İnstitutun rəhbəri Ali Məhkəmənin Elmi-məsləhət şurasına üzv seçilib
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin Plenumunun 2023-cü il 19 may tarixli qərarı ilə Ali Məhkəmə yanında Elmi-məsləhət şurasının 12 nəfərdən ibarət yeni tərkibinin siyahısı açıqlanıb.
Elmi-məsləhət şurasının yeni seçilmiş tərkibinin sıralarında Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin adı da yer alıb.
Qeyd edək ki, Elmi-məsləhət şurasının əsas fəaliyyəti məhkəmə təcrübəsində qarşıya çıxan problemlərin müzakirəsi, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı elmi araşdırmanın aparılması və təkliflərin hazırlanmasında Ali Məhkəməyə köməklik göstərməkdən ibarətdir.

Head of the Institute was elected as a member of the Scientific Advisory Council under the Supreme Court
By the resolution of the Plenum of the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan dated May 19, 2023, the list of the new composition of 12 people of the Scientific Advisory Council (SAC) under the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan was made public.
The name of the Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade is also among the   newly elected members of the Scientific Advisory Council.
It should be noted that the main activity of the Scientific Advisory Council is to discuss the problems arising in judicial practice, conduct a scientific research on improving the legislation and assist the Supreme Court in preparing recommendations.