İnstitutun rəhbəri Ali Məhkəmənin Elmi-məsləhət şurasına üzv seçilib
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin Plenumunun 2023-cü il 19 may tarixli qərarı ilə Ali Məhkəmə yanında Elmi-məsləhət şurasının 12 nəfərdən ibarət yeni tərkibinin siyahısı açıqlanıb.
Elmi-məsləhət şurasının yeni seçilmiş tərkibinin sıralarında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin adı da yer alıb.
Qeyd edək ki, Elmi-məsləhət şurasının əsas fəaliyyəti məhkəmə təcrübəsində qarşıya çıxan problemlərin müzakirəsi, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı elmi araşdırmanın aparılması və təkliflərin hazırlanmasında Ali Məhkəməyə köməklik göstərməkdən ibarətdir.

Руководитель Института избран в Научно-консультативный совет при Верховном суде
Решением Пленума Верховного суда Азербайджанской Республики от 19 мая 2023-го года был опубликован список нового состава Научно-консультативного совета при Верховном суде в составе 12 человек.
В состав совета было включено и имя председателя правления Института права и прав человека Магомеда Гулузаде.
Следует отметить, что основная деятельность Научно-консультативного совета заключается в обсуждении проблем возникающих в судебной практике, проведении научных изысканий связанных с совершенствованием законодательства и оказании помощи в подготовке соответствующих предложений Верховному суду.