İdarə Heyətinin sədri Konstitusiya Məhkəməsinin təşkil etdiyi konfransda çıxış edib
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə mayın 3-də Konstitusiya Məhkəməsinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü münasibətilə “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda təşkil etdiyi elmi-nəzəri konfransda çıxış edib.
M.Quluzadə İnstitutun insan haqları sahəsində həyata keçirdiyi yeni fəaliyyətlər barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin, İnstitutun saytında fəaliyyət göstərən “Hüquq və insan haqları virtual kitabxanası”nın uğurlarından bəhs edərək, hüquq jurnallarının vahid elektron axtarış bazasının yaradılacağını və insan hüquqlarına dair e-lüğətin yaxın vaxtlarda ictimaiyyətə təqdim ediləcəyini bildirib.
Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayev İnstitutun bu istiqamətdə fəaliyyətini təqdirəlayiq hesab edərək, insan hüquqları üzrə e-lüğətin hüquqşünaslar üçün çox faydalı olacağını qeyd edib.
Konfransda Konstitusiya Məhkəməsinin hakimləri və Aparatın məsul əməkdaşları, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Vəkillər Kollegiyasının sədri Anar Bağırov, Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin dekanı Zaur Əliyev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Türk Dünyası İqtisad fakültəsinin dekanı Mehmet Yüce, hüquq ictimaiyyətinin nümayəndələri və tanınmış alimlər iştirak ediblər.

The Chairman of the Board delivers address at a Conference organised by the Constitutional Court
On May 3rd, the Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights Mahammad Guluzade delivered a speech at a scientific and theoretical conference organized by the Constitutional Court on the occasion of the 101st anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev, on the topic "Modern Theoretical and Practical Approaches in the Field of Human Rights Protection in the 21st Century."
Mr. Mahammad Guluzade gave comprehensive information about new activities of the Institute in the field of human rights. Additionally, while discussing the accomplishments of the 'Virtual Law and Human Rights Library' hosted on the institute's website, he highlighted plans for the development of a unified electronic search database for legal journals. Furthermore, he announced the imminent accessibility of an electronic dictionary on human rights for public use.
The Chairman of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan Mr. Farhad Abdullayev, esteemed the institute's initiatives in this regard as commendable, emphasizing that the electronic dictionary on human rights will prove to be highly beneficial for legal professionals.
At the conference, judges and senior officials of the office of the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, along with Mrs.Sabina Aliyeva, Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman), Mr.Anar Baghirov, the Chairman of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, Mr.Zaur Aliyev, Dean of the Faculty of Law of Baku State University, Mr.Mehmet Yuce, Dean of the Economics Faculty of the Turkic World of Azerbaijan State University of Economics, representatives from the legal community, and distinguished scholars were in attendance.