İnstitutda Sürəyya Ağaoğlunun 120 illik yubileyinə həsr olunmuş təlim keçirilib
6 may 2023-cü il tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun və Avropa Hüquq Tələbələri Assosiasiyasının (European Law Students Association) birgə təşkilatçılığı ilə “Mülki, cinayət və inzibati proseslərdə məhkəmə iclasının qaydaları” mövzusunda təlim keçirilib.Təlim türk dünyasının ilk qadın vəkili Sürəyya Ağaoğlunun 120 illik yubileyinə həsr olunmuş XII Milli Məhkəmə Müsabiqəsi çərçivəsində reallaşıb.
İnstitutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlının təqdimatı ilə keçirilən təlimdə 35 nəfər gənc hüquqşünas iştirak edib.
Təlimdə iş üzrə məhkəmə baxışının prinsipləri, işə mahiyyəti üzrə baxılması, işə baxarkən birinci instansiya məhkəməsinin qərarları, iclasda veriləcək qərarların və nəticələrin qeydiyyatı, məhkəmənin təxirə salınması və başqa bu kimi mövzular təhlil edilib və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

A training dedicated to the 120th anniversary of Sureyya Agaoglu was held at the institute
On May 6, 2023, a training on "Rules of the court session in civil, criminal and administrative proceedings" was held under the joint organization of the Institute of Law and Human Rights and the European Law Students Association. The training took place within the framework of the XII National Court Competition dedicated to the 120th anniversary of Sureyya Agaoglu, the first female lawyer of the Turkish world.
35 young lawyers participated in the training presented by Vusala Muradkhanli, head of the Human Rights Training and Expertise Department of the Institute.
In the training, the principles of judicial review of the case, consideration of the merits of the case, decisions of the court of first instance while considering the case, registration of decisions and results to be made at the meeting, adjournment of the court and other identical topics were analyzed and a wide exchange of ideas was held.