İnstitutun İdarə Heyətinin sədri elmi-praktik konfransda məruzə ilə çıxış edib
Ölkəmizdə rəqəmsallaşma sahəsində əldə olunmuş mühüm nailiyyətlərin – ASAN xidmət, DOST xidməti və digər vətəndaşyönümlü təşəbbüslərin məntiqi davamı kimi “Rəqəmsal xidmətlərə çıxış hüququ”nun ayrıca insan hüququ kimi tanınması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu fikri dekabrın 19-da Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin qəbul edilməsinin 77-ci ildönümü münasibətilə keçirilmiş elmi-praktik konfransda İnstitutun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə səsləndirib.
“Müasir dövrdə insan hüquqlarının təminatının aktual problemləri” mövzusuna həsr olunmuş konfransda İnstitutun rəhbəri məruzə ilə çıxış edib. M.Quluzadə məruzəsində rəqəmsal xidmətlərə çıxış hüququnun müstəqil insan hüququ kimi tanınmasının zəruriliyini vurğulayaraq, süni intellekt, elektron hökumət sistemləri və digər texnoloji yeniliklərin insan həyatına artan təsirindən bəhs edib. Belə ki, bu texnologiyalardan istifadəyə imkan verən rəqəmsal xidmətlərə çıxış hüququ universal dəyər daşıyaraq tədricən insan hüquqlarının ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilməkdədir. Bu baxımdan, sözügedən sistemin yaradılması və tətbiqi gələcəkdə vətəndaşların rəqəmsal xidmətlərə şəffaf və fasiləsiz çıxışını təmin etməklə yanaşı, insan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmlərinin müasir tələblərə uyğun şəkildə formalaşdırılmasına xidmət edəcəkdir. Sədr rəqəmsal xidmətlərə çıxış hüququnun BMT və Avropa İttifaqındakı hüquqi əsaslarına istinad edib, habelə HEQT Mərkəzinin İcraçı direktoru ilə həmmüəllifi olduğu və Danimarkada dərc edilən Rəqəmsal xidmətlərə çıxış hüququ – yeni insan hüququ kimi” adlı məqaləsində bu məsələlərin daha ətraflı araşdırıldığını qeyd edib.

Председатель правления Института выступил с докладом на научно-практической конференции
За последнее время в нашей стране были достигнуты значительные успехи в сфере цифровизации, включая такие инициативы, как службы ASAN и DOST, а также другие проекты, ориентированные на граждан. В этом контексте признание «Права на доступ к цифровым услугам» в качестве одного из прав человека приобретает особое значение. Эту мысль высказал председатель правления Института Магомед Гулузаде на научно-практической конференции, состоявшейся 19 декабря в Полицейской академии Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики по случаю 77-й годовщины принятия Всеобщей декларации прав человека.
Глава Института выступил с докладом на конференции, посвященной теме «Актуальные проблемы обеспечения прав человека в современном мире». В своем выступлении М. Гулузаде подчеркнул необходимость признания права на доступ к цифровым услугам в качестве самостоятельного права человека и рассказал о растущем влиянии искусственного интеллекта, систем электронного правительства и других технологических инноваций на жизнь человека. Таким образом, право на доступ к цифровым услугам, позволяющим использовать современные технологии, постепенно становится неотъемлемой частью прав человека, обладающих универсальной ценностью. В этой связи создание и внедрение вышеупомянутой системы не только обеспечит гражданам прозрачный и непрерывный доступ к цифровым услугам в будущем, но и послужит формированию механизмов защиты прав человека в соответствии с современными требованиями. М. Гулузаде сослался на юридические основы права доступа к цифровым услугам в ООН и Европейском Союзе, а также отметил, что эти вопросы рассмотрены более подробно в опубликованной в Дании статье «Право на доступ к цифровым услугам — как новое право человека», написанной им в соавторстве с исполнительным директором Центра HEQT.