İnstitut Naxçıvan MR-in İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili ilə birgə vebinar keçirib
Aprelin 8-də Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun və Naxçıvan MR İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Əlilliyi olan şəxslərin və uşaqların hüquqları beynəlxalq konvensiyalarda” mövzusunda vebinar keçirilib. Təlimdə Naxçıvan MR-in İnsan Hüquqları üzrə  Müvəkkili Aparatının, Ali Məhkəmənin, Vəkillər Kollegiyasının, Ədliyyə Nazirliyinin, Daxili İşlər Nazirliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının əməkdaşları, eləcə də Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllim heyəti və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Naxçıvan MR-in İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Aparatının şöbə müdiri Vahidə Bayramova iştirakçıları salamlayaraq, insan hüquqlarının humanizm, ədalət prinsipləri üzərində  qurulmasından və müasir dünyada insan hüquqlarının müdafiəsinin  əhəmiyyətindən bəhs edib. O, bugünkü təlimin xüsusi kateqoriyalı insanların hüquqlarının qorunmasına öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavini Natəvan Rüstəmova İnstitut haqqında məlumat verib, eyni zamanda, müzakirə olunacaq beynəlxalq konvensiyaların dövlət orqanlarının üzərinə qoyduğu öhdəliklərdən danışıb və təşkil olunan vebinarın əhəmiyyətini vurğulayıb.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin təlimçi-eksperti Heydər Həsən oğlu Əliyev “Əlilliyi olan şəxslərin və uşaqların hüquqları beynəlxalq konvensiyalarda” mövzusunda çıxış edib və BMT-nin ayrı-ayrı hüquqlar və ya qruplarla əlaqədar qəbul etdiyi yeddi konvensiyadan ikisinin məhz uşaqlara və əlillərə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, eyni zamanda, İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin Əlilliyi olan şəxslərin və uşaqların hüquqları ilə bağlı Konvensiyanın müvafiq maddələri üzrə baxdığı işlərlə əlaqədar çıxardığı qərarlar barədə məlumat verib.

Институт провел совместный вебинар с Уполномоченным по правам человека Нахчыванской АР
8 апреля в рамках совместного сотрудничества Института права и прав человека и Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Нахчыванской АР состоялся вебинар на тему «Права лиц с ограниченными возможностями и детей в международных конвенциях». В тренинге приняли участие сотрудники Аппарата Уполномоченного по правам человека Нахчыванской АР, Верховного суда, Коллегии адвокатов, Министерства юстиции, Министерства внутренних дел, Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, местных органов исполнительной власти, а также преподавательский состав Нахчыванского государственного университета и представители медиа.
Заведующая отделом Аппарата Уполномоченного по правам человека Нахчыванской АР, Вахида Байрамова, в приветственной речи рассказала о важности защиты прав человека, основанной на принципах гуманизма и справедливости в современном мире. Она также выразила уверенность в том, что данный тренинг будет способствовать защите прав особой категории людей.
Заместитель председателя правления Института, Натаван Рустамова, предоставила информацию об Институте, в то же время рассказала об обязательствах, возлагаемых на государственные органы международными конвенциями, и подчеркнула важность организованного вебинара.
Тренер-эксперт Отдела тренинга и экспертизы по правам человека Института, Гейдар Гасан оглу Алиев, выступил на тему «Права лиц с ограниченными возможностями здоровья и детей в международных конвенциях» и отметил, что две из семи конвенций касательно прав отдельных групп людей, принятых ООН посвящены детям и инвалидам. При этом он проинформировал участников о решениях Европейского суда по правам человека по делам, рассматриваемым с учетом соответствующих статей Конвенции о правах лиц с ограниченными возможностями и Конвенции о правах ребенка.