İnstitut növbəti təlimini Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətində keçirib
İyunun 6-da İnstitutun təlimçi-ekspertləri növbəti təlimi Bakı şəhəri Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətində keçiriblər. İcra hakimiyyətinin əməkdaşları üçün keçirilən təlim “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması”, “Dövlət qulluğu və korrupsiya”, “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularını əhatə edib.
Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Könül Axundova təlimin açılışında qonaqları salamlayaraq qeyd edib ki, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun təşkil etdiyi təlimlər dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün çox vacib və xüsusi əhəmiyyətlidir.
İnstitutun Mətbuat və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri İlqar Ağasiyev çıxışı zamanı İnstitut haqqında ümumi məlumat verib. O, İnstitutun Bakı şəhərinin müxtəlif rayonlarında İcra Hakimiyyəti orqanlarında, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində olan bir sıra Polis İdarə və şöbələrində, Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin müxtəlif cəzaçəkmə müəssisələrində indiyə qədər təşkil edilən çoxsaylı təlimlər barədə danışaraq sözü təlimçi-ekspertlərə verib.
Hüquqi tədqiqat şöbəsinin müdiri Araz Abdullasoy “Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması” mövzusunda çıxış edərək “Sosial xidmət haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 10.1-1-ci maddəsi, “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş bəndlərin əhəmiyyəti, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 6,13 və 34-cü maddələri haqqında danışıb. Eyni zamanda, A.Abdullasoy vətəndaşların Onlayn İctimai Nəzarət Platformasına müraciətlərinin mahiyyətini və AR Konstitusiyasının 50, 57, 65 və 96-cı maddələrinin bəndlərini geniş izah edib.
İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı “Sosial mediada məsuliyyət” və “Yerli icra hakimiyyəti orqanlarının QHT-lərlə əməkdaşlığının perspektivləri” mövzularında təqdimatla çıxış edib. Təlimçi şəxsin sosial şəbəkə platformasından istifadə etmək hüququ və informasiya əldə etmək hüququndan istifadə zamanı internet qaydalarına tabeliliyi, ictimai nəzarətin təmin edilməsində və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında QHT-lərin rolu məsələlərinə toxunub.
Təlimçi Nəzrin Əliyeva “Dövlət qulluğu və korrupsiya” mövzusunda çıxış edərək, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, vəzifəli şəxslərin öz statuslarından, təmsil etdikləri orqanın statusundan, vəzifə səlahiyyətlərindən irəli gələn imkanlardan istifadə etməklə qanunsuz olaraq imtiyazlar və ya güzəştlər əldə etməsi halları barədə məlumat verib. O, habelə, vəzifələrindən azad edilmiş və həbs olunmuş məmurların statistikasını diqqətə çatdırmaqla, milli və beynəlxalq qanunvericilikdə bu problemlərin tənzimlənməsi məsələlərinin təhlilini aparıb.

Институт провёл очередной тренинг в Исполнительной власти Сураханского района
6 июня обучающие эксперты Института провели очередной тренинг в Исполнительной власти Сураханского района города Баку. Тренинг, проведённый для сотрудников Исполнительной власти, охватывал такие темы,как «Рассмотрение обращений граждан», «Государственная служба и коррупция», «Ответственность в социальных сетях » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО».
В своей приветственной речи заместитель главы исполнительной власти Сураханского района Кёнуль Ахундова подчеркнула важность организованных Институтом тренингов, и их особую значимость для работников государственных учреждений.В своём выступлении заведующий Отделом прессы и международных связей, Ильгар Агасиев, предоставил общую информацию об Институте, подробно рассказал о многочисленных тренингах, организованных в различных местных органах исполнительной власти города Баку, ряде управлений и отделов полиции Министерства внутренних дел, различных учреждениях Пенитенциарной службы Министерства юстиции, а также о дальнейших планах Института и предстоящих тренингах.Заведующий Отделом юридических исследований Араз Абдулласой, выступил с докладом на тему «Рассмотрение обращений граждан» и рассказал о важности статьи 10.1-1 Закона Азербайджанской Республики «О социальном обслуживании», положений, предусмотренных в «Национальном плане действий по поощрению открытого правительства на 2020-2022 годы», а также о статьях 6, 13 и 34 Европейской конвенции по правам человека. Также подробно разъяснил о характере обращений граждан на онлайн-платформу общественного контроля и пункты статей 50, 57, 65 и 96 Конституции АР.
Заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы, выступила с докладом по темам «Ответственность в социальных сетях » и «Перспективы сотрудничества местных органов исполнительной власти с НПО». Она затронула вопросы о соблюдении правил интернета при использовании платформ социальных сетей и права на доступ к информации, роли НПО в обеспечении общественного контроля и доведении до международной общественности реалий об Азербайджане.
Тренер Назрин Алиева выступила с докладом на тему «Государственная служба и коррупция» и проинформировала присутствующих о субъектах правонарушений связанных с коррупцией, о случаях, когда должностные лица незаконно получают привилегии или льготы, используя свой статус представительного органа, возможности , вытекающие из их должностных полномочий . Также, она проанализировала вопросы регулирования этих проблем в национальном и международном законодательстве, обратив внимание на статистику уволенных с занимаемой должности и осужденных должностных лиц.
По завершению мероприятия были заполнены анкеты-опросники оценки тренинга, прошедшим обучение 28 сотрудникам исполнительной власти были вручены сертификаты.