процессуальным документом, инициирующим гражданское судопроизводство, и отмечено, что его правильное составление является одним из необходимых условий для всестороннего и объективного рассмотрения дела.
В завершение мероприятия были даны ответы на вопросы участников, проведены широкие обсуждения актуальных вопросов, возникающих в реальной судебной практике, и даны практические рекомендации.