İnstitutun əməkdaşları Avropa Şurasının təşkil etdiyi onlayn iclasda iştirak ediblər
20 noyabr 2023-cü il tarixində Avropa Şurasının “Avropa Məhkəməsi qərarlarının Azərbaycan tərəfindən icrasının təkmilləşdirilməsinə dəstək” layihəsi çərçivəsində “İşçi qrupun Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin qətnamə və qərarlarının Azərbaycan Respublikası tərəfindən icra olunması üzrə Milli İcra Strategiyası və Fəaliyyət Planı” mövzusunda onlayn iclas keçirilib.
İclasda Avropa Şurası İnsan Hüquqları və Qanunun Aliliyi üzrə baş departamentinin şöbə rəhbəri Mahir Müşteidzadə, Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının Hüquq-mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin İnsan hüquqlarının müdafiəsi məsələləri sektorunun müdiri Həbib Abdullayev açılış nitqi ilə çıxış ediblər.
Onlayn  tədbirdə İnstitutun İdarə Heyətinin sədr müavini Üzeyir Məmmədov və İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri Vüsalə Muradxanlı iştirak ediblər.
Müzakirələrdə Avropa Şurasının beynəlxalq məsləhətçiləri səmərəli qanunvericilik bazasının yaradılması, məhkəmə qərarlarının düzgün və vaxtında icra edilməsi, daxili nəzarətin təşkil edilməsi və digər mövzulara toxunublar.

Сотрудники Института приняли участие в онлайн-собрании, организованном Советом Европы
20 ноября 2023 года в рамках проекта Совета Европы «Поддержка совершенствования исполнения решений Европейского суда Азербайджаном» состоялось онлайн-собрание на тему «Национальная стратегия реализации и план деятельности рабочей группы по исполнению Азербайджаном постановлений и решений Европейского суда по правам человека».
На собрании со вступительной речью выступили руководитель отдела главного департамента по правам человека и верховенству закона Совета Европы Махир Муштеидзаде , заведующий сектором по вопросам защиты прав человека Администрации президента Азербайджанской Республики Габиб Абдуллаев .
В онлайн-мероприятии приняли участие заместитель председателя правления Института Узейир Маммадов и заведующая Отделом тренинга и экспертизы по правам человека Вюсаля Мурадханлы.
В ходе обсуждений международные консультанты Совета Европы затронули вопросы создания эффективной законодательной базы, правильного и своевременного исполнения судебных решений, организации внутреннего контроля и другие темы.