İnstitut növbəti təlimini Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətində keçirib
İyunun 6-da İnstitutun təlimçi-ekspertləri növbəti təlimi Bakı şəhəri Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətində keçiriblər. İcra hakimiyyətinin əməkdaşları üçün keçirilən təlim “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, “Dövlət qulluğu və korrupsiya”, “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularını əhatə edib.
Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Könül Axundova təlimin açılışında qonaqları salamlayaraq qeyd edib ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təşkil etdiyi təlimlər dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün çox vacib və xüsusi əhəmiyyətlidir.
İnstitutun Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev çıxışı zamanı İnstitut haqqında ümumi məlumat verib. O, İnstitutun Bakı şəhərinin müxtəlif rayonlarında İcra Hakimiyyəti orqanlarında, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində olan bir sıra Polis İdarə və şöbələrində, Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin müxtəlif cəzaçəkmə müəssisələrində indiyə qədər təşkil edilən çoxsaylı təlimlər barədə danışaraq sözü təlimçi-ekspertlərə verib.
Hüquqi tədqiqat şöbəsinin müdiri Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.1-1-ci maddəsi, “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 6,13 və 34-cü maddələri haqqında danışıb. Eyni zamanda, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini və AR Konstitusiyasının 50, 57, 65 və 96-cı maddələrinin bəndlərini geniş izah edib.
İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularında təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericilikdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

The İnstitute organised training for the employees of the Executive Power of Surakhani District
On June 6, trainers-experts of the Institute held training for the employees of the Executive Power of the Surakhani district of Baku city. The training covered the topics of “Dealing with citizens' appeals”, “State Service and Corruption”, “Using social media responsibly” and “Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs”.
Deputy head of the Surakhani District Executive Authority, Konul Akhundova, welcomed the guests and said that the trainings organized by the Institute are of big importance for the employees of state institutions.
Ilgar Aghasiyev, head of the department of Communications and International Relations of the Institute gave detailed information about the main goals and duties of the Institute, directions of activity and future training activities. He also talked about trainings organized in various regional executive authorities of Baku, in several Police Departments under the Ministry of Internal Affairs, and various penal institutions of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
Head of the Legal Studies Department of the Institute, Araz Abdullasoy delivered a speech on the topic of “Dealing with Citizens' Appeals” and spoke about and the importance of Article 10.1-1 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Social Services”, the clauses stipulated in “National Action Plan for the Promotion of Open Government for 2020-2022” and Articles 6, 13 and 34 of the European Convention on Human Rights.
At the same time, he gave a broad explanation to the essence of citizens' appeals to the Online Public Control Platform and the clauses of Articles 50, 57, 65 and 96 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
Head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute, Vusala Muradkhanli, made a presentation on topics as “Using social media responsibly” and “Perspectives of cooperation of local executive authorities with NGOs”. The trainer touched upon the rights of a person to use the social network platform and the subjection to the internet rules when using the right to obtain information. She also emphasized the role of NGOs in ensuring public control and conveying the truths of Azerbaijan to the international community.
Trainer Nazrin Aliyeva made a presentation on the topic “Civil service and corruption” and informed about cases of subjects of corruption-related offenses, officials obtaining privileges or concessions illegally by using the opportunities arising from their status, the status of the body they represent, and their official powers. She also analyzed the issues of regulation of these problems in the national and international legislation, drawing attention to the statistics of dismissed and arrested officials.
During the discussions, the questions of the employees of the executive power were answered by the Institute’s representatives. The participants had an exchange of a wide range of ideas on the presented topics and filled out a survey form for the evaluation of the training.